„Santaka“ / Užgavėnių belaukiant: apie apeigas ir konkursą / Konkursas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Konkursas

Dalinkitės:  


Pasipuošę Užgavėnių kaukėmis fotografuokitės Paežerių dvaro fone, o nuotraukas kelkite į Paežerių dvaro „Facebook“ paskyrą.

Kęstučio INKRATOS nuotr.


Užgavėnių belaukiant: apie apeigas ir konkursą


Užgavėnės – puiki proga pademonstruoti savo išmonę kuriant persirengėlių kostiumus ir pašėlioti lauke. O šėliojimo svarbiausia dalis – skaniai ir sočiai prisivalgyti ant laužo keptų blynų, šiupinio, riebios mėsos ir taip užsigavėti. Nuotaikingas siautulys, laistymasis vandeniu, supimasis sūpynėse, ištaigingas persirengėlių karnavalas, kurio kulminacija – Morės sudeginimas, suteikia šventei originalumo ir autentiško žavesio. Tačiau nedaugelis iš mūsų šiandien prisimena senesnes šios šventės apeigas ir jų simbolines prasmes.



Pagarba gamtai

Galima būtų išskirti keletą šventės etapų ir juos trumpai aptarti.

Vienas reikšmingesnių darbų, kuriuos reikėtų atlikti per Užgavėnes arba jų rytą – pasėlių apėjimas. Tai itin senas paprotys, kuriuo užtikrinamas ūkininko santykis su savo būsimo derliaus pradžia.

Tiems, kas nei sėja, nei pjauna, labai pravartu būtų pasivaikščioti po širdžiai mielas vietas gamtoje: parką, miškelį, upelį, piliakalnį ar seną sodybą. Taip išreikšime pagarbą mums supančiai ir mūsų gerovę užtikrinančiai gamtai. Lygiai taip, kaip senoliai išreikšdavo pagarbą savo numylėtiems pasėliams. Galima važinėtis, čiuožinėti, kitaip keliauti, bet koks buvimas lauke mums naudingas ir prasmingas.



Vaišės – svarbus akcentas

Vaišės per Užgavėnes pirmiausia būdavo skirtos protėvių vėlėms pamaitinti ir papenėti, kad palikę aruodus ir šiltus namus jos saugotų per visą šiltą sezoną tai, kas svarbiausia: javus ir gyvulius – nuo stichijų, žmones – nuo negandų ir ligų. O kadangi vėlės plika akimi yra nematomos, jomis tapdavo visa armija įvairiausių persirengėlių ir personažų: velniai, ožiai, meškos, gandrai, čigonai ir t. t.

Daugelis etnologų sutaria, kad persirengėliai simbolizuoja ir mūsų mitinius protėvius, kurie vaizdinguose pasakojimuose buvo pagrindiniai ir svarbiausi pasaulio kūrimo ir žmonių tarpusavio santykių nustatymo dalyviai, jie išliko atmintyje per istorijos tūkstantmečius ir šiandien įsikūnija kaip vaizdingi Užgavėnių personažai. O vaišinti kiekvieną užklystantį ar sutiktą per Užgavėnes svečią yra labai svarbu. Ypač reikėtų padėti ir pagloboti vargstančiuosius, nes jau nuo seno tikima, kad vaišingumas, parodytas švenčių metu, yra gerų emocijų užtaisas ir pamoka jaunajai kartai, kad gerumu reikia dalytis, kad jis neišsektų visus ateinančius metus.

Tad jeigu ir negalime bendrauti ir vaišintis vaikščiodami ir lankydamiesi vieni pas kitus, galbūt yra tų, kuriems galime padėti šventes sutikti šventiškai, su jais pabendraudami per atstumą, vaišes perduodant saugiai ir be kontakto.



Apie kaukes ir kaukimą

Panašu, kad kiekvienas atrasdavo sau patinkantį personažą, kurio kaukę užsidėjęs tarsi pavirsdavo, įsikūnydavo į kitą, nuo kasdienių rūpesčių išsivadavusią, būtybę. Tad į kaukę žiūrėkime kaip į progą išlaisvinti save, išreikšti tai, ką norėtume, bet galbūt neradome tam progos. Juk metų cikle Užgavėnės sutampa su laikotarpiu, kai po ilgo įkalinimo šalčio gniaužtuose žemę vis dažniau aplanko šiltesni saulės spinduliai ir trūksta tik tiek nedaug, kad prasidėtų dar vienas gyvybės ciklas. Tai simbolinis slenkstis gamtos rate, kurį peržengti galime atsinaujinę. Tad tai puiki proga atsikratyti įsisenėjusių žiemos skaudulių, juos įkūnijant ir sudeginant kartu su More.

Jeigu ir ne bendruomeninėje šventėje, tai šeimos rate galime sukurti tokį personažą, kurio sunaikinimas galutinai išvaduos ne tik saulę iš žiemos gniaužtų, bet ir mus nuteiks optimistiškai ir pozityviai dar vieniems, panašu, iššūkių kupiniems metams. Tad pasiruoškime jiems dar šią žiemą, pašėliokime, kaip reikiant pasipenėkime (kitas šventės pavadinimas Mėsėdrinės) ir būtinai išsikaukime, nes mums visiems reikės daug jėgų ateinančiais metais. Tai gali būti puikus laikas, praleistas su šeima lauke, aplink laužą žaidžiant žaidimus, kepant blynus ir deginant pernykštes negandas. Pasimėgaukite tuo!



Ir, žinoma, nepamirškime dalytis su kitais geromis emocijomis bei šventės idėjomis, tegul mirga kaukės socialiniuose tinkluose ir gera nuotaika sklinda po visą šalį.

Andrius MILINKEVIČIUS

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus etninės kultūros specialistas

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus kviečia visus didelius ir mažus gaminti namuose Užgavėnių kaukes ir dalyvauti KONKURSE:

• Jums reikia pasipuošti savo Užgavėnių kauke.

• Atvykus nusifotografuoti Paežerių dvaro fone.

• Nuotraukoje visi asmenys turi būti su Užgavėnių kaukėmis.

• Nuotraukas kelti į Paežerių dvaro „Facebook“ paskyrą iki vasario 17 dienos.

• Burtų keliu bus išrinktas nugalėtojas, kurį apdovanosime.

• Prašome laikytis karantino metu taikomų reikalavimų.





Publikuota: 2021-02-05 09:57:43

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai