„Santaka“ / Gydytojas psichiatras E. Diržius: depresija ateina lėtai ir nepastebimai / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Mūsų kraštietis, Kauno klinikų Psichiatrijos klinikos gydytojas psichiatras Edgaras Diržius kiekvienam žmogui pataria rūpintis savimi ir savo aplinka.

Gydytojas psichiatras E. Diržius: depresija ateina lėtai ir nepastebimai


Depresija – sunkus psichikos sutrikimas, kuris paveikia ne tik žmogaus psichologinę, bet ir fizinę būklę. Lietuvoje apie 10 proc. gyventojų serga depresija, o jos epizodą yra patyręs kas ketvirtas žmogus. Per metus Kauno klinikų Psichiatrijos klinikoje gydomi maždaug 2 tūkstančiai pacientų, sergančių depresija. Pirmieji ligos simptomai yra svarbiausi, į juos nereikėtų numoti ranka, svarbu skubėti kreiptis pagalbos.

Minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną apie žmonių emocinę sveikatą ir vieną iš psichikos sutrikimų – depresiją visuomenei kalbėjo Kauno klinikų Psichiatrijos klinikos gydytojas psichiatras Edgaras Diržius.

– Kokia pastaruoju metu yra žmonių emocinė sveikata?

– Lietuvoje atlikome gydytojų psichiatrų apklausą apie darbą per karantiną. Jos rezultatai parodė, kad per pandemiją žmonių, jaučiančių nerimo ar depresijos simptomus, skaičius kelis kartus išaugo. Pastebima, jog pacientai atvyksta sunkesnių būklių, nes ilgai delsė kreiptis į specialistus. Pandemija labiausiai paveikė vaikų, paauglių, vienišų tėvų ir mažas pajamas uždirbančių žmonių emocinę sveikatą.

– Kokie simptomai išduoda, kad žmogaus emocinė sveikata yra bloga?



– Pagrindinis požymis – tampa sunku gyventi visavertį gyvenimą, tai yra dirbti, bendrauti, užsiimti malonia veikla. Žmones pradeda varginti nemiga, jaučiama prasta nuotaika, atsiranda energijos trūkumas, dingsta apetitas. Taip pat dalis sergančiųjų patiria baimės jausmą, įvairių nemalonių jutimų kūne. Šitų pojūčių kitų specializacijų gydytojai negali išaiškinti. Gyvenimo kokybė suprastėja nepriklausomai nuo ligos – tiek nerimo sutrikimai, depresija, tiek ir kiti psichikos sutrikimai skirtingai paveikia žmogaus būseną.

– Ką daryti žmogui, kuris jaučia Jūsų išvardytus simptomus?

– Psichikos sutrikimus gydo gydytojai psichiatrai, į kuriuos pirmiausiai ir reikėtų kreiptis. Kauno klinikose teikiamos trečiojo lygio gydytojo psichiatro konsultacijos, taikoma psichoterapinė pagalba. Psichiatrai geba atskirti psichikos sutrikimus nuo kitų susirgimų, pasireiškiančių panašiais simptomais. Gydytojas psichiatras sudaro individualų gydymo planą, kuris padeda pasveikti.

– Kada ir kaip prastėjanti emocinė sveikata gali privesti prie depresijos?

– Depresija yra kompleksiškas psichikos sutrikimas ir sunku įvardyti tik vieną priežastį. Ligai įtakos gali turėti genetika, ankstyvosios patirtys vaikystėje, mus supanti aplinka, mityba, kiti susirgimai, fizinio aktyvumo trūkumas. Depresija dažnai ateina lėtai ir nepastebimai.



– Kaip atpažinti depresiją?

– Dviejų skirtingų asmenų depresijos simptomai gali būti gana skirtingi. Vienam žmogui suprastėja apetitas, sutrinka miegas, o kitam priešingai – padidėja apetitas, nuolat jaučiamas mieguistumas. Kiti būdingi simptomai: nuolatinis liūdesys, mintys apie gyvenimo beprasmybę, savižudybę, energijos trūkumas. Jei keli simptomai jaučiami nuolat bent porą savaičių – būtina susirūpinti ir kreiptis pagalbos į specialistus.

– Kaip gydoma depresija?

– Gydant depresiją atsižvelgiama į žmogų, įvairias rizikas ir veiksnius, turinčius įtakos jo savijautai. Pagrindiniai depresijos gydymo metodai – psichoterapija ir antidepresantai. Net trečdaliui susirgusiųjų gali išsivystyti gydymui atspari depresija, kuri gydoma tranksranialine magnetine stimuliacija, elektros impulsų terapija ar medikamentu esketaminu.

– Kuo ypatingas gydymas tranksranialine magnetine stimuliacija?

– Kauno klinikose esančiame Gydymui atsparių nuotaikos (afektinių) sutrikimų centre nuo šių metų taikome tranksranialinę magnetinę stimuliaciją. Per procedūrą pacientas būna sąmoningas, viršugalvyje pridedama elektromagnetinė ritė, sukurianti elektromagnetinį lauką, kuris stimuliuoja specifinį smegenų regioną, atsakingą už nuotaiką. Kartojant šią procedūrą galima išgydyti sudėtingą depresijos formą. Tai gera žinia pacientams, kuriems yra išsivysčiusi gydymui atspari depresija.



– Gydytojau, ką patartumėte kiekvienam, kad emocinė sveikata būtų geresnė?

– Psichikos sveikatos principai yra labai panašūs, kaip ir bendri sveikatos principai: reguliarus fizinis aktyvumas, saikinga ir sveika mityba, poilsis, savo pomėgių realizavimas. Nemažiau svarbus bendravimas su artimaisiais, draugais. Svarbiausia – rūpintis savimi ir savo aplinka, nes ji mus kuria. Duodant kitam – grįžta daugiau nei atiduodi.



Kauno klinikų inf.



Publikuota: 2021-09-22 09:38:56

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai