„Santaka“ / Paežerių dvaro skandalai nepalieka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-02-13 17:05

Dalinkitės:  


Prokuratūra yra gavusi prašymą pradėti tyrimą dėl Paežerių dvare galimai vykdomos apgaulingos finansinės apskaitos.

Paežerių dvaro skandalai nepalieka

Andrius GRYGELAITIS


Jau ne kartą rašėme apie tai, kaip Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotojai direktorę Jurgitą Morozaitę kaltino mobingu. Panašu, jog problemų po dvaro stogu yra ir daugiau. Savivaldybės tarybos narys kreipėsi į prokuratūrą, kad būtų atliktas tyrimas dėl įstaigoje galimai vykdomų finansinių nusikaltimų.



Sukėlė įtarimų

Rajono Tarybos narys, politinės organizacijos „Naujas startas Vilkaviškio kraštui“ atstovas Mantas Balčiūnas kreipėsi į prokuratūrą, prašydamas pradėti tyrimą dėl Paežerių dvare galimai vykdomos apgaulingos finansinės apskaitos. Tarybos nario turimais duomenimis, dvare neapskaitomos pajamos už renginius, lankytojų apsilankymą, registruojami ne visi vykę renginiai bei žmonių srautai. Taip greičiausiai siekiama nuslėpti už parduotus bilietus gaunamas pajamas.

M. Balčiūnas pasakojo, jog tam tikrų įtarimų dėl galimai neskaidrios dvare vykdomos veiklos jam kilo jau tuomet, kai buvo svarstomas Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus šių metų biudžeto poreikis. Būtent tuomet jis kreipėsi į įstaigos vadovę J. Morozaitę, prašydamas pateikti tam tikrų papildomų dokumentų, susijusių su dvaro gaunamomis pajamomis bei išlaidomis. Gauta informacija Tarybos nariui pasėjo dar daugiau abejonių.





Pinigus renka asociacija

Praėjusiais metais Paežerių dvare vyko du mokami renginiai: festivalis „Karvelėli mėlynasai“ bei moliūgų žibintų vakaras „Parke klaidžioja švieselės“. Įdomu tai, kad abu juos oficialiai organizavo ne pats Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus, o asociacija „Suvalkijos renginiai“. Verta atkreipti dėmesį, kad šios asociacijos pirmininkė taip pat yra ir kultūros centro-muziejaus vyr. finansininkė.

Pagal gautą informaciją, jokios sutartys tarp asociacijos „Suvalkijos renginiai“ ir kultūros centro-muziejaus dėl renginių organizavimo nebuvo pasirašytos, nors asociacijos vykdomų renginių metu naudojamasi dvaro teritorija, patalpomis, renginiuose dirba šios kultūros įstaigos darbuotojai, patiriamos išlaidos už komunalines paslaugas. Direktorė J. Morozaitė redakcijai taip pat patvirtino, jog pasirašytos sutarties nėra, o už renginius gautas pajamas asociacija paramos būdu perveda kultūros centrui-muziejui.

Paklausta, kodėl įstaiga pati negali organizuoti mokamų renginių, o tai daro kita organizacija, J. Morozaitė sakė, kad šito prireikė po to, kai 2016 m. Paežerių dvaras buvo rekonstruotas. Pagal įsipareigojimus Europos Sąjungai, įstaiga penkerius metus po projekto įgyvendinimo negalėjo gauti jokių pajamų iš renginių. Dėl to, anot direktorės, ir buvo įkurta asociacija „Suvalkijos renginiai“. Tiesa, į klausimą, kodėl praėjusiais metais, net ir pasibaigus įsipareigojimų laikotarpiui, dvare vykusius renginius vis dar organizavo minėta asociacija, J. Morozaitė atsakyti negalėjo. Ji tik užsiminė, kad jau vasario arba kovo mėnesio rajono Tarybos posėdžiui bus parengtas sprendimo projektas, pagal kurį nuo šių metų visų dvare vyksiančių renginių organizavimas vėl bus priskirtas pačiai įstaigai.





„Nesueina galai“

Tarybos nariui M. Balčiūnui užkliuvo ne vien renginių organizavimo vingrybės, bet ir finansinės ataskaitos. Pavyzdžiui, kultūros centro-muziejaus lankytojų registre nurodoma, kad trijuose mokamuose festivalio „Karvelėli mėlynasai“ koncertuose apsilankė beveik 750 žmonių. Kadangi bilietai kainavo 5 arba 10 eurų, nesunku suskaičiuoti, kad net jei ir visi bilietai būtų parduoti už mažiausią kainą, už juos surinkta suma turėtų siekti beveik 4 tūkst. eurų. Visgi renginį organizavusi asociacija „Suvalkijos renginiai“ nurodė, jog surinkta tik 1 500 eurų.

Verta paminėti, kad iš viso praėjusiais metais įvyko penki festivalio „Karvelėli mėlynasai“ koncertai. Vienas iš jų buvo nemokamas, o apie dar vieną kultūros centro-muziejaus lankytojų registre net neužsimenama. Peršasi išvada, kad pinigų už parduotus bilietus galėjo būti dar daugiau nei minėti 4 tūkst. eurų.

Abejonių kelia ir moliūgų žibintų vakaro „Parke klaidžioja švieselės“ duomenys. Nurodoma, kad už šį renginį buvo surinkta 9 tūkst. eurų. Vadinasi, turėjo būti parduota 4,5 tūkst. bilietų, kadangi vienas bilietas kainavo 2 eurus. Dvaro lankytojų registre rašoma, kad vien pirmąją dieną, kuomet ir buvo parduodami bilietai, lankytojų atvyko beveik dvigubai daugiau. Tiesa, reikia paminėti, kad vaikai ir neįgalieji buvo įleidžiami nemokamai. Visgi gauti duomenys byloja, kad lankytojų, kuriems reikėjo pirkti bilietus, buvo maždaug 6,5 tūkst.





Nepasilieka nė cento

Paprašyta pakomentuoti pateiktus duomenis J. Morozaitė teigė, jog „galai ir negali sueiti“, kadangi tiek festivalyje „Karvelėli mėlynasai“, tiek moliūgų žibintų vakaro metu nemaža dalis žmonių buvo įleidžiama nemokamai.

Visgi šią informaciją suskubo paneigti vienas iš įstaigos darbuotojų (redakcijai pavardė žinoma), kuris teigė, kad bent jau per moliūgų žibintų vakarą personalui buvo įsakyta griežtai saugoti visą teritoriją ir nieko neįleisti. Anot jo, darbuotojai teritorijoje budėjo iki pat vidurnakčio. Žmogus svarstė, kad nemokamai įeiti galėjo vos vienas kitas asmuo, tačiau tikrai ne keli tūkstančiai.

Be to, jo teigimu, per moliūgų žibintų vakarą lankytojams parduoti bilietai buvo be serijos numerio, tad patikrinti, kiek iš tikrųjų asociacija „Suvalkijos renginiai“ uždirbo iš šio renginio, beveik neįmanoma.

J. Morozaitė kategoriškai paneigė, jog buvo pardavinėjami serijos numerio neturintys bilietai. Ji taip pat užtikrino, kad už festivalį „Karvelėli mėlynasai“ buvo surinkta lygiai 1,5 tūkst. eurų, o už moliūgų žibintų vakarą – lygiai 9 tūkst. eurų. Anot jos, po keletą eurų buvo nuskaičiuota bankų mokesčiams, tačiau sąskaitoje likusios sumos buvo būtent tokios. Vis dėlto tai kelia tam tikrų abejonių. Direktorė taip pat pabrėžė, kad asociacija sau už šiuos renginius nepasiliko nė cento.

Įdomu dar ir tai, kad už festivalį „Karvelėli mėlynasai“ surinktas lėšas „Suvalkijos renginiai“ kultūros įstaigai pervedė iš karto, o štai už praėjusių metų spalio pabaigoje vykusį moliūgų žibintų festivalį pinigai kultūros centro-muziejaus sąskaitos bent jau šių metų sausio gale dar nebuvo pasiekę. J. Morozaitė tai aiškino „pagrindo nebuvimu“. Pasak jos, už minėtus 9 tūkst. eurų žadama pirkti ekspozicinius baldus, tad kol nebuvo įvykęs viešųjų pirkimų konkursas, nebuvo reikalo pinigus pervesti.



Nieko nežinojo

Finansinių nesutapimų dvare galima surasti ir daugiau. Pavyzdžiui, rajono Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, praėjusiais metais Paežerių dvare įvyko 11 santuokos ceremonijų. Kultūros centro-muziejaus interneto puslapyje pateiktuose paslaugų įkainiuose rašoma, kad santuokos registravimas Paežerių dvaro rūmuose kainuoja 150 eurų. Vadinasi, pernai už šias paslaugas turėjo būti surinkti 1 650 eurų. Visgi patys dvaro atstovai nurodo, kad surinko tik 1 000 eurų.

J. Morozaitė tai aiškino tuo, kad dalis ceremonijų vyko lauke, tad joms buvo taikomi kiti įkainiai.

Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėja Vilma Kolpakovienė, sužinojusi apie situaciją, pabandė įsigilinti į kai kuriuos viešai prieinamus duomenis. Ji taip pat pastebėjo, kad asociacija „Suvalkijos renginiai“ apie tuos pačius renginius deklaruoja vienokią informaciją, o kultūros centras-muziejus – kitokią. Anot jos, tai galimai tęsiasi ne vienus metus.



Rajono meras Algirdas Neiberka teigė nežinojęs apie dvare galimai vykdomus finansinius nusižengimus. Anot jo, tokių dalykų negalima toleruoti.

„Tikiuosi, atitinkamos institucijos viską išsiaiškins. Kažkada jau buvome gavę informacijos, kad vakarais tam tikriems asmenims nemokamai leidžiama naudotis dvaro patalpomis. Tąkart surengėme patikrinimą, perspėjome vadovę, tačiau daugiau nusiskundimų negavome“, – prisiminė A. Neiberka.





Publikuota: 2023-02-13 17:05:05

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai