„Santaka“ / Karaliai sostus užleido tautodailininkams

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-01-10 08:51

Dalinkitės:  


Janina Blažukienė šeimoje – ne vienintelė audėja. Austi moka vienuoliktokė dukra, o juostas audžia ir antrokas sūnus Justinas, kuris irgi palydėjo mamą į Zyplius.

Autorės nuotr.


Karaliai sostus užleido tautodailininkams

Birutė PAVLOVIENĖ


Respublikinė konkursinė liaudies meno paroda, savo kasmetiniame finiše geriausiems tautodailininkams uždedanti simbolinius „Aukso vainikus“, antrą kartą iš eilės surengta Suvalkijoje. Pernai – Marijampolėje, šiemet – Zyplių dvare (Šakių r.).

Vienuolika pastatų priskaičiuojama šio dvaro komplekse. Lukšių seniūno Vido Cikanos (beje, mūsų kraštiečio) užsispyrimo ir rūpesčio dėka unikalią dvaro sodybą siekiama paversti kultūros ir turizmo centru. Čia vyksta menininkų simpoziumai, plenerai, įgyvendinami tarptautiniai kūrėjų projektai. Nors ir sunkiai sekasi restauruoti dvarą, bet pokyčiai akivaizdūs. Net sunku patikėti, jog meno galerija, kurioje nuolat veikia įvairios parodos, įkurta buvusioje arklidėje. Jos didžiulės patalpos dabar geriausiai pritaikytos ir tokiems susibūrimams, į kokį per Trijų karalių šventę iš visos Lietuvos rinkosi tautodailininkai.

Savo skambiomis melodijomis juos pasitiko Zyplių dvaro kaimo kapela. Šventės pradžią iškilmingai paskelbė Trys Karaliai. Sėsdami į jiems paruoštus krėslus kalbėjo, kad juose neužsibus ir sostus mielai užleis tikriesiems šventės karaliams, kai ant jų galvų sušvis „Aukso vainikai“.

Tokių nominacijų konkursą rengiantis Lietuvos liaudies kultūros centras baigiamajam susitikimui Trijų karalių dieną pasirinko neatsitiktinai. Centro etninės kultūros skyriaus vedėja Vida Šatkauskienė sakė, jog būtent per Tris karalius reikia jau tikrai atsisveikinti su senaisiais metais, įvertinti jų darbus ir kibti į naujus. Skaičius „trys“ ženklino ir daugiau sutapimų. Tai buvo trečias „Aukso vainiko“ konkursas, pirmą kartą jame greta vaizduojamosios ir taikomosios dailės sričių buvo atstovaujama ir trečioji grupė – mažoji architektūra bei jos kūrėjai kryždirbiai.



Respublikiniam turui tautodailininkų kūryba buvo atrenkama prieš tai surengus parodas regionuose.

„Santaka“ plačiai rašė apie Vilkaviškyje organizuotą Marijampolės apskrities liaudies meno meistrų parodą, vykusią praėjusių metų spalį. Joje dalyvavo 57 tautodailininkai. Iš devynių menininkų, paskelbtų regioninio turo nugalėtojais, penki buvo mūsų rajono atstovai.

Pagal konkurso nuostatus dėl „Aukso vainiko“ varžosi tik pirmųjų vietų laimėtojai ir jų darbai eksponuojami nominacijų teikimo šventėje. Tokiu būdu Zyplių dvare aukščiausių įvertinimų siekė du mūsų rajono auksarankiai: kaišytinių prijuosčių audėja vilkaviškietė Janina Blažukienė ir alvitietis kryždirbys Raimundas Blažaitis.

Šventės pradžioje pagerbti visi kandidatai į „Aukso vainiką“. Jie buvo pasveikinti, apdovanoti šia proga išleistu jų darbų katalogu. Į renginį atvykę svečiai pasidžiaugė liaudies meno kūrėjų indėliu išsaugoti tai, kas tampa lietuvių tautos savastimi, išskirtinumu, kurį suniveliuoti grasina globalizacija. Kalbėjo Liaudies kultūros centro direktorius Saulius Liausa, Marijampolės apskrities Regioninės plėtros departamento vyresn. specialistė Žibutė Šilingienė, Šakių rajono meras Juozas Bertašius, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas ir kiti.



Darbų vertinimo komisijos pirmininkė, Dailės akademijos profesorė Aleksandra Aleksandravičiūtė sakė, jog nuspręsti, ką karūnuoti „Aukso vainikais“, buvo labai sunku, nes didelių kontrastų tarp darbų nebuvo. Lyderių pozicijos parodoje atiteko medžio skulptūrai, tapybai, audimui. Kai kurie skulptoriai savo darbais atstovavo ir vaizduojamosios dailės bei kryždirbystės žanrams. Atgimimą pademonstravo taikomosios dailės atstovai – baldininkai, suteikę progos pasigėrėti kraičio skryniomis. Žavėjo velykinių margučių kolekcija, kalvystės šedevrai, audinių skulptūros.

Tik vieną „Aukso vainiką“ komisija paskyrė vienbalsiai, be ginčų. Tai – Lietuvos puodžių karaliui iš Utenos rajono Leliūnų miestelio Vytautui Valiušiui. Beje, jo dirbtuvėse yra lankęsi ir vilkaviškiečiai, šio meistro įkurtame keramikos muziejuje yra ir „Sūduvių“ ansamblio padovanota suvalkietiška puodynė.

Papuošti „Aukso vainikais“ karališkuose krėsluose taip pat sėdėjo lino raižinių meistrė iš Utenos Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė bei plungiškis kryždirbys Antanas Vaškys. Būtų pravertęs ir ketvirtasis krėslas. Mat garbingą apdovanojimą – Kultūros ministerijos premiją už etninės kultūros puoselėjimą – gavo kūrėjo statusą turintis Lukšių seniūnas Vidas Cikana.



Iš „Aukso vainiko“ konkurso su gražiu įvertinimu grįžo ir vilkaviškietė Janina Blažukienė. Šiai Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinės mokyklos tikybos mokytojai, kaišytines prijuostes audžiančiai dar tik pusantrų metų, buvo paskirtas antrosios vietos diplomas. Austi prijuostes ją paskatino vilkaviškietė audėja Marija Danilaitienė, kuri tokį apdovanojimą yra gavusi anksčiau – pirmajame „Aukso vainiko“ konkurse. O vilkaviškietė audėja Valė Babinskienė pernai buvo pagerbta vienu iš dviejų vainikų. Taigi malonu, jog rajono liaudies meistrai kasmet papildo geriausių Lietuvos tautodailininkų gretas.





Publikuota: 2008-01-10 08:51:04

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai