„Santaka“ / Ant buvusios gaisrinės – Vilkaviškio žydų gyvenimą menančios nuotraukos / Parodos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Vilkaviškyje parduoda bulves ir alijošių. Tel. 0 658 13 757.
Galioja iki: 2024-12-20 10:53:18

Moteris ieško darbo. Tel. 0 658 13 757.
Galioja iki: 2024-12-20 10:54:01

Parduoda gyvas žąsis (30 Eur už vnt.) ir antis (15 Eur už vnt.). Tel. 0 611 00 181.
Galioja iki: 2024-12-20 10:54:49



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Parodos

Dalinkitės:  


Parodos iniciatorius Ralfas Selindžeris (dešinėje) su bičiuliais Maiklu Leizerovičiumi bei Irma Mauriene apžiūrėjo jau pakabintas senąsias nuotraukas.

Autoriaus nuotr.


Ant buvusios gaisrinės – Vilkaviškio žydų gyvenimą menančios nuotraukos

Andrius GRYGELAITIS


Puikiai žmonėms pažįstamas Vilkaviškio rajono garbės pilietis žydų istorijos tyrinėtojas Ralfas Selindžeris kartu su bičiuliais įgyvendino seną savo sumanymą – ant buvusio ugniagesių stoties pastato įamžino Vilkaviškio žydų ugniagesių savanorių atminimą.

Neatsiejama istorijos dalis

Vilkaviškiečiai ir miesto svečiai jau dabar gali apžiūrėti stacionarią nuotraukų parodą, esančią Vytauto gatvėje, ant buvusio gaisrinės pastato sienų. Šiuo metu jame įsikūrusi parduotuvė „Viskas jūsų namams“. 15 nuotraukų atspindi Vilkaviškio žydų savanorių ugniagesių ir šios tautos bendruomenės gyvenimo akimirkas iki pat 1941 metų.

Idėja įprasminti Vilkaviškio žydų atminimą kilo šios tautos istorijos tyrinėtojui R. Selindžeriui. Nuotraukas su kadaise mūsų mieste gyvenusiais žydais vyras rado savo tėvynėje – Tel Avivo žydų tautos muziejuje „Beit Hatfutsot“. Nuolat Vilkaviškyje besisvečiuojantis Ralfas akimirksniu suprato, kad būtina radiniu pasidalyti ir su mūsų krašto gyventojais.

„Nuotraukose vaizduojami žydų tautos žmonės, kurie kadaise gyveno Vilkaviškyje, bet laikui bėgant buvo pamiršti. Kai šio tūkstantmečio pradžioje pradėjau tyrinėti Vilkaviškio žydų istoriją, po truputį ėmiau kaupti duomenų bazę apie dabar visame pasaulyje gyvenančius iš šio krašto kilusių žydų palikuonis. Juk Vilkaviškio istorija yra ir jų istorija! Pastebėjau, kad šiandien lietuviai labai mažai žino apie praeitį, susijusią su žydais. Pavyzdžiui, kadaise mažiausiai 60 proc. Vilkaviškio gyventojų sudarė žydai. Dabartinė žmonių karta apie tai beveik nieko nežino, nors tai – mūsų visų istorijos dalis. Norisi tai pakeisti. Mums visiems svarbu žinoti savo praeitį“, – teigė R. Selindžeris.



Jis taip pat pabrėžė, kad ši paroda – vienas iš būdų nutiesti savotišką tiltą tarp Tel Avivo žydų tautos muziejaus ir Vilkaviškio kultūros centro, tarp šių miestų bei, apskritai, tarp Lietuvos ir Izraelio. Anot Ralfo, nemažai žydų vis dar galvoja, kad dėl skaudžios praeities Lietuva jiems nėra draugiška valstybė. Būtent dėl to jis stengiasi paneigti šiuos stereotipus.

Vyrui antrino ir neseniai su juo Vilkaviškyje viešėjęs bičiulis Rytų Prūsijos žydų istorijos tyrinėtojas iš Varšuvos Maiklas Leizerovičius.

„Tūkstančius metų žydai puikiai sugyveno kartu su lietuviais ar lenkais. Dabar, deja, atsimenamas tik holokausto laikotarpis, o visa, kas buvo gražu, – pamirštama. Tai nėra teisinga. Juk mūsų tautos visada buvo kartu. Be žydų Lietuva tikrai būtų kitokia. Žydai be Lietuvos – taip pat“, – pabrėžė M. Leizerovičius.

Pavyko išsiaiškinti

Apie savo radinį Tel Avivo muziejuje ir norą įprasminti mūsų krašto žydų atminimą R. Selindžeris pirmiausiai pranešė vilkaviškietei Irmai Maurienei. Moteris nedelsdama ėmė sukti galvą, kaip tai padaryti. Buvo nuspręsta išdidinti nuotraukas ir pakabinti jas ant buvusio ugniagesių stoties pastato sienų. Tiesa, prireikė nemažai laiko, kol pavyko išsiaiškinti tikslią minėto statinio vietą.



„Kartu su istorijos mylėtoju vilkaviškiečiu Audriumi Balanda nuo pat pradžių galvojome, kad senoji gaisrinė yra būtent šis pastatas, ant kurio dabar ir sukabintos senosios nuotraukos. Vis dėlto atsirado žmonių, teigusių, kad iš tikrųjų gaisrinė buvo įsikūrusi gretimame pastate. Tą tvirtino ir kai kurie rasti dokumentai. Dar viena teorija teigė, kad senasis ugniagesių pastatas apskritai nėra išlikęs. Mums nesinorėjo nuotraukų kabinti bet kur. Siekėme, kad tai būtų kuo labiau autentiška vieta. Galiausiai Audriui archyvuose pavyko rasti iš bažnyčios bokšto darytą nuotrauką, kurioje matėsi visa Vytauto gatvė, o joje – šis pastatas su aukštu bokšteliu ir varpu. Tuomet jau nebeliko abejonių, kad tai – gaisrininkų varpinė“, – tikslios senosios gaisrinės vietos paieškas prisiminė I. Maurienė.

Kadaise šioje gaisrinėje savanoriavo tiek žydai, tiek lietuviai. 1899 m. liepos 24 d. Vilkaviškyje įsikūręs savanorių ugniagesių būrys buvo labai reikalingas. Kadangi tuo metu dauguma namų mieste buvo mediniai, tad gaisrai buvo didžiulė, dažnai viską aplink niokojanti problema.

Daugybė bendraminčių



Nemažai pastangų siekiant, kad žydų tautos istoriją menančios nuotraukos būtų prieinamos visiems, įdėjo ne tik R. Selindžeris, I. Maurienė bei A. Balanda. Prie idėjos įgyvendinimo prisidėjo ir Vilkaviškio kultūros centro dailininkė bei scenografė Ingrida Bunikienė. Būtent ji rūpinosi nuotraukų maketavimu, atrinkimu bei paruošimu parodai.

Verta paminėti, kad R. Selindžeris Tel Avivo muziejuje rado daugiau nei 15 nuotraukų, tačiau viešai publikuoti buvo pasirinkti tik geriausios kokybės bei išskirtinius įspūdžius paliekantys vaizdai.

Prie sumanymo įgyvendinimo įvairiais būdais prisidėjo ir daugiau mūsų rajono žmonių: Kristina Sinkevičienė, Paulius Jablonskis, Donatas Dumčius ir kt. Kabinti nuotraukas ant sau priklausančio pastato leido ir projekto idėją palaikė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija bei pastate įsikūrusios parduotuvės vadovas Evaldas Dainelis.

Nuotraukas ant įvairioms gamtos sąlygoms atsparios medžiagos perkėlė vilkaviškiečio Manto Kasulaičio vadovaujama UAB „Tentukas“.

„Tai – neabejotinai didžiausias mano projektas Vilkaviškyje. Anksčiau visus sumanymus įgyvendinau vienas arba vos su kelių žmonių pagalba. Šįsyk prie šios idėjos prisidėjo daugybė bendraminčių“, – džiaugėsi R. Selindžeris.

Įdomu tai, kad rengdamas parodą R. Selindžeris gavo kiekvieno fotografijose pavaizduoto žmogaus artimųjų leidimus nuotraukas demonstruoti viešai. Tikimasi, kad galbūt žinojimas, jog jų giminaičių atvaizdai puikuojasi ant vieno iš Vilkaviškio pastatų sienos, žydų tautybės žmonėms taps paskata aplankyti būtent mūsų miestą.

Minėtos nuotraukos ant buvusio ugniagesių stoties pastato turėtų kaboti ne vienus metus. Jų nuimti ar perkelti į kitą vietą neketinama. Tiesa, svarstoma galimybė padaryti nuotraukų kopijas ir parodą eksponuoti vis kitoje vietoje.

Pats R. Selindžeris teigė turintis ir daugiau planų bei sumanymų, kaip įprasminti Vilkaviškyje gyvenusių žydų atminimą.



Galerija: Sinagoga




Publikuota: 2021-07-14 09:08:08

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Vilkaviškio kalėdinė eglutė sutvisko auksu
* Mero ir verslo pusryčiai: rodikliai, iššūkiai, problemos
* Savanoriauti punkte senjores atvedė gyvenimo prasmės siekis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kokios priemonės Jus motyvuoja darbe?
Piniginės išmokos.
Karjeros galimybės.
Gera atmosfera kolektyve.
Laisvadieniai.
Nemotyvuoja niekas.



Kalbos patarimai

Kokios žodžių išrišti, išrišimas vartojimo klaidos?
Veiksmažodis išrišti nevartojamas reikšme išspręsti: Visiems rūpi, kaip šį klausimą išriš (taisoma išspręs ) viršininkas.
Daiktavardis išrišimas nevartojamas reikšme išsprendimas: Gyventojams aktualus problemos išrišimas (taisoma išsprendimas ).


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai