„Santaka“ / Kaip Ona Gavronskienė Paežerių dvarą pardavė / Istorija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Istorija

Dalinkitės:  


1916 m. Paežerių dvarą jau valdė našle likusi Ona Komaraitė-Gavronskienė.

Kaip Ona Gavronskienė Paežerių dvarą pardavė


Ieškodamas itin retai pasitaikančios informacijos apie Paežerių dvaro istoriją aptikau senosios rūmų savininkės, lenkų našlės Onos Gavronskienės skelbimą tarpukario spaudoje. Apie jį šiek tiek vėliau, o prieš tai – trumpai apie dvarininkės vyrą Vladimirą.

Žmonių prisiminimuose vaikų neturėjęs paskutinis Paežerių rūmų savininkas lenkas Vladimiras Gavronskis vertinamas dvejopai.

Vieni jį laikė dosnumu pasižymėjusiu žmogumi. Samdiniai sakydavo: jeigu jau Vladimiras paskolino kaimiečiui savo gyvulį iš dvaro tvarto, tai jį ir dovanojo. Grąžinti nereikalavo.

Kiti atmintyje išlaikė netoli Paežerių ežero, ant aukšto obelisko, buvusią jaunos merginos skulptūrą. Pasak legendos, tai paskutinė Gavronskio meilės auka, kažkokiu būdu atėmusi sau gyvybę. Natūralaus žmogaus dydžio merginos siluetas sename dvaro parke stovėjo iki pat 1960 metų.

Kad dvarininkas mylėjo ne tik savo žmoną, liudija ir kiti amžininkų prisiminimai. Pasak jų, paskutinis Gavronskis buvo vadinamas gašlūnu. Sakoma, kad retas kumetis, turėjęs gražesnę žmoną ar dukrą, leisdavo sau ilgai darbuotis senojo Gavronskio dvaro laukuose.

Apie Vladimiro mirtį 1914 m. laikraštyje „Lietuvos žinios“ atsiliepiama taip: „Vilkaviškio Paežerių dvarų savininkas Vladimiras Gavronskis 9 d. gegužės mėnesio pasimirė Varšuvoje. Būdamas turtingas jis dar gavo palikimo keletą milijonų po kunigo Bagdono Oginskio mirties. Visuomenės reikalams paliko sulyginamai nedaug. Sakoma, kad vos apie 80 tūkstančių. Tame skaičiuje 10 tūkstančių buvo palikta Suvalkų lenkų prekybos mokyklai. Ir 20 tūkstančių – Vilkaviškio būsimam ligonbučiui. Ačiū jam ir už tai.“


Paežerių rūmų savininkė Ona Gavronskienė po vyro mirties 1919 m. grįžo gyventi į Lietuvą. Likusiam laikui pasirinko puošniausią Suvalkijoje Paežerių dvaro sodybą. Kadangi jos vyras Vladimiras su šiuo pasauliu atsisveikino dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą, našlė Vilkaviškyje tapo antruoju žmogumi po burmistro. Ji pasižymėjo didele įtaka Vilkaviškio miesto valdžios pareigūnams. Kartais jos seno dvaro gėlynus laistydavo atsiųsti Lietuvos kariuomenės kariai.

Senoji ponia, matyt, norėdama įtikti dangui, Paežerių dvaro oficinoje įkūrė išskirtinai kumečių vaikams skirtą pradžios mokyklėlę. Sakoma, kad už pagrindinio plento buvusiame dvaro pušyne buvo įkurta vasarvietė sergantiems Vilkaviškio vaikams globoti.

Ona Gavronskienė Paežerių dvare šeimininkavo ištisus dvidešimt metų. Lietuvos nepriklausomybė jau skaičiavo paskutines laisvės dienas. Pasenusi našlė, galbūt vedama politinio nuovokumo, 1939 m. įdėjo skelbimą į laikraštį: „Parduodu dvarą. Gyvu ir negyvu inventorium. 105 ha. Tame 25 ha miško pušyno išnuomojama vasarotojams. Miške upė. Trobesiai mūriniai, stogai: skarda, dachaukos, gontai. Gyvenamas namas ir aficinė iš 34 kambarių. Spirito varykla. Didelis sodas, parkas. Ežerą galima išnuomoti miesto pliažui. Susisiekimas geras, plentas vietoje. Vieta tinka kurortui. Antrašas: Vilkaviškis, Gavronskienė. Tel. 25.“


Skelbimą perskaitė tuo metu vienas turtingiausių Lietuvoje žmonių – zanavykas, Vasario 16 d. akto signataras Jonas Vailokaitis. Sprendimo našlei Onai Gavronskienei neteko ilgai laukti – 1939 m. birželio 20 d. laikraščio numeryje atsirado žinutė: „Vailokaičiai pirko dvarą. Arti miesto yra gražus Paežerių dvaras. Ant ežero kranto. Dvaro savininkė Ona Komaraitė-Gavronskienė birželio 12 d. tą dvarą su 25 ha pušyno pardavė Jonui ir Aleksandrai Vailokaičiams už 204.000 Lt. Prieš žemės reformą Gavronskienė valdė 2325 margus žemės, kurį plotą užėmė Paežerių dvaras su palivarkais. Žemės reforma jai paliko tik 80 ha su trobesiais. Vėliau dar grąžino 25 ha miško.“

Su senąja ponia pasibaigė paskutiniai lenkų giminės šešėliai Paežerių dvaro istorijos puslapiuose. Sakoma, kad našlė Ona grįžo į Lenkiją. Anot prie Vilkaviškio dvaro vis dar gyvenančios močiutės žodžių, „Gavronskienė, vaikeli, mirė po trepais“ – suprask, didžiausiame skurde ir varge.

Lenkijoje tuo metu jau šeimininkavo Adolfo Hitlerio kariuomenė. Sakoma, kad Ona pateko į Štuthofo koncentracijos stovyklą. Ten ir atsisveikino su šiuo pasauliu.


Kviečiame atvykti į Paežerių rūmus ir išgirsti daugiau intriguojančių senojo dvaro istorijų ir pasakojimų.



Tomas SUŠINSKAS

Muziejininkas



Publikuota: 2022-09-30 13:38:55

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai