„Santaka“ / Pagalba senjorams namuose: socialinių paslaugų specialistai paneigia įsisenėjusius mitus apie senolių priežiūrą Lietuvoje / Kito link

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kito link

Dalinkitės:  


Pagalba namuose senjorai gali naudotis nepriklausomai nuo to, ar turi artimųjų, ar yra vieniši.

Pagalba senjorams namuose: socialinių paslaugų specialistai paneigia įsisenėjusius mitus apie senolių priežiūrą Lietuvoje


Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, sparčiai senėja visuomenė, dėl to vis aktualesnės tampa senjorams priklausančios socialinės paslaugos. Vilkaviškio savivaldybėje, 2022 metų duomenimis, gyveno 11 577 pensinio amžiaus asmenys, iš kurių šiuo metu paslaugas gauna tik 431 – pagalbą į namus arba dienos socialinę globą.

Pastebima, kad apie šių paslaugų gavimo tvarką gyventojai vis dar žino mažai, o ir gavusius informaciją nuo kreipimosi pagalbos neretai atbaido įsisenėjusios nuostatos ir mitai.

Socialinės paslaugos vis dar klaidingai prilyginamos prabangos prekėms

Nacionalinio socialinės integracijos instituto Senjoro programos vadovė Rugilė Bitautaitė dalinasi, kad vienas ryškiausių įrodymų, jog visuomenei trūksta informacijos apie pagalbą senjorams jų namuose, – maži paslaugų gavėjų skaičiai. Viena iš priežasčių, kodėl žmonės nesinaudoja paslaugomis, – nežinojimas, jog šios paslaugos yra finansuojamos Savivaldybės biudžeto lėšomis ir pačiam asmeniui reikia prisidėti tik nedidele dalimi. Anot jos, paplitusi praktika individualiai samdyti žmogų ar prašyti kaimynų pagalbos yra didelė finansinė našta artimiesiems ir pačiam senjorui. Tačiau nereikia susidaryti klaidingo įspūdžio – priežiūros paslaugos namuose nėra prabangos prekė ir jos tikrai prieinamos kiekvienam Lietuvos piliečiui, svarbu žinoti ir pasinaudoti Savivaldybės kompensacija, teigia Rugilė Bitautaitė.



Manoma, jog pagalba teikiama tik visiškai negalint savimi pasirūpinti

Visuomenėje yra paplitusi nuomonė, kad pagalba namuose yra skirta tik negalią turintiems ar iš lovos negalintiems pakilti senjorams. Iš tiesų, vienas iš socialinių paslaugų tikslų yra užtikrinti kuo ilgesnį ir kokybiškesnį savarankišką senjorų gyvenimą jų pačių namuose. Anot „Senjoro“ organizacijos vadovės, kuo anksčiau senjoras sulaukia pagalbos, kad ir keletą valandų per savaitę, tuo ilgiau jis gali išlikti savarankiškas.

„Šiais laikais senjorų priežiūra yra kur kas įvairiapusiškesnė nei prieš daugelį metų. Daug dėmesio skiriama senjorų emocinei sveikatai, savirealizacijos poreikiams. Dažnai pagalbos kreipiamasi būtent dėl kasdienių veiklų – pagalbos buityje, higienos užtikrinimo, palydėjimo į gydymo įstaigas ar apsipirkti. Vis dėlto senjorus lankančios individualios priežiūros darbuotojos su senoliais užsiima ir jų mėgstamomis veiklomis, skatina mankštintis, išmėginti naujus receptus, palaikyti socialinius ryšius, tačiau svarbiausia – kartu pasineria į nuoširdžius pokalbius. Neretai senjorą lankantis darbuotojas būna jo dažniausias ar net vienintelis pašnekovas“, – pasakojo „Senjoro“ programos vadovė.



Pagalba namuose priklauso tiek vienišiems, tiek artimuosius turintiems senjorams

Dažnai vis dar klaidingai manoma, kad pagalba namuose priklauso tik vienišiems ir artimųjų pagalbos neturintiems vyresnio amžiaus asmenims. Greta šio mito neretai koja kojon žengia ir nuostata, kad rūpestis senyvo amžiaus žmogumi yra tik jo artimųjų reikalas.

Tačiau, anot „Senjoro“ programos vadovės, senyvo artimojo priežiūra gali būti prilyginama viso etato darbui. Tad giminaičiai, bandydami išlaviruoti tarp darbo, asmeninio gyvenimo ir senjoro priežiūros, neretai labai save nualina.

„Šeimos nariai ir giminaičiai vyresnio amžiaus žmogui visuomet yra be galo svarbūs. Tačiau socialinė pagalba suteikia galimybę senjorui su artimaisiais leisti laiką ne vien sukantis buityje, bet daugiau dėmesio skirti kokybiškam laisvalaikiui drauge – ar tai būtų išvyka, savaitgalio pietūs, o gal ilgesnis pokalbis prie arbatos puodelio.

Juk artimieji dirba toli nuo namų ar nebegyvena šalia savo vyresnio amžiaus tėvų, tad kiekvieną dieną juos aplankyti, padėti buityje, ką jau kalbėti apie emocinius poreikius, yra be galo sudėtinga. Būtent dėl to socialinės paslaugos senjorams tampa patogia ir visiems prieinama pagalbos forma, nepriklausomai nuo to, ar senjoras turi artimųjų, ar yra vienišas“, – teigė R. Bitautaitė.



Dėl pagalbos senjorams jų namuose galima kreiptis į savo Savivaldybę

Kiekvienas senyvo amžiaus asmuo arbo jo artimieji gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos seniūniją dėl socialinių paslaugų namuose – pagalbos į namus arba dienos socialinės globos.

Šias socialines paslaugas senjorams teikia nevyriausybinės organizacijos, tarp jų – ir Nacionalinio socialinės integracijos instituto „Senjoro“ programa. Taip pat biudžetinės įstaigos – kiekvienoje savivaldybėje veikiantys socialinių paslaugų centrai.

Informaciją apie jo aplinkoje teikiamų socialinių paslaugas gavimo procesą senjoras arba jo artimieji gali sužinoti kreipdamiesi į savo gyvenamosios vietos seniūnijoje dirbantį socialinio darbo organizatorių. Esant poreikiui, iš pasirenkamų organizacijų senjorai gali rinktis ir Nacionalinio socialinės integracijos instituto „Senjoro“ programos socialines paslaugas.



Užsk. 87



Publikuota: 2024-01-26 11:25:29

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Motinos dieną jauna šeima pasitinka su triguba laime
* Kraštiečiai užsienyje: „Nenukirskime medžiui šaknų“
* Savaime gimstančios kolekcijos vilkaviškietei kelia azartą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai