„Santaka“ / 10 patarimų norintiems keliauti tvariau / Ekologija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Ekologija

Dalinkitės:  


10 patarimų norintiems keliauti tvariau


Sunku paneigti, kad skrydžiai ir kelionės prisideda prie aplinkos taršos, bet visiškai atsisakyti jų džiaugsmo nei vienas nenorėtume. Daugėjant diskusijų apie atsakingą ir tvaresnį keliavimą, natūraliai kyla svarbūs klausimai: kokius žingsnius patys galime žengti šios transformacijos link bei kaip prisidėti gali kelionių organizatoriai ir partneriai? Patarimais, kaip keliauti tvariau, dalinasi ekspertai.

Jei nesiimsime veiksmų dabar, tiesiog nebus kur keliauti

Klimato kaitos krizė verčia sunerimti, o kelionių CO2 emisijos nuolat didėja ir tikėtina, jog iki 2030 m. sieks apie 25% visų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų ( šaltinis: unwto.org ). To padarinius pastebime jau dabar: neįprasti karščiai Lietuvoje, potvyniai ar liūtys. Tad jei nesiimsime pokyčių dabar, ateityje tiesiog neturėsime kur keliauti. „Svilinančios lietuviškos vasaros mums sufleruoja dvi žinutes: pirma – klimato kaitos padariniai uždėjo ranką jau ir ant mūsų regiono; antra – Lietuva vasaros sezono metu pati tampa šiltuoju kraštu, kurį mes nepelnytai nurašome ir ieškome atostogų džiaugsmo už daugelio kilometrų nuo namų“, – sako Daiva Savickienė, festivalio „Zero Waste fest“ organizatorė, pridėdama, kad šių metų renginyje visas dėmesys bus skiriamas būtent kelionėms.



Audronė Alijošiutė-Paulauskienė teigia, kad tvaresnės kelionės yra susijusios su aiškesniu supratimu, kad pokytis būtinas ir įmanomas – tiek kelionių organizatorių ir partnerių, tiek keliautojų elgsenoje. „Tvaresnės kelionės – tai žinios, atsakomybė ir pasiryžimas žengti tam tikrus žingsnius. Vienas iš būdų skatinti tvaresnį keliavimą yra neigiamą poveikį aplinkai darančių veiklų apmokestinimas. Pavyzdžiui, didesnis bagažo svoris lemia daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, o aukštesnė tokio bagažo kaina skatina žmogų apsvarstyti, ar nepakaks rankinio bagažo. Tokiu būdu išvengiama ir apsikrovimo nereikalingais daiktais. Taigi bagažo svorio ribojimas ir apmokestinimas skatina keliautoją įvertinti visus faktorius, kurie galiausiai tampa naudingesni ir jam pačiam“, – aiškina Audronė Alijošiutė-Paulauskienė.

Pokyčiai – tiek keliautojo, tiek kelionių organizatoriaus rankose

Audronė Alijošiutė-Paulauskienė priduria, kad jau dabar tvarumas tampa vienu iš strateginių prioritetų. „Turizmo rinkoje turime įvairių sričių, kurias galima tobulinti, jog jos taptų tvaresnės ir atsakingesnės. Pokyčiams, žinoma, reikia laiko – kai norime ilgalaikio efekto, pokytis dažniausiai neįvyksta itin staigiai, bet kryptingumas jau yra gera pradžia. Mūsų kaip didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus tikslas yra imtis lyderystės edukuojant savo komandą, partnerius ir klientus, kas yra tvaresnės kelionės. Tai jau darome bei esame pasiruošę sukurti ir pasiūlyti tvaresnius produktus ar sudedamąsias jų dalis, pavyzdžiui, tam tikrus maršrutus, veiklas ir ekskursijas siūlomose kryptyse, labiau pabrėžiame jau tvarumo kelyje esančius aviacijos partnerius, taip pat ir apgyvendinimo vietas, atitinkamai jas pristatydami klientams“, – pasakoja Audronė Alijošiutė-Paulauskienė.



10 patarimų, kaip keliauti tvariai

Norint keliauti tvariau labai svarbus kiekvieno kelionės dalyvio sąmoningumas – tiek organizatoriaus, tiek keliautojo. Daiva Savickienė ir Audronė Alijošiutė-Paulauskienė dalinasi dešimčia patarimų, kaip kiekvienas galime keliauti neteršdami pasaulio:

  1. Rinkitės tvarias transporto priemones . Esant galimybei naudokitės viešuoju transportu, tokiu kaip metro, tramvajai ir autobusai, taip pat važiuokite paspirtukais, dviračiais ar keliaukite pėsčiomis.
  2. Rinkitės Lietuvos turizmą ar kaimynines šalis . Turime nuostabią gamtą, tačiau neretai esame aplankę vos keletą įspūdingų savo šalies vietų. Taip pat daug neatrastų perliukų slypi ir mūsų kaimyninėse Baltijos šalyse.
  3. Gerbkite aplinką. Tai reiškia, kad gamtoje turime nepalikti savo pėdsakų, pavyzdžiui, gamtinėse teritorijos turi nelikti jokių atliekų ar šiukšlių, vadovaukimės principu ką atsinešei – išsinešk . Venkime veiklos, kuri kenkia laukinei gamtai. Jei yra triukšmą, judėjimą ribojantys nurodymai, laikykimės jų, galbūt ten vaikus augina itin retos gyvūnijos rūšys.
  4. Skriskite ekonomine klase. Keliaujant į tolimas šalis pirmiausia rekomenduojame rinktis ekonominę klasę skrydžio metu, nes ji yra pati draugiškiausia aplinkai.
  5. Remkite vietinius gamintojus ir įmones. Tai pagyvina vietos ekonomiką ir sumažina importo poreikį, t.y. ir poveikį klimato kaitai.
  6. Apsistokite tvariuose būstuose. Yra daug viešbučių, nakvynės ir svečių namų, kurie yra įsipareigoję siekti tvarumo, tad pagal galimybes pasirinkite būtent šiuos būstus. Juos atpažinti galima iš žaliųjų ar tvarumo sertifikatų – pasitikrinkite ar sertifikatas patikimas, t.y. ar yra trečioji šalis, kuri užtikrina atitikimą žaliesiems kriterijams.
  7. Pažinkite vietinę kultūrą ir jos veiklas. Tai parodo pagarbą žmonėms ir lankomoms vietoms, taip pat įgysite unikalių patirčių ir naujų draugų.
  8. Išbandykite vietinį maistą. Taip palaikysite vietos ekonomiką ir sumažinsite anglies pėdsaką, nes maisto nereikės vežtis.
  9. Išbandykite netradicinius turizmo būdus – tiek vietinėse kelionėse, tiek išvykę į užsienio šalis. Pasidomėję atrasite daugybę įdomių turizmo veiklų, pavyzdžiui, paukščių stebėjimas, žygiai, miško terapijos, pažintinės ekskursijos, edukacijos apie Lietuvos regionus, grybus, augalus, savęs pažinimo jogos ar pabėgimo nuo miesto ir triukšmo stovyklos.
  10. Domėkitės ir stenkitės sužinoti daugiau apie tvarias keliones , pasirinkite patikimus šaltinius. Tvarios kelionės ne visada yra lengvos, bet tikslas – to vertas. Taip padarysite poveikį ne tik sau, bet ir ateities kartoms.
Lietuvos tvarumo bendruomenė sparčiai auga



Lietuvių ratas, kuriems rūpi tvarumas ir aplinkosauga, vis didėja – šį rugpjūtį jie telkiasi į festivalį „Zero Waste fest‘23“, kuriame dėmesys bus skiriamas būtent tvarių kelionių temai. Festivalis vyks rugpjūčio 11–13 d. Antalieptėje, Zarasų raj. Čia lauks ne tik diskusijos apie tvarų keliavimą, bet ir jogos, garsų ir meno terapijos užsiėmimai, saulės energija varomų eksperimentinių transporto priemonių pristatymai bei kitos su tvariu keliavimu susijusios veiklos. Dalyviai į renginį atvykę tvariu būdu (baidare, dviračiu, elektromobiliu ar pėsčiomis) bus maloniai nustebinti – jų laukia didelės bilietų nuolaidos.



Publikuota: 2023-07-25 13:30:26

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Teisingumo paieškos sprogo it muilo burbulas
* Tarybos nutarimai: didins darželinukų grupes, statys daugiabutį
* Infoturo dalyvius žavėjo degustacijomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai