„Santaka“ / Sudėtinga paauglystė – keistis reikia abiem pusėms / Jaunimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Jaunimas

Dalinkitės:  


Sudėtinga paauglystė – keistis reikia abiem pusėms


Darniam santykiui su vaiku, kuris tampa paaugliu, išlaikyti svarbu tvirti šeimos ryšiai. Paauglystės problemos neretai tėra pasekmės ankstesnių vaiko santykių su tėvais.



Iššūkiai ugdė mamą

„Išmokau savo paauglę apkabinti, jau galime viena kitai ir myliu, ir atsiprašau pasakyti. Mes kalbamės, girdime viena kitą. Galiu sakyti, kad mes jau pradedame iš tikrųjų gyventi“, – palengvėjimo neslepia kartu su dukra šešių mėnesių emocinio sveikimo kelią įveikusi Lilija.

Jos santykis su dukra tolydžio komplikavosi mergaitei sulaukus dvylikos metų. Keturiolikmetė jau negrįždavo į namus, metė mokyklą, suartėjo su netinkama kompanija.

Moteris ieškojo atsakymų, kaip galėtų padėti dukrai. Daug skaitė apie paauglystę, klausė psichologinių laidų internete ir uoliai sekė įvairius patarimus. Rūpinosi psichologo pagalba savo mergaitei, stengėsi įveikti dukros priešiškumą ir nukreipti ją teisingu keliu, bet vis nesisekė.

Moteris buvo įsitikinusi, kad pagalbos reikia tik dukrai. Apie tai, kad keistis turi visa šeima, pirmą kartą išgirdo per susitikimą su specialistais, padedančiais vaikų ir paauglių sudėtingo elgesio iššūkius įveikti per šeimos terapiją.



Per terapinius susitikimus paauglės mamai sunkiausiai sekėsi įveikti savo ambicijas. Moteris atviravo, jog nelengva buvo nusiimti generolo kaukę ir santykiuose su dukra išeiti iš viską geriausiai žinančio žmogaus vaidmens.

„Palaipsniui specialistė mane užvedė ant kelio, atradau mudvi su dukra jungiantį siūlą. Pati žengiau nelengvus pirmuosius žingsnius mūsų ryšio atkūrimo link“, – pokyčių pradžią prisiminė paauglės mama.

Lilija su dukra, lydimos profesionalios šeimos terapijos specialistės, mokėsi kalbėtis, girdėti viena kitą, įsiklausyti. Abi turėjo išmokti pagarbos ir kompromisų, be ko neįmanomas joks sveikas, ugdantis ryšys.



Sudomino forma

Šios šeimos istorija nėra išskirtinė. Paauglį auginantiems tėvams ar nuolatiniams globėjams neretai prireikia pagalbos. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba šiems sunkumams įveikti siūlo Multidimensinės šeimos terapijos programą – terapinius šeimos pokalbius.

Lilijai su dukra ilgalaikiai terapiniai pokalbiai padėjo grįžti į harmoningus santykius. Ši programa mamą sudomino savo forma, o pagalba per terapinius pokalbius pasirodė patraukli ir sudėtingą etapą išgyvenusiai paauglei.



Sveikimo kelyje jas lydėjusi šeimos terapijos specialistė Brigita Mineikienė pritarė, kad šios programos išskirtinumas ir yra gyvi susitikimai šeimos ar kitoje neformalioje aplinkoje, betarpiškas santykis su vienu ir tuo pačiu specialistu.

Brigita sakė, jog ne mažiau svarbu ir tai, kad terapiniai susitikimai neturi labai griežtos formos, todėl specialistas gali lanksčiai prisitaikyti prie suaugusiųjų ir paauglio poreikių, būdo. Programa atvira kūrybiškiems problemų sprendimams.

„Pagalba per terapinius pokalbius unikali tuo, kad nepriimtino jaunuolio elgesio priežasčių ieškome ir sprendimus kuriame kartu su visa šeima. Jaunuolio elgesys keičiamas keičiant jo paties ir tėvų bei artimųjų tarpusavio santykius“, – vardijo B. Mineikienė.

Su šeima dirbantis specialistas susitikimų metu padeda tėvams ir vaikams bendrauti kitaip: atidžiai vieniems kitus išklausant, atvirai kalbant, kartu apmąstant vaiko elgesio priežastis ir pasekmes.

Pozityvūs pokyčiai per pirmuosius programos įgyvendinimo metus įvyko beveik 30 šalies šeimų.



Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos inf.



Publikuota: 2022-08-12 13:06:36

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai