„Santaka“ / Vaikai nori dirbti, bet jų negalima išnaudoti / Jaunimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Jaunimas

Dalinkitės:  


Vaikai nori dirbti, bet jų negalima išnaudoti


Moksleivių vasaros atostogos – tai patogus laikas paaugliams, norintiems užsidirbti savų lėšų. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba (VVTAĮT) primena, kad įstatymai numato vaikų apsaugą nuo išnaudojimo ir darbo, kuris gali būti pavojingas jų sveikatai.

Svarbus tėvų vaidmuo

„Vaikų apsaugą nuo išnaudojimo numato Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija. Dokumente taip pat pabrėžiama, kad darbas neturi trukdyti mokslams ir vaiko vystymuisi“, – pabrėžė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teisininkė Ugnė Klingerė.

Vaiko teisių konvencija ratifikuota prieš beveik 30 metų, taip pat teisės aktuose numatytos paauglių įdarbinimo ir darbo taisyklės.

„Labai svarbu vaikams neatimti galimybės pailsėti, užsiimti įvairiomis neformalaus ugdymo veiklomis, pažinti pasaulį“, – teigė U. Klingerė.

Vaiko teisių gynėja primena, kad vaikams Lietuvoje leidžiama dirbti nuo 14 metų, o jų įdarbinimo procese turėtų aktyviai dalyvauti ir tėvai.

„Jeigu vaikas, pasitaręs su tėvais, nusprendžia dirbti, užsidirbti savo papildomoms veikloms, tėvams svarbu nuolat palaikyti paauglį, domėtis, kaip jam sekasi darbe, ar jame jaučiasi saugus“, – kalbėjo VVTAĮT atstovė.



Anot teisininkės, vaiko saugumu privalo rūpintis ir potencialus darbdavys – reikalinga darbo sutartis, vaikas turi būti pasitikrinęs sveikatą ir gavęs pažymą.

U. Klingerė primena, kad Lietuvoje įdarbinimo procesui ir darbams taikomi reikalavimai skiriasi priklausomai nuo to, ar vaikui yra 14–16, ar 16–18 metų. Teisės aktai numato ir trukmę, kiek laiko nepilnametis gali dirbti, ir darbus, kurių atlikti nepilnamečiams negalima.

„Pavyzdžiui, 14–16 metų vaikams leidžiama dirbti tik lengvus darbus, kurie nekenktų vaikų sveikatai, vystymuisi. Tokio amžiaus vaikams reikalingas ir raštiškas tėvų sutikimas“, – sakė teisininkė.

Užimtumo tarnybos duomenimis, pernai dirbti pradėjo 100 tarnyboje registruotų nepilnamečių, daugiausiai jų įsidarbino gegužės – rugpjūčio mėnesiais. Paaugliai labiausiai rinkosi darbą statybose, virtuvėje, parduotuvėse. Iš viso nuo metų pradžios darbdaviai registravę apie 1 tūkst. darbo pasiūlymų moksleiviams.

Versti negalima

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologai teigia, kad darbas laisvu metu paaugliui gali būti galimybė išbandyti save dar nepatirtoje sferoje, vis tik svarbiausia, jog vaikas pats to norėtų.



Psichologai sako, kad viskas gerai, jeigu paauglys nori dirbti laisvu nuo mokslų metu, tačiau galutinį sprendimą dėl to turėtų priimti tėvai, kurie įvertintų realias vaiko galimybes, motyvaciją, atsakomybę, sveikatą, lūkesčius.

„Labai svarbu su vaiku pasikalbėti, ypač jeigu jis siekia įsidarbinti pirmą kartą. Sužinoti jo lūkesčius, ryžtą laikytis drausmės ir atsakomybės taisyklių irgi labai svarbu“, – kalbėjo VVTAĮT psichologai.

Vis dėlto reikia nepamiršti, kad dalis paauglių siekia dirbti ne dėl naujų potyrių, o dėl skurdžios šeimos padėties.

Dėl to svarbu žinoti, kad tėvai vaikų neturėtų versti dirbti, o pasistengtų užtikrinti laimingą savo atžalos vaikystę, į kurią teisę turi kiekvienas.

Valstybės vaiko teisių apsaugosir įvaikinimo tarnybos inf.



Publikuota: 2022-07-19 15:51:15

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Motinos dieną jauna šeima pasitinka su triguba laime
* Kraštiečiai užsienyje: „Nenukirskime medžiui šaknų“
* Savaime gimstančios kolekcijos vilkaviškietei kelia azartą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai