„Santaka“ / Sukčių atakos: ar kalbėjote su savo mama? / Lietuvoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Lietuvoje

Dalinkitės:  


Tą akimirką, kai kažkas skambina, informuodamas, kad nutiko bėda artimam žmogui, svarbu ne amžius ir ne išsilavinimas.

Sukčių atakos: ar kalbėjote su savo mama?

Odeta Bložienė, „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje


Stebėtina, kad taip plačiai kalbant apie sukčių grėsmę, kasdien galima išgirsti arba perskaityti apie vis naujas apgavikų aukas ir jų sugalvotus scenarijus. Kartais šios istorijos net palydimos šypsniu, taip įvertinant sukčių išmonę ir išradingumą. Ir tai yra jau kone visa reakcija. Prisipažinkime, juk dažniausiai pamanome, kad nukentėjusieji nuo sukčių yra pagyvenę, neišprusę žmonės. Ir kad taip niekada neatsitiks mums ar mūsų artimiesiems. Ir čia suklystame.

Kaip bebūtų keista, telefoninių ir kitų sukčių aukomis tampa ne tik senjorai, ne tik gyvenantys nuošaliai ar mažiau apsiskaitę. Tarp patikėjusiųjų pasakėlėmis apie sužalotus giminaičius, socialinius darbuotojus ir kitokius pareigūnus, „tikrinančius” viską iš eilės - nuo santaupų iki elektros skaitiklių, yra daug brandžių, šilto ir šalto mačiusių bei išsilavinusių žmonių. Tokių kaip mano tėtis, jūsų kaimynas ar auklė.

Tą akimirką, kai kažkas skambina, informuodamas, kad nutiko bėda artimam žmogui, svarbu ne amžius ir ne išsilavinimas. Svarbu, kad žmogus, kurį tuo metu veikia stiprios emocijos, nepasimestų ir turėtų atspirties taškus, sufleruojančius, kaip elgtis. Tie atspirties taškai negims iš nieko - juos reikėtų „sukalti” bendru šeimos ir artimųjų sutarimu. Pavyzdžiui, įvesti geležinę taisyklę, jog su niekuo kitu, ypač nepažįstamu žmogumi ir ne oficialioje institucijoje nebūtų kalbama apie asmeninius ir finansinius duomenis. O jei kas nors prašo ar reikalauja pinigų, nesvarbu kokioje situacijoje, būtina pirma susisiekti su tuo, kuriuo pasitikima: giminaičiu, kaimynu, paštininku ar galų gale policijos pareigūnu ar banko tarnautoju.
Tarp patikėjusiųjų pasakėlėmis apie sužalotus giminaičius, socialinius darbuotojus ir kitokius pareigūnus, „tikrinančius” viską iš eilės - nuo santaupų iki elektros skaitiklių, yra daug brandžių, šilto ir šalto mačiusių bei išsilavinusių žmonių.



Išskirtinė socialinė grupė yra žmonės, gyvenantys vieni ir atokiose vietovėse. Jie yra patiklesni ir išsiilgę bendravimo, todėl pas juos į namus nesunku įsiprašyti su menkiausiu pretekstu. Nekalbant jau apie tai, kad sukčiai būna gerai ”ginkluoti” informacija apie vietos pareigūnus, jų vardus, pavardes net darbo kabinetų numerius. O kur dar įvaldytos emocinio manipuliavimo technikos. Jei išblaškomi visi įtarimai, reikėtų bent užtikrinti, jog grynais namuose laikomi pinigai būti laikomi ir tvarkomi diskrečiai, ir jokiu būdu ne prie prašalaičių akių, arba dar veiksmingiau - kad namuose būtų laikoma minimali santaupų suma.

Tiesioginis pokalbis su artimaisiais ar pažįstamais yra daug paveikesnis nei beasmenis straipsnis laikraštyje ar monotoniškas balsas radijo imtuve. Todėl nevenkite pasikalbėti su esančiais didesnės socialinės rizikos grupėje. Aptarkite, kaip derėtų elgtis susidūrus su tokia situacija. Nepasiduokite avantiūrai manyti, jog jūs ir jūsų artimieji esate per sumanūs tapti sukčių aukomis.

Priešakyje laukia labai svarbus etapas šalies ir gyventojų gyvenime – naujos valiutos įvedimas. Tai sukuria naują terpę sukčiavimo atvejams. Pasirūpinkite, kad jų aukomis netaptų jūsų artimieji.





Publikuota: 2014-12-12 11:48:26

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai