„Santaka“ / Ne visi žino apie savo teises

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-04-21 08:29

Dalinkitės:  


Ne visi žino apie savo teises

Eglė KVIESULAITIENĖ


Viešoji įstaiga „Kiekvieno sveikata“, kuriai vadovauja ekonomikos mokslų daktarė Elvyra Kunevičienė, visoje respublikoje rengia seminarus apie pacientų teises. Vienas jų buvo organizuotas Marijampolės apskrityje.

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo naujos redakcijos Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas. Tačiau, anot mokslų daktarės E.Kunevičienės, ne valdžia, o tik pats žmogus turi rūpintis savo teisėmis ir jas ginti, o svarbiausia – jas žinoti. Sociologiniai tyrimai rodo, jog daugiau nei 40 proc. pacientų nežino apie įstatymą, apibrėžiantį jų teises bei galimybes sveikatos priežiūros įstaigose. Tiek pat nežino apie galimybę pasirinkti gydantį gydytoją ar slaugos darbuotoją, beveik pusė nežino, kur turėtų kreiptis, iškilus nesutarimams su gydytoju. Nors 69 proc. pacientų teigia, kad informacija apie ligą, gydymo eigą, rezultatus bei gydymo metodus reikalinga, tačiau 57,7 proc. jų nesupranta gydytojų teikiamos informacijos.

Pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą kiekvienam pacientui turi būti suteikta kokybiška sveikatos priežiūra, užtikrintos garbės ir orumo nežeminančios sąlygos, personalo pagarbus elgesys. Neleidžiama diskriminacija dėl lyties, amžiaus, socialinės padėties, tikėjimo, seksualinės orientacijos bei kt. aplinkybių. Pacientas turi teisę gauti nuskausminamąsias priemones, o kiekviena intervencija į jo sveikatą gali būti atliekama tik jo paties sutikimu. Pacientas turi teisę rinktis gydytoją, slaugytoją, gauti informaciją apie gydymą bei rinktis jo metodą.



E.Kunevičienė teigė, jog pacientai be reikalo piktinasi gydymo įstaigoje gavę pasirašyti krūvą dokumentų. Tai tarnauja jų interesams. Mat teisiškai nieko išreikalauti negalėsi, jei neturėsi raštiškos sutarties su paslaugos tiekėju (paciento atveju – mediku). Tačiau sutartis įpareigoja ne tik gydytoją, bet ir pacientą.

– Negalima dėl pasekmių kaltinti gydytojo, jei pacientas nesilaikė jo nurodymų, – aiškino E.Kunevičienė. – Sakykim, po stuburo operacijos pacientas nepaisė gydytojo nurodymo ir atsisėdo.

Pacientas dėl teisių pažeidimo pirmiausia raštu privalo kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigos vadovą ir ne vėliau kaip per 5 dienas gauti pranešimą apie skundo nagrinėjimo rezultatus. Jei rezultatai netenkina, galima kreiptis į teismą ar Sveikatos apsaugos ministeriją, Valstybinę medicininio audito inspekciją.

Patyręs gydymo įstaigoje žalą sveikatai pacientas gali kreiptis dėl jos atlyginimo. Į Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją pastaruoju metu pradėjo kreiptis asmenys, kurie dėl medikų klaidų nukentėjo prieš keletą metų. Deja, komisija pretenzijas priima tik tuomet, jei žala padaryta po 2005 m. sausio 1 d.



Publikuota: 2005-04-21 08:29:09

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Teisingumo paieškos sprogo it muilo burbulas
* Tarybos nutarimai: didins darželinukų grupes, statys daugiabutį
* Infoturo dalyvius žavėjo degustacijomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai