„Santaka“ / Orderiu smurtautojams gali pasinaudoti šantažuotojos / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  


Statistika rodo, kad dažniausiai nuo smurto artimoje aplinkoje nukenčia 30–59 metų amžiaus moterys.

123rf.com nuotr.


Orderiu smurtautojams gali pasinaudoti šantažuotojos


Įsigaliojo naujas įstatymas, nedžiuginantis smurtauti linkusių asmenų. Pastarieji privalės nedelsdami kraustytis iš namų, o neturinčius kur eiti priglaus valstybė.

Trūko įrankių



Policijos įvykių suvestinės atspindi, kad mūsų rajone ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje pradedama daugiausiai iš visos Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato prižiūrimos teritorijos savivaldybių. Apie šio nemalonaus fenomeno priežastis galima svarstyti, tačiau pareigūnai tvirtina, kad bet kurio rajono suvestinės atspindi tik ledkalnio viršūnę, nes iškvietimų dėl smurtautojų sulaukiama penkis kartus daugiau, nei pradedama ikiteisminių tyrimų. Kartais pareigūnams sunku nustatyti ribą, ką galima laikyti smurtu, o kas yra įprasta šeimos bendravimo forma.



Įstatymų leidėjai įsitikinę, kad smurto artimoje aplinkoje problema mūsų šalyje labai aktuali, tačiau pareigūnams kartais pritrūkdavo įrankių apsaugoti nukentėjusiuosius, kai ikiteisminis tyrimas nebūdavo pradedamas. Dėl to nuo liepos 1 d. įvesta nauja priemonė – apsaugos nuo smurto orderis, kuris leis nukentėjusiuosius apsaugoti iškart, nes smurtautojas bus eliminuojamas iš aukų aplinkos.



Rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Kristina Siriūnienė sakė, kad dauguma smurto artimoje aplinkoje atvejų vyksta tarp neblaivių asmenų, o neretai auka būna girtesnė už patį smurtautoją. Tačiau pasitaiko atvejų, kad alkoholiui užvaldžius protą poros kviečia policiją tiesiog dėl eilinio kivirčo ir kaltina vienas kitą smurtu.

– Buvę atvejų, kai susipyksta pritrūkus pinigų buteliui, apsistumdo ir griebia telefoną skambinti policijai. Kartais smurtu skundžiamasi net nebuvus fizinio kontakto, kai vyras neįleidžiamas į namus ir beldžiasi į duris, – pasakojo K. Siriūnienė.



Iškraustys iš namų

Atvykę ir neradę nusikalstamos veikos, dėl kurios reikėtų pradėti ikiteisminį tyrimą, požymių, iki šiol pareigūnai situaciją išanalizuodavo ir užfiksuodavo bei per tris dienas šeimą patikrindavo pakartotinai, kad įsitikintų, jog tikrai niekam negresia pavojus.

Tačiau pasikeitus įstatymui, nuo šiol atvykę ir neradę akivaizdžių smurto įrodymų, dėl kurių iškart būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas, pareigūnai pagal klausimyną įvertins, ar reikalingas nuo smurto artimoje aplinkoje saugantis orderis. Pareigūnai sistemoje žymės, ar smurtu kaltinamas asmuo bendraudamas su policija elgiasi konfliktiškai, nėra apsvaigęs, neseniai paleistas iš įkalinimo įstaigos, neturi priklausomybių, ar namuose neturi ginklo, ar kartu gyvena vaikai ir konfliktas vyko jų akivaizdoje, ar auka yra ekonomiškai priklausoma nuo pavojų keliančio asmens ir t. t



Jei iš 17 klausimų bent trys atsakymai teigiami, rizikos vertinimo sistema suteiks galimybę pavojų patiriančiam asmeniui išduoti apsaugos orderį ir įpareigos policijos pareigūnus nedelsiant iškeldinti pavojų keliantį šeimos narį.

Sprendimas skirti apsaugos nuo smurto orderį turi būti priimamas nedelsiant, ne vėliau kaip per 12 valandų nuo pranešimo apie galimą smurtą artimoje aplinkoje.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis skiriamas 15 dienų laikotarpiui – tiek laiko pavojų keliantis asmuo turės gyventi atskirai nuo šeimos, nesilankyti jos gyvenamojoje vietoje, nesiartinti prie pavojų patiriančio asmens ir kartu su juo gyvenančių šeimos narių, neieškoti su jais kontaktų.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio įpareigojimų nesilaikymas užtraukia baudą nuo 80 iki 320 eurų. Pakartotinai padarytas nusižengimas užtraukia baudą nuo 300 iki 780 eurų. Nesilaikantiesiems orderio įpareigojimų gali būti taikomos administracinio poveikio priemonės – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose.



Apgyvendins valstybė



Tiems, kurie neturi kur išsikraustyti, laikiną prieglobstį suteiks valstybė. Rajono savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas sakė, kad jau paruošta vieta pavojų artimoje aplinkoje keliantiems asmenims apgyvendinti. Tokius žmones sutiko priimti Savarankiško gyvenimo namai Prapuolenių kaime (Kybartų sen.). Jiems skirtas atskiras konteinerinis namelis, kuris buvo laikomas benamiams apgyvendinti. Kadangi benamių mūsų rajone iki šiol neatsirado, statinys pasitarnaus kitiems tikslams.

– Jei pritrūks vietų, atvešime dar vieną konteinerinį namelį, kurį Savivaldybė įgijo per pandemiją, – pažadėjo V. Gavėnas.

Asmuo, iš namų iškeldintas pagal apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderį, sprendimą gali skųsti per jį išdavusį policijos komisariatą teismui.

Policijos įstaigos vadovo įgaliotas pareigūnas per 48 val. sutikus, kad skundas pagrįstas, orderio galiojimą privalo nutraukti, o nesutikus persiųsti nagrinėti teismui.

Įstatymų leidėjai tikisi, kad pradėjus veikti šiam orderiui bus efektyviau užtikrinama pagalba smurtą artimoje aplinkoje patiriančiam asmeniui, dažniausiai – moterims.

Visgi su tokiais nusižengimais susiduriantys pareigūnai neatmeta galimybės, kad naujas įstatymas gali tapti šantažo priemone nedarniose šeimose, ypač tose, kur ruošiamasi skyrybų procesui.

Dažniausiai aukos vaidmenyje atsiduriančios moterys gali piktnaudžiauti ir skųsti vyrus nepagrįstai vien tam, kad bent porai savaičių iškraustytų sutuoktinį iš namų.

Viešosios nuomonės tyrimo duomenimis, 60 proc. patyrusiųjų smurtą artimoje aplinkoje pagalbos išvis nesikreipia: iš jų apie 80 proc. sudaro vyrai, 54 proc. – moterys.



Publikuota: 2023-07-14 12:54:42

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Teisingumo paieškos sprogo it muilo burbulas
* Tarybos nutarimai: didins darželinukų grupes, statys daugiabutį
* Infoturo dalyvius žavėjo degustacijomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai