„Santaka“ / Būsto paskola, paveldėta iš artimo žmogaus: ką daryti? / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  


Būsto paskola, paveldėta iš artimo žmogaus: ką daryti?


Po žmogaus mirties artimieji paveldi ne tik mirusiojo kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą, bet ir skolas, tarp jų – ir būsto paskolas. Tai reiškia, kad prieš priimdami palikimą turėtumėte atidžiai susipažinti su jo sudėtimi ir įvertinti, ar jums būtų naudingas toks sprendimas.



Mirusio žmogaus artimieji neretai nepagalvoja, kad velionio palikimas yra ne tik sukaupti pinigai, būstas, asmeniniai jo daiktai, bet ir... skolos. Todėl mirus žmogui, kurio paveldėtoju esate, reikėtų pirmiausia kreiptis į notarą, kad sužinotumėte, ką tiksliai paveldėjote. Jeigu paaiškėja, kad velionis turėjo paskolų, rekomenduojama aptarti su paskolomis susijusius klausimus šeimoje, įvertinti visas aplinkybes ir finansinę situaciją.

„Artimo žmogaus mirtis yra vienas didžiausių stresų, todėl neretai artimieji sprendimus priima gerai nepasigilinę, skubėdami. Vis tiktai patarčiau nuodugniai išsiaiškinti ir ramiai priimti sprendimą, ką turėtumėte paveldėti ir ar norėsite palikimą priimti“, – sakė „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

Paveldimo turto administravimą vykdo notaras, kuris surenka informaciją apie mirusiojo turtą ir įsipareigojimus, įskaitant paskolas. Palikimas gali būti priimtas bendra tvarka. Tokiu atveju įpėdinis visiškai atsako už mirusiojo kreditinius įsipareigojimus – tiek paveldėtu, tiek savo turtu. Tačiau taip pat galite palikimą priimti pagal turto apyrašą – tai paveldėtojui leis apsisaugoti nuo paveldimo turto vertę viršijančių įsipareigojimų.



„Sudarę turto apyrašą būsite apsaugoti nuo situacijos, kai laikui bėgant sužinote apie velionio įsipareigojimus, kurie viršija jūsų galimybes ar smarkiai pablogina jūsų finansinę situaciją. Todėl suskaičiuoti visą palikimą ir padaryti apyrašą yra rekomenduojama norintiesiems apsisaugoti nuo netikėtumų“, – patarė ekspertė.

Vienais atvejais turto apyrašo sudarymas yra privalomas, pavyzdžiui, jei įpėdinis yra nepilnametis arba įpėdiniui atstovauja įgaliotas asmuo, tačiau kitais atvejais sąrašas sudaromas tik paties įpėdinio prašymu. Turto apyrašą pagal paveldėtojo prašymą atlieka antstolis.

Apsisprendžiant dėl palikimo priėmimo svarbu žinoti, kad palikimas gali būti priimtas arba atmestas tik visas, paveldėtojas negali priimti kaip palikimą tik turtą, bet nepriimti turėtų kreditų. Todėl jei gavę palikimą nepasidomėjote pas notarą, gali būti, kad laikui bėgant jūsų laukia nemaloni staigmena – žinia apie įsiskolinimą bankui.

Apie mirusiojo turėtas banko paskolas paveldėtojas gali sužinoti iš banko. Tarkime, jei turto paveldėtojai nesikreipia į banką ir nemoka kredito įmokų, tuomet bankas pateikia užklausą į Registrų centro Testamentų registrą, kad išsiaiškintų, kas paveldėjo ar kreipėsi į notarą dėl mirusio žmogaus turto paveldėjimo. Iš Registrų centro gavus duomenis apie paveldėtojus šie informuojami, kad yra atsakingi už mirusio žmogaus skolą bankui bei raginami ją sumokėti.



Jei esate paveldėtojas ir žinote apie velionio paskolas, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į banką, informuojant apie skolininko mirtį. Jei paveldėtojas turi informacijos apie mirusiojo kreditą, reikėtų pasirūpinti paskolos įmokomis, kad nebūtų vėluojama, nes paskolos mokėjimai nėra nukeliami, jie kaupiasi ir delsiant kurį laiką gali susidaryti nemažos sumos, kurios paveldėtojui sukels rūpesčių.

Po artimo žmogaus mirties taip pat rekomenduojama pasidomėti, ar velionis turėjo draudimo sutartis, numatančias kompensacijos išmokėjimą mirties atveju. Kompensacija mokama atsižvelgiant į draudimo sutarties sąlygas, tačiau mirties atveju gali būti nemenka parama paveldėtojams. Kompensacija išmokama įpėdiniams arba polise nurodytam asmeniui, kuris vėliau gali nuspręsti, ar pinigus panaudoti paskolos likučiui apmokėti, ar kitiems tikslams.



„Luminor“ banko inf.

Daugiau: Paskola verslui



Publikuota: 2022-10-24 11:25:57

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai