„Santaka“ / Ragina išsitirti šulinių vandenį / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Ragina išsitirti šulinių vandenį


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Marijampolės departamento Vilkaviškio skyrius per 2016 metus ir 2017 metų sausio – rugsėjo mėnesius gavo 43 pranešimus apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus, kurie maistui vartoja šachtinių šulinių vandenį.

Nitratais užterštas vanduo nustatytas 11 šachtinių šulinių, tai sudaro 25, 6 %. Nitritų viršijimo nebuvo nustatyta.

Ketvirtadalis Lietuvos gyventojų maistui vartoja vandenį iš šulinių ar negilių gręžinių, tai yra vartoja gruntinį vandenį, kuris nėra saugus. Į šulinius, negilius gręžinius vanduo patenka iš arčiausiai žemės paviršiaus esančio vandeningo sluoksnio, todėl šulinio vandens kokybė priklauso nuo šulinio vietos parinkimo, jo įrengimo ir priežiūros. Eksploatuojant šulinį, saugokite jį ir supantį dirvožemį nuo užterštumo. Taršos tikimybė ypač padidėja potvynių, liūčių metu, esant avarijoms.

Nepalikite atidengto šulinio, ypač tada, kai lyja, neleiskite, kad prikristų pašalinių daiktų. Aplink šulinį negalima tręšti žemės, netoli šulinio neturėtų būti lauko tualetų, mėšlidžių, komposto duobių, 20 m spinduliu apie šulinį draudžiama plauti automobilius, girdyti gyvulius, plauti ir skalauti skalbinius, vykdyti kitą veiklą, kuri gali būti vandens užteršimo priežastimi. Kartą per metus rekomenduojama šulinį išvalyti nuo dugne susikaupusio dumblo, nuvalyti rentinio sieneles, jeigu reikia, suremontuoti ir patikrinti jo sandarumą. Tam tikslui išsemiamas šulinio vanduo, prireikus, užsandarinami plyšiai tarp rentinių. Žmonės patys turėtų pasirūpintų savo šulinio vandens kokybe ir nerizikuoti savo sveikata neįsitikinus ar vanduo nėra pavojingai užterštas ligas sukeliančiais mikroorganizmais, nitritais ir nitratais. Mikroorganizmai sunaikinami išvirinus vandenį, o nitritai ir nitratai nepašalinami nei virinant, nei filtruojant vandenį buitiniais filtrais. Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Didelės nitratų dozės, gaunamos su geriamuoju vandeniu, gali būti toksiškos organizmui. Su vandeniu ir maistu į žmogaus organizmą patekę nitratai virsta nitritais ir sukelia vidinį deguonies badą. Ypač nitratai pavojingi kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus ir besilaukiančioms moterims, taip pat senyvo amžiaus žmonėms bei sergantiems kraujotakos bei kvėpavimo sistemos ligomis, anemijomis.



Ar vanduo neužterštas, galima sužinoti tik atlikus laboratorinius tyrimus. Gyventojai, norintys išsitirti šulinio vandens kokybę, tai padaryti gali savo lėšomis, kreipdamiesi į laboratorijas, atliekančias vandens tyrimus. Nemokamas šachtinio šulinio vandens ištyrimas atliekamas, kai

maistui šachtinio šulinio vandenį naudoja nėščioji arba kūdikis iki 6 mėnesių amžiaus. Tokiu atveju asmens sveikatos priežiūros įstaiga, turi informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą apie jų veiklos teritorijoje nuolat gyvenančias nėščiąsias ar kūdikius iki 6 mėnesių mžiaus, kurių maistui naudojamas šachtinio šulinio vanduo. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras organizuoja nurodytų asmenų nuolatinėje gyvenamojoje vietoje šachtinio šulinio vandens paėmimą ir ištyrimą nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti. Jei šachtinio šulinio vandenyje yra nustatoma ribines vertes viršijanti nitratų ir nitritų koncentracija, nedelsiant informuojami asmenys apie galimą pavojų sveikatai bei saugaus vandens ruošimo būdus.



Publikuota: 2017-10-23 10:57:22

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai