„Santaka“ / Kiekvienas vairuotojas tai privalo žinoti. Kaip sutrumpinti stabdymo kelią norint išvengti kliūties? / Kelyje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kelyje

Dalinkitės:  


Kiekvienas vairuotojas tai privalo žinoti. Kaip sutrumpinti stabdymo kelią norint išvengti kliūties?


Atėjus šaltajam sezonui, kai eismo sąlygos gerokai pasunkėja, automobilio stabdymo kelias yra vienas svarbiausių rodiklių, susijusių su vairavimo saugumu. Kalbama apie atstumą, kuris būtinas automobiliui sustabdyti iškilus avarinei situacijai. Nuo stabdymo kelio ilgio priklauso galimybė sustoti prieš susidūrimą su kliūtimi – staiga į važiuojamąją kelio dalį įžengusiu pėsčiuoju arba gyvūnu, išbėgusiu į kelią.

Automobilių remonto paslaugų paieškos platformos Motointegrator.com atstovas Mindaugas Šerėjus teigia, kad stabdymo kelio ilgį lemia daugybė veiksnių: stabdžių sistemos veikimo būdas, stabdžių skysčio ir frikcinių elementų būklė. „Tačiau tai yra tik trys pirmieji veiksniai. Kiti veiksniai, kurie užtikrina transporto priemonės sustabdymą važiuojant dideliu ar mažu greičiu, yra ne ką mažiau svarbūs, pavyzdžiui, padangos, tiksliau, jų būklė. Padangos, kurių protektoriaus gylis yra mažesnis nei 3 mm, turi neigiamos įtakos stabdymo kelio ilgiui – jis gali padidėti net dvigubai. Be to, stabdymo kelias bus ilgesnis vasarą važiuojant su žieminėmis padangomis arba atvirkščiai. Tokios padangos gali praslysti avarinio stabdymo metu“, – pabrėžia M. Šerėjus.



Transporto priemonės greitis taip pat yra labai reikšmingas. Gerokai lengviau sustabdyti automobilį, važiuojantį 30, o ne 50, 60 ar 100 km/h greičiu. Vairuotojas privalo suvokti, kad dėl dvigubai didesnio greičio lengvojo automobilio stabdymo kelias pailgės keturgubai (tai nesunku apskaičiuoti pagal formulę), todėl verta laikytis greičio ribojimų, taikomų konkrečiai kelio atkarpai.

Pasak pašnekovo, transporto priemonės svoris taip pat turi didžiulę reikšmę stabdymo kelio ilgiui. Kuo svoris didesnis, tuo galingesnę stabdžių sistemą naudoja gamintojai. Dėl to F segmento limuzinai gali pasigirti trumpesniu stabdymo kelio ilgiu nei miesto automobiliai. Transporto priemonės svoris turi dar didesnę reikšmę sunkvežimių atveju.

„Svarbu ir atmosferos sąlygos: lietus, sniegas, ledas arba drėgmė, atsirandanti ant kelio dėl garavimo. Tai ne tik pailgina stabdymo kelią, bet netgi gali sukelti transporto priemonės slydimą. Tai labai pavojingas scenarijus, nes perteklinis arba nepakankamas valdymas staigiai stabdant ant slidžios dangos gali tapti eismo įvykio priežastimi. Stabdymo kelias ilgiausias yra žiemos sąlygomis“, – sako M. Šerėjus.

Kaip vairuotojas gali sutrumpinti stabdymo kelią?



Vidutiniam miesto automobiliui būdingas apie 40 metrų stabdymo kelio ilgis, kai stabdoma važiuojant 100 km/h greičiu. Be abejo, kalbama apie visiškai tvarkingą automobilį. Kaip padidinti stabdymo efektyvumą? Tai nemažas iššūkis vairuotojui. Jis privalo pirmiausia rūpintis stabdžių sistemos frikcinių elementų būkle, taip pat padangomis ir pakaba.

„Be to, vairuotojas turi įsiminti pagrindinį stabdymo principą, taikomą šiuolaikiškose transporto priemonėse. O šis principas reikalauja nuspausti stabdžių pedalą iki pat grindų ir jį išlaikyti tokioje padėtyje iki automobilio sustojimo momento. Tai ypač pravartus principas kritinėse situacijose. Kitas užduotis atliks automobilio elektronika – būtent ji paruošia transporto priemonę staigiam stabdymui“, – aiškina M. Šerėjus.

Taip pat negalima pamiršti Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Vairuotojas turi būti labai atidus, akylai stebėti kelio aplinką, be to, privalo laikytis galiojančių greičio ribojimų. Pavyzdžiui, jei nurodytas greičio ribojimas iki 50 km/h, privalu važiuoti ne daugiau kaip 50 km/h, nes stabdymo kelio ilgis labai priklauso nuo automobilio judėjimo greičio.



Greitis ir slidi kelio danga. Kaip avariniu būdu sustabdyti transporto priemonę?

Tarkim, kelyje atsirado kliūtis ir vairuotojas privalo sustabdyti transporto priemonę. Kaip šiuo atveju sutrumpinti stabdymo kelią? Principas yra labai paprastas. Vairuotojas privalo pirmiausia nuspausti stabdžių pedalą, o po to – sankabos pedalą. Taip bus nutrauktas ryšys tarp variklio ir pavaros perdavimo sistemos, o stabdžiai galės pradėti darbą visu pajėgumu.

„Net jei tokiu atveju automobilis pradės slysti, vairuotojas neturi dėl to per daug jaudintis. Galų gale tuo užsiims ABS sistema. Dėl to stabdymo kelias pailgėja, bet, kita vertus, išlaikomas visiškas transporto priemonės valdymas, todėl vairuotojas gali, pavyzdžiui, aplenkti kelyje atsiradusią kliūtį“, – teigia M. Šerėjus.

Transporto priemonės avarinio stabdymo metu vairuotojas neturi rūpintis kitų eismo dalyvių reakcija, nes jie bus įspėti apie manevrą – šiuo atveju automatiškai įsijungia avarinės šviesos. Šiuolaikiniai automobiliai turi sistemas, kurios staigiai nuspaudus stabdžių pedalą automatiškai įjungia mirksintį šviesos signalą, įspėjantį apie pavojų.



Publikuota: 2023-12-07 13:16:42

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai