Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Parduoda traktorių MTZ-82 (3000 Eur). Tel. (8 342) 47 638.
Galioja iki: 2023-09-29 11:21:43
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Kai pastatas medinis, išorinis oro kondicionieriaus blokas statomas ant žemės, kad sienos neveiktų vibracija. Egidijaus SKINKIO nuotr. Oro kondicionierius – nepamainomas pagalbininkas tiek žiemą, tiek vasarą
Simona SIMANAVIČIENĖ
Po lietingo ir vėsaus liepos periodo sugrįžusi vasariška šiluma verčia ieškoti būdų atsivėsinti. Oro kondicionierius jau seniai tapo ne tik biuruose ar įstaigose naudojamu įrenginiu. Jį vis dažniau įsirengia tiek privačių namų, tiek butų gyventojai. |
Ir šildyti, ir šaldyti
Daugiau kaip penkiolika metų kondicionierius montuojantys Romas Dženkauskas ir Egidijus Skinkys iš Bačkiškių kaimo (Keturvalakių sen.) kiekvieną vasarą darbo turi sočiai. Meistrai vos spėja suktis, o kartais paroje ir valandų pritrūksta norint sumontuoti patalpas vėsinantį įrenginį klientui.
Lietuvių patarlė moko: roges ruošk vasarą, o ratus – žiemą. Šį patarimą būtų galima prisitaikyti, jei nusprendėte įsigyti kondicionierių. Prasidėjus vasaros karščiams rasti laisvą meistrą ar įmonę, kuri iškart įrengtų prietaisą, – sudėtinga. Specialistai pataria: kad netektų kaisti vasarą, namų vėsinimu reikia pasirūpinti dar ankstyvą pavasarį.
Oro kondicionierius gali ne tik vėsinti, bet ir šildyti patalpą. Kondicionieriai būna kelių tipų: sieniniai, kasetiniai, mobilieji ar su „Multi Split“ sistema. Pagrindinis kriterijus, pagal kurį patariama rinktis kondicionierių, – jo galingumas, kuris matuojamas kilovatais (kW). Kuo galingesnis prietaisas, tuo didesnę erdvę gali atvėsinti ar pašildyti. Aišku, kad naudojant galingesnį įrenginį elektros energijos reikia daugiau.
Oro kondicionierius yra efektyviausias vasaros, taip pat pereinamuoju pavasario ir rudens laikotarpiais, tačiau norintiesiems šildytis ekonomiškai bei užtikrinti būste pastovią šilumą šaltuoju metų laiku geriau rinktis šilumos siurblį oras-oras.
„Dažniausiai klientai renkasi pigesnius oro kondicionierius, tačiau tokie elektros energijos sunaudoja apie 10–15 proc. daugiau nei brangesni. Taip pat yra tam tikrų niuansų montuojant sistemą oras-vanduo, kuria yra šildomas jau visas namas“, – apie specifiką pasakojo R. Dženkauskas.
Pasak meistro, šildymo sistemos oras-vanduo lauko blokas žiemą, kai labai stipriai atšąla, skleidžia nemenką triukšmą. Prieš ją įsirengiant naujos statybos name ar renovuotose patalpose patartina apie tai informuoti greta gyvenantį kaimyną.
Vėsintis atsakingai
Vis dar gajus mitas, jog kvėpuojant kondicionieriaus atvėsintu oru lengva persišaldyti. R. Dženkauskas sako, kad prietaisu naudojantis atsakingai peršalimo ligos turėtų aplenkti. „Skirtumas tarp lauko ir kambario temperatūros negali būti didesnis negu 6 laipsniai. Tad lauke šylant iki 30 laipsnių kambario temperatūra negali būti žemesnė nei 24 laipsniai“, – kalbėjo specialistas.
Šiuo metu rinkoje galima įsigyti kondicionierių, kurie turi „Wind Free“ funkciją. Tai bevėjis režimas, kurį pasirinkti vertėtų miegamajame, vaiko ar darbo kambaryje, nes vėsa po patalpą paskirstoma švelniai ir tolygiai. Skirtumas tarp lauko ir kambario temperatūros negali būti didesnis negu 6 laipsniai.
Kondicionierių jutikliai, kurie reaguoja į pasikeitusią kambario oro temperatūrą ir automatiškai įjungia prietaisą, jau nieko nebestebina. Dabar žmonės domisi naujovėmis, todėl pardavėjų teiraujasi apie nuotolinį valdymą telefonu ir kitas išmaniąsias technologijas.
Kondicionierius poilsį namuose gali padaryti komfortišką, o pats bus kaip puiki interjero detalė. Gamintojai siūlo ne tik įprastos baltos spalvos, bet ir raudonų, juodų, pilkų ir kitokių stilių bei spalvų vėsintuvų.
Montuojama ir butuose
Vis dažniau įsigyti oro kondicionierių renkasi butų gyventojai. Per pastaruosius metus šis skaičius itin išaugo.
Edo Vasiliūno vadovaujama įmonė „LVG technologijos“ siūlo inovatyvius sprendinius įsirengiant oro kondicionierius, šilumos siurblius, vėdinimo ar apsaugos sistemas. Daugiau negu vienuolika metų gyvuojanti įmonė montuoja oro kondicionierius ir butuose, tačiau iššūkių būna nemažai.
Pasak vadovo, statant kondicionieriaus išorinį bloką įstiklintame balkone ant žemės, leidimai nereikalingi, kadangi balkonas – gyventojo nuosavybė. Vienintelė problema įrengiant šį prietaisą balkone – karštis, kuris išeina iš kondicionieriaus šiam šaldant patalpą. Balkonas gali įkaisti iki 50 laipsnių ir daugiau, todėl jį būtina vėdinti.
Daugiausiai keblumų kyla norint kondicionieriaus išorinį bloką įrengti ant daugiabučio fasadinės sienos. Tuomet būtinas daugiau kaip pusės namo butų savininkų sutikimas, kuris turi būti įforminamas protokolu. Taip pat reikalingas statybą leidžiantis dokumentas, dėl kurio išdavimo gyventojai privalo kreiptis į savo gyvenamosios vietos Savivaldybės administraciją.
„Jeigu kondicionierių montuoja sertifikuota įmonė, gyventojas turi pranešti namo administratoriui, kas atliks montavimo darbus, o taip pat pateikti daugiabučio savininkų sutikimą. Jeigu žmogus nusprendžia kondicionierių įsirengti savo jėgomis, tada statybą leidžiančio dokumento būtina kreiptis į Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyrių. Mes, kaip įmonė, įsipareigojame atlikdami gręžimo darbus nepažeisti namo konstrukcijos“, – kai kuriuos oro kondicionieriaus montavimo niuansus aptarė E. Vasiliūnas.
Gauti leidimą kondicionierių tvirtinti prie renovuoto namo fasado kiek sunkiau. Todėl E. Vasiliūnas patarė iš anksto pagalvoti, jei planuojate įsigyti orą vėsinantį įrenginį.
Vis dėlto gyventojai, žinodami, jog namas bus renovuojamas, gali suskubti atlikti kai kuriuos darbus tam, kad ateityje galėtų turėti kondicionierių.
„Renovuojant namą galima iškart nutiesti kondicionieriui reikalingus vamzdelius ant stogo. Jie vėliau bus paslėpti po putų polistirenu“, – patarė „VGL technologijos“ direktorius.
Publikuota: 2022-08-01 13:10:34
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Opšrūtuose suoleliu įamžintas Zitos Kelmickaitės atminimas * Virbaliečiai neapleido tradicijų – šiemet kvietė ragauti bulvių patiekalų * Sezono startą pasitinkantys „Bruklino“ futbolininkai neslepia ambicijų Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Gladiolė ar kardelis? Šios vilkdalgių šeimos daugiametės svogūninės gėlės (lot. gladiolus ) lietuviškas botaninis pavadinimas – kardelis. Gladiolė – tarptautinis žodis. Taigi vartotini abu žodžiai.
Šūksniai
Statistika
|