„Santaka“ / Pradinukai labiausiai stokoja gebėjimo valdyti savo emocijas / Tavo vaikas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Tavo vaikas

Dalinkitės:  



Pradinukai labiausiai stokoja gebėjimo valdyti savo emocijas


Kovo pradžioje pirmą kartą Lietuvoje vykusios draugiškosios socialinio emocinio intelekto ugdymo (SEU) olimpiados pradinėms klasėms „Dramblys“ rezultatai parodė, kad pradinių klasių moksleiviams labiausiai trūksta gebėjimų valdyti savo emocijas, savo impulsyvų elgesį bei gebėjimo prisiimti atsakomybę už savo žodžių ir veiksmų poveikį kitiems žmonėms, nors mokytojai šiuos gebėjimus įvardijo tarp labiausiai ugdytų prieš olimpiadą ir pasirinktų ugdyti olimpiados metu gebėjimų.

„Dramblys.lt“ iniciatyva tęsiasi jau šeštus metus ir Lietuvos mokyklose yra vykdomos emocinio intelekto lavinimo programos. Siekėme, kad olimpiados metu mokyklos bendruomenė – mokytojai, moksleiviai ir moksleivių tėvai susitelktų bendram moksleivių socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymui. Juk ypatingai svarbu, kad savitvardos, savimonės, socialinio atsakingumo, tarpusavio santykių ir sprendimų priėmimo būtų mokoma ne tik mokykloje, bet ir namuose, “ – teigia olimpiados iniciatorė VšĮ „Pozityvaus ugdymo instituto“ vadovė ir Lietuvos Socialinio emocinio ugdymo asociacijos prezidentė Irma Liubertienė.



Pirmoji „Draugiškoji SEU olimpiada“



Šiais metais simboliškai paminint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį olimpiadoje dalyvavo 100 mokyklų iš didžiųjų miestų ir įvairių Lietuvos regionų: 99 Lietuvos mokyklos ir viena tarptautinė lietuvių mokykla, įsikūrusi ne Lietuvoje, iš kurių 92 valstybinės mokyklos ir 8 privačios, 72 miesto mokyklos ir 28 rajono.

Iš viso olimpiadoje dalyvavo 270 pradinių klasių iš 30 Lietuvos savivaldybių, 256 pradinių klasių mokytojai, 5151 moksleivis (1464 pirmųjų klasių moksleiviai, 1193 – antrųjų, 1319 – trečiųjų, 1014 – ketvirtųjų bei 161 jungtinių klasių moksleivis).

Prieš ir po olimpiados buvo vykdomos mokytojų apklausos. Apklausoje prieš olimpiadą dalyvavo 222 mokytojai (79, 3 proc. visų užsiregistravusiųjų), o apklausoje po olimpiados – 229 mokytojai (89, 5 proc. visų olimpiados dalyvių).

Socialinių mokslų daktarė, olimpiados „Dramblys“ užduočių kūrėja Audronė Allan analizuodama apklausos rezultatus atskleidė, kad dauguma olimpiados dalyvių socialiniame-emociniame ugdyme nėra naujokai.

„Apie trečdalis (30 proc.) mokytojų savo ugdymo praktikoje skiria laiko socialiniam-emociniam ugdymui: organizuoja pamokas, renginius, akcijas ar kt., bet šių iniciatyvų dar nejungia į nuoseklią SEU gebėjimų lavinimo programą, 40 proc. – įgyvendina nuoseklią socialinio-emocinio ugdymo programą. Tačiau tik kas dešimtas (11 proc.) nuoseklią programą įgyvendinančių pedagogų nurodė matuojantis mokinių daromą pažangą ir vertinantis SEU pasiekimus, “ – olimpiados rezultatus apžvelgia dr. A. Allan.



Apklausos prieš olimpiadą rezultatai parodė, kokių emocinių gebėjimų trūksta vaikams

Beveik pusė mokytojų (43 proc.) mano, kad pradinių klasių moksleiviams labiausiai trūksta gebėjimo valdyti savo emocijas, daugiau kaip pusė (58 proc.) prieš olimpiadą apklausoje dalyvavusių mokytojų nurodė, kad šio gebėjimo plėtojimui iki olimpiados skyrė daugiausiai dėmesio ir 54 proc. po renginio apklausoje dalyvavusių mokytojų nurodė, kad olimpiados metu plėtojo šį gebėjimą. Daugiau nei trečdalis (36 proc.) mokytojų gebėjimą valdyti savo impulsyvų elgesį nurodė kaip trūkstamą 1-4 klasių moksleiviams, tiek pat lavinę iki olimpiados bei šiek tiek mažiau nei trečdalis (31 proc.) pasirinko jį lavinti olimpiados metu. Socialinio sąmoningumo gebėjimą prisiimti atsakomybę už savo žodžių ir veiksmų poveikį kitiems žmonėms tarp mokiniams trūkstamų nurodė apie trečdalis mokytojų (34 proc.) ir iki olimpiados plėtotų (32 proc.)

Tėvai negausiai įsitraukė į olimpiados veiklas

Po olimpiados atliktos apklausos rezultatai parodė, kad ne tiek daug tėvų įsitraukė į olimpiados užduočių atlikimą namuose. Net 59 proc. olimpiadoje dalyvavusių pedagogų nepavyko pritraukti nė vieno iš tėvų, kurie dalyvautų veiklose mokykloje ir atliktų užduotis kartu su savo vaikais namuose. Iki 10 proc. klasės tėvų pavyko pritraukti 23 proc. mokytojų, o nuo 11 iki 30 proc. – tik 8 proc. mokytojų. Tėvų įtraukimą į olimpiados veiklas daugiau nei pusė (54 proc.) apklausoje po olimpiados dalyvavusių mokytojų įvardijo kaip vieną didžiausių sunkumų.



Pasak „Paramos vaikams centro” psichologės Ievos Dulinskaitės, iš vienos pusės, socialinių emocinių įgūdžių reikšmė švietimo procese dar tik įgyja pagreitį, todėl ne visi tėvai turi aiškų suvokimą, kodėl taip svarbu ugdyti emocinius vaikų gebėjimus. Iš kitos pusės, šių įgūdžių ugdymas greičiausiai nebuvo pačių tėvų švietimo dalimi, todėl tėvai gali jaustis kiek nejaukiai ir neužtikrinti savo jėgomis, kuomet vaikai kviečiasi juos pagalbos.

"Vaikai auga saugūs ir emociškai sveiki tik tuomet, kai šalia esantys suaugusieji su jais kuria pagarbius ir patikimus santykius, domisi jų vidiniais išgyvenimais, palaiko mokantis bei siekiant savo tikslų. Kiekvienas vaikas jaučiasi svarbus ir įvertintas, kai tėvai įsitraukia į tas veiklas, kuriomis užsiima vaikai. Tai padeda kurti jausmą, kad aš esu įdomus ir vertingas, tėvai manimi tiki ir pasitikimi, “ – pasakoja „Paramos vaikams centro” psichologė.

Pasak psichologės I. Dulinskaitės, efektyviausiai emocinių įgūdžių vaikai mokosi tuomet, kai visi suaugusieji jų artimojoje aplinkoje laikosi vienodų ir nuoseklių nuostatų, kviečia įvardinti jausmus specifinėse situacijose, suprasti kito požiūrį, ieškoti veiksmingų problemų sprendimo variantų, tinkamai reikšti pyktį. Kai tėvai ir mokykla derina savo rodomą pavyzdį, tuomet vaikams daug lengviau mokytis iš vieningo pavyzdžio.

Olimpiados organizatoriai sieks, kad olimpiada „Dramblys“ taptų kasmetiniu renginiu, skatinančiu atkreipti visuomenės dėmesį į draugiškos ir saugios aplinkos kūrimą mokykloje, įtrauktų kuo daugiau vaikų, mokytojų ir tėvų. Taip pat bus siekiama, kad į olimpiadą įsitrauktų ir kuo daugiau savivaldybių.





Publikuota: 2018-05-08 13:16:05

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Teisingumo paieškos sprogo it muilo burbulas
* Tarybos nutarimai: didins darželinukų grupes, statys daugiabutį
* Infoturo dalyvius žavėjo degustacijomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai