„Santaka“ / Mąžtanti kiškių populiacija kelia rūpestį

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-11-11 11:15

Dalinkitės:  


Dabar jau retai laukuose pamatysi kiškių besidairantį medžiotoją.

Autorės nuotr.


Mąžtanti kiškių populiacija kelia rūpestį

Eglė MIČIULIENĖ


Lapkričio 3-iąją prasidėjo pilkųjų kiškių medžioklės sezonas, kuris tęsis iki sausio 31 d. Tačiau Aplinkos ministerija primena, kad medžiotojai ne tik turi teisę naudotis gyvūnijos ištekliais, bet ir privalo jais rūpintis.

Per sezoną – tiek, kiek anksčiau per dieną

Lietuvoje pilkieji kiškiai paplitę visoje šalyje, ypač mišriuose lapuočių su eglėmis miškuose. Aplinkos ministerijos duomenimis, daugiausiai jų gyvena Vilkaviškio, Pasvalio, Biržų, Joniškio ir Pakruojo rajonuose.

Tačiau maždaug nuo 1980-ųjų šių žvėrelių pradėjo smarkiai mažėti – tiek visoje šalyje, tiek mūsų rajone. Dėl to medžiotojai kviečiami kritiškai įvertinti kiškių populiacijos būklę savo plotuose ir pagalvoti, ar nereikėtų bent vieną sezoną padaryti pertraukos, o esant šiltesnei žiemai sausio mėnesį nebemedžioti.

Mūsų rajonas – laukų ir lygumų kraštas, tad prieš kelis dešimtmečius nieko per daug nestebino, kad vienos medžioklės metu buvo sumedžiojama 60–70 ar dar daugiau kiškių. Tuo tarpu dabar rajone tiek sumedžiojama per visą medžioklės sezoną.



Vilkaviškio medžiotojų ir žvejų draugijos (MŽD) duomenimis, per praėjusį 2020–2021 m. medžioklės sezoną mūsų rajone buvo sumedžioti 105 pilkieji kiškiai, o užpernai, 2019–2020 m., vos 75. Vis dėlto dar ankstesnis, 2018–2019 m. sezonas, buvo labiau sėkmingas medžiotojams nei kiškiams – šių sumedžiota net 515.

Medžioja daug rečiau

Vilkaviškio MŽD medžioklės žinovė Dalė Venskūnienė sakė, jog ilgaausių medžioklės labai priklauso nuo orų: jei jie prasti, mažai sniego, medžiotojai po laukus paskui zuikį nebėgioja.

Pastaraisiais metais, anot D. Venskūnienės, kiškių medžioklės rengiamos labai retai. Ir nors šių metų sezonas jau prasidėjo, kol kas nė vienos tokios medžioklės nebuvo suorganizuota.

„Paprastai kiškių medžioklę mūsų MŽD klubai organizuoja tik prieš pat Kalėdas, bet jei orai prasti – tai pirmoji medžioklė nusikelia ir į sausio mėnesį. Ilgaausių nėra daug, tad vyrai ir patys elgiasi sąmoningai, supranta, jog reikia juos pasaugoti“, – sakė D. Venskūnienė.
Anksčiau per vieną medžioklę būdavo sumedžiojama 60–70 kiškių, dabar tiek – per visą sezoną.



Dėl kiškių populiacijos sumažėjimo kai kas kaltina brakonierius, taip pat – ir pačius medžiotojus, tačiau dažniausiai pagrindine priežastimi nurodoma intensyvi žemdirbystė (dėl jos mąžta šiems žvėreliams tinkančių buveinių), gausus pesticidų ir trąšų naudojimas, žemės ūkio technika.

„Žemdirbystė smarkiai išvystyta, viską purškia chemikalais, o zuikiai juk ėda tą nupurkštą augmeniją. Be to, anksčiau buvo pilna brūzgynų, krūmynų, o juose ir zuikių gyveno. Pažiūrėkite dabar, kokie laukai – nei aukštesnės žolės, nei krūmo, ūkininkai priaria iki pat griovio kranto. Tai kur tam kiškučiui pasislėpti nuo varlinėjančio garnio, vanago, lapės ar kokio valkataujančio šuns?“ – kalbėjo D. Venskūnienė.

Miškų institutas parengė atkūrimo programą

Ilgaausių mąžta ne tik Lietuvoje. Norvegija, Vokietija, Austrija, Šveicarija pilkąjį kiškį jau priskiria nykstančiai ir esančiai pavojuje rūšiai.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Miškų institutas Aplinkos ministerijos užsakymu šiemet parengė Pilkojo kiškio populiacijos atkūrimo programą. Joje pateikiamos rekomendacijos kiškių ištekliams apsaugoti ir atkurti.



Pilkojo kiškio populiacijos atkūrimo programą rengę mokslininkai nustatė, kad Lietuvoje patinų skaičius mažėja, ir tai dar vienas signalas apie nepalankią šios rūšies būklę. Todėl siūloma mėnesiu sutrumpinti kiškių medžioklės sezoną, kadangi esant šiltesniam orui sausio pradžioje jie jau pradeda poruotis.

Tarp kitų rekomendacijų vienos svarbiausių – atkurti apsaugines juostas, žolės salas, gojelius žemės ūkio paskirties plotuose, išsaugoti mitybos vietas palei elektros linijas ir sausinimo griovius, mažiau naudoti pesticidų, įveisti kultūrų įvairovę didinančių augalų ir kt.

Aplinkos ministerija ragina pasirūpinti kiškių apsauga atliekant žemės ūkio darbus, ypač šienaujant, prieš tai patikrinti lauką ar pievą, kuriuose gali slėptis jaunikliai, sumažinti technikos judėjimo greitį, naudoti atbaidančias priemones.

Be to, siūloma apsvarstyti galimybes padidinti baudas už brakonieriavimą ir efektyviau jas išieškoti.



Publikuota: 2021-11-11 11:15:38

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai