„Santaka“ / Žmonės nori ne paveldo, o sutvarkyto miesto parko / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Į susitikimą atvykusiems statybininkų atstovui Vytautui Rudžianskui (dešinėje) ir Savivaldybės administracijos specialistei Rūtai Kiaulakienei (centre) teko išklausyti daugybę virbaliečių priekaištų.

Autorės nuotr.


Žmonės nori ne paveldo, o sutvarkyto miesto parko

Toma BIRŠTONĖ


Virbalio gyventojai džiaugėsi, kai žiemą miesto sode prasidėjo renovacijos darbai. Deja, euforija tęsėsi neilgai – rasti žmonių kaulai ir atkasti pamatai ilgam sustabdė teritorijos tvarkymo darbus.



Užkūrė pirtį

Žiemą Vilkaviškio rajono savivaldybė paskelbė, jog pradėjo įgyvendinti projektą „Viešųjų erdvių sutvarkymas Virbalio mieste, pritaikant poilsiui ir bendruomenės poreikiams“, kurio metu bus atnaujinama turgaus aikštė bei parkas.

Visai neseniai pradėtas tvarkyti miesto parkas virbaliečius, rodos, turėtų džiuginti. Sutvarkyti takeliai, paklotos trinkelės, pastatyti nauji šviestuvai, įrengtos vaikų žaidimų ir treniruoklių aikštelės, lauko renginiams skirta estrada – taip turėtų atrodyti sutvarkytas parkas. Tačiau dėl netikėtai atkastų kaulų bei statinių liekanų statybų rangovui buvo duotas nurodymas pradėtus darbus stabdyti.

Miesto gyventojus tai labai papiktino. Sužinoję, kad antradienį į Virbalį atvyks Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Kiaulakienė, UAB „Lithos“, su kuria pasirašyta rangos darbų sutartis, vadovas Vytautas Rudžianskas bei kiti su miesto parko bei turgaus prekyviečių atnaujinimo darbais susiję asmenys, žmonės suskubo susirinkti ir atvykusiems specialistams užkūrė tikrą pirtį. Susikaupusios emocijos liejosi per kraštus, gyventojai atvykėliams pažėrė aibę priekaištų, o kai kurie išsakydami nuomonę ir žodžių nerinko.





Neturi poilsio zonos

Pasak virbaliečių, pradėtas tvarkyti parkas yra viena didžiausių viešųjų erdvių, kurioje vykdavo įvairūs kultūriniai renginiai, šventės. Tačiau šiuo metu kultūrinis gyvenimas čia visiškai sustojęs: buvo atšaukta tradicinė Žolinės šventė, jaunimo vokalinių ansamblių konkursas, o Jonines gyventojai šventė prie Virbalio tvenkinio.

„Ar žinote, kur Virbalyje žmonės eina pasivaikščioti? Į kapines! Laukėme atnaujinto parko, kad galėtume išeiti pasivaikščioti ar tiesiog pasėdėti ant suolelio. Šioje vietoje anksčiau buvo kapai. Nejaugi darbų vykdytojai nežinojo, kad pradėję atnaujinimo darbus ras žmonių kaulų ir reikės atlikti išsamius tyrimus?“ – piktinosi virbalietė Ona Milišauskienė.



Palaidoti požemiai

Gyventojai pasakojo, kad šalia Virbalio Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios stovintis gyvenamasis namas – buvęs dominikonų vienuolynas. Prieš keletą metų vedant vandentiekį gyventojams netyčia buvo atkasti šio vienuolyno požemiai. Pasak vietos žmonių, skliautuotuose rūsiuose yra likęs visas bažnyčios archyvas, biblioteka, buvusios vienuolių kriptos.



„Kur buvo archeologai ir paveldosaugininkai, kai atkasė vienuolyno rūsius? Kodėl juos tada liepta užkasti ir vėl paslėpti nuo visų? Juk čia istorinis lobynas! Keli vyrai buvo nusileidę į rūsius, bet atvykę specialistai liepė viską sutvarkyti ir palikti ramybėje“, – piktinosi virbaliečiai.

„Virbalio vartų“ pirmininkas Stanislovas Lopeta norėjo atgaivinti rūsius, svarstė su kitais bendruomenės nariais ten įrengti muziejų, todėl prašydamas pagalbos kreipėsi į tuometinę Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorę Dianą Varnaitę. Po kelių dienų atvykusios KPD darbuotojos apžiūrėjo, išmatavo požemius ir įtraukė juos į kultūros paveldo registrą, tačiau realios pagalbos Virbalio gyventojai taip ir nesulaukė – požemiai liko neatkasti.



Netiki pažadais

Pasak virbaliečių, per Antrąjį pasaulinį karą mieste ėjusi fronto linija paliko gilų pėdsaką. Čia palaidota daugybė žmonių, ir pradėjus kasinėjimus mieste jų kaulų būtų galima rasti bet kuriame gyvenamojo namo kieme. Susirinkusieji kalbėjo, kad svarbu atsigręžti į istoriją ir gerbti mirusiuosius. Jie siūlė parke rastus kaulus sudėti į karstus, palaidoti ir toliau tęsti pradėtus darbus, o kultūros paveldo statusą įgiję statiniai ar rasti kaulai, pasak virbaliečių, neturėtų trukdyti pasirūpinti šiandien čia gyvenančių žmonių gerove.



„Daugiau kaip prieš tris dešimtmečius vyko vaikų lopšelio-darželio statybos. Jokios institucijos tuomet nesirūpino, kad toje vietoje buvo prūsų kapai. Atvažiavo su buldozeriais ir nustūmė antkapius. Kur tuomet buvo archeologai ir kultūros paveldo specialistai? Mes netikime valdžios pažadais. Septynerius metus laukėme šio parko ir neįsivaizdavome, kad dokumentų tvarkymas gali taip ilgai užtrukti“, – piktinosi virbaliečiai.



Susikalbėti nepavyko

Į neplanuotą susirinkimą patekusi Savivaldybės administracijos atstovė R. Kiaulakienė bandė paaiškinti žmonėms, kad miesto turgaus aikštės atnaujinimo darbai vyksta pagal planą ir prekybos vieta bus atnaujinta žiemą, o miesto parke vyks tyrinėjimai dėl atkastų radinių, todėl atnaujinimo darbus tenka stabdyti. Tačiau specialistė nespėjo paaiškinti situacijos iki galo, kai susirinkę virbaliečiai ją nutraukė ir vienas po kito toliau žėrė kritiką Savivaldybės administracijai. Ypač daug priekaištų teko Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiajai specialistei Daivai Ambrasaitei, atsakingai už kultūros paveldo objektų saugojimą.

„Ką Savivaldybėje veikia Ambrasaitė? Tik atlyginimą pasiima. Kodėl jos čia nėra šiandien? Kodėl ji neatvyksta pasikalbėti su žmonėmis? Prieš keletą metų norėjome atnaujinti Rekošų giminės koplytėlę, esančią Virbalio kapinėse. Bandėme viską suderinti su šia valdininke, tačiau ji mūsų norų neišgirdo ir per trejus metus nė karto neatvyko apžiūrėti statinio. Kas iš to, kad gyvename apsupti kultūros paveldo objektų, jei aplink betvarkė, – kalbėjo įniršę Virbalio gyventojai.

Statybos darbų rangovas V. Rudžianskas bandė nuraminti įsiaudrinusius gyventojus. Jis aiškino, kad darbininkai neturi teisės žmonių kaulus savavališkai perkelti į kapavietes ir tęsti darbus. „Mūsų tikslas – kuo greičiau sutvarkyti miesto parką. Mes nekalti dėl to, jog pradėję kasinėti parke radome ištisas kapavietes. Archeologai dabar imsis darbų ir tyrinės, bet tai užtruks“, – susirinkusiesiems kalbėjo V. Rudžianskas.

Situaciją paprašėme pakomentuoti ir virbaliečių susirinkime „linksniuotą“ už paveldosaugą atsakingą D. Ambrasaitę. Nieko naujo specialistė spaudai nepasakė, tik patvirtino, kad darbai tikrai užtruks: miesto parke reikės atlikti papildomus detaliuosius archeologinius bei architektūrinius tyrimus, nes buvo atkasti ne tik žmonių kaulai, bet ir pastato pamatai, teks skelbti viešųjų pirkimų konkursą. Kai laimėtojai atliks visus tyrimus ir bus išspręsta problema, miesto parkas bus tvarkomas toliau.

Apie vienuolyno požemius D. Ambrasaitė sakė žinanti, anot jos, atvykę archeologai požemius apžiūrėjo, bet išsamesnius tyrimus paliko ateičiai. O dėl virbaliečių minėtos Rekošų koplytėlės specialistė pasakė tik tiek, kad šis statinys turi savininkus ir dėl jo atnaujinimo pirmiausia bendruomenė turi kalbėtis su jais.





Publikuota: 2020-08-26 09:14:56

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Vilkaviškio autobusų stotis – tvariausias pastatas Pabaltijy
* Sostinė nesužavėjo: kybartietis į gimtinę parsivežė ir žmoną
* Augant susirgimų skaičiui žmonės turi patys apsispręsti dėl skiepų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar taisyklinga sakyti „pamatuota nuomonė“?
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiama antroji žodžio pamatuoti reikšmė „remti, grįsti“ (pvz., pamatuoti teiginius ), taip pat žodžio pamatuotas reikšmė „pagrįstas“ (pvz., pamatuota išvada ).
Taigi pasakymai nepamatuotai didelės lėšos, pamatuota nuomonė ir panašūs yra visiškai taisyklingi ir vartotini.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai