„Santaka“ / Tyrimas atskleidė, kokį mineralinį vandenį geriame

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-07-29 16:33

Dalinkitės:  


Tyrimas atskleidė, kokį mineralinį vandenį geriame


Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ėmė mėginius ir vertino Lietuvoje išgaunamo bei įvežamo natūralaus mineralinio vandens kokybę. Keturių patikrinimų metu nustatyta pažeidimų.


Tikrino gamintojus


VMVT departamentai 2021 metų pirmoje pusėje vykdė natūralaus mineralinio vandens gamintojų, tiekėjų bei importuotojų tikslinius patikrinimus, kurių metu vertino natūralaus mineralinio vandens ženklinimo etiketėse, interneto tinklalapiuose skleidžiamą informaciją apie produktą bei atrinko mėginius laboratoriniams tyrimams, kurių metu buvo įvertinta gamintojo pateikiamos informacijos etiketėje atitiktis produkto sudėčiai.

VMVT atliko 32 tikslinius patikrinimus. Buvo tikrintas mineralinio vandens asortimentas parduotuvėse, internetinėje prekyboje bei paimti mėginiai iš gamintojų. Vertinta Lietuvoje išgaunamo natūralaus mineralinio vandens „140. Aura“, „H. Hebė“, „UNIQA“, „Hermis“, „Vytautas“, „Birutė“, „Birštonas Akvilė“, „Neptūnas“, „Upas“, „Tichė“, „Rytas“, „Aras“, „Rasa Light minerals“, „RASA“, „RIMI“, „SAGUARO“ ženklinimas ir reklama bei natūralaus mineralinio vandens laboratoriniai tyrimai. Jie turėjo parodyti, ar būdingų sudedamųjų dalių (kalcio, magnio, kalio, natrio, chloridų, sulfatų, bikarbonatų) sausosios liekanos kiekis vandenyje atitinka įmonės deklaruojamą etiketėje.



Be to, natūraliame mineraliniame vandenyje buvo tiriamas nitritas. Jo kiekis, viršijantis nustatytą normą, gali kelti riziką vartotojų sveikatai.

Taip pat buvo vertinama ir įvežamo ar importuojamo natūralaus mineralinio vandens „Vittel“, „Perrier“, „Borjomi“, „Darida“ ženklinimas ir reklama.


Netikslūs pavadinimai


Atlikus patikrinimus nustatyta, kad natūralaus mineralinio vandens etiketėse privaloma ženklinimo informacija vartotojams pateikiama teisingai. Patikrinimų metu Reklamos įstatymo nuostatų pažeidimų nenustatyta. Tačiau inspektoriai rado kainų etiketėse prekybininkų netinkamai nurodytų produkto pavadinimų. Pavyzdžiui, parduodamo natūralaus mineralinio vandens kainų etiketėje nurodoma ne „natūralus mineralinis“, o tik „mineralinis vanduo“. Parduodamo gazuoto gėrimo, praturtinto mineralinėmis medžiagomis, kuris priskiriamas stalo vandens kategorijai, kainų etiketėje nurodoma „gazuotas natūralus mineralinis vanduo“.

Buvo tikrintas mineralinio vandens asortimentas parduotuvėse, internetinėje prekyboje bei paimti mėginiai iš gamintojų. Taip pat elektroninėje parduotuvėje, prekiaujančioje natūraliu mineraliniu vandeniu, kuriame fluorido koncentracija yra didesnė kaip 1,5 mg/l, nepateikiama privalomoji informacija.



Pavyzdžiui, tekstas „Turi fluorido daugiau kaip 1,5 mg/l: netinkamas reguliariai vartoti kūdikiams ir vaikams iki 7 metų amžiaus“ turi būti aiškiai parašytas greta natūralaus mineralinio vandens prekės aprašo.


Išimti iš rinkos


Įvertinus laboratorinių tyrimų rezultatus nustatyta, kad iš 16 Lietuvos gamintojų pilstomo natūralaus mineralinio vandens mėginių, paimtų šių patikrinimų metu, 4 mėginiai (25 proc.) neatitiko teisės aktų reikalavimų.

Tik vienu atveju – natūraliame mineraliniame vandenyje „Aras“ – nustatyta, kad nitrito kiekis viršija ribinę vertę (rasta 0,2 mg/l, turi būti 0,1 mg/l). Įmonė buvo įpareigota nesaugią produkto partiją surinkti iš rinkos.

Kitais atvejais nustatyta kokybės reikalavimų pažeidimų. Natūralaus mineralinio vandens „Aras“, „140. Aura“, „Birštonas Akvilė“, „Rasa Light minerals“ sudedamųjų dalių – natrio, chlorido, sulfato, kalcio – sausosios liekanos kiekis neatitiko deklaruojamo etiketėje. Natūralaus mineralinio vandens „140. Aura“ gamyba sustabdyta, dėl kitų atvejų vyksta tyrimas.

Importuojamų natūralių mineralinių vandenų laboratorinių tyrimų neatitikimų 2021 m. sausio–balandžio mėnesiais nebuvo užfiksuota. Daugeliu atvejų buvo nustatyti ne mineralinio vandens kokybės, bet ženklinimo ir žymėjimo pažeidimai.




Perskaitykite etiketę


VMVT informuoja, kad perkant fasuotą vandenį reikia atkreipti dėmesį į produkto etiketėje nurodytą informaciją: produkto prekybinį pavadinimą, prisotinimą anglies dioksidu (gazuotas ar negazuotas), produkto sudedamąsias dalis, mineralinių medžiagų kiekį, nurodytus požymius natūraliam mineraliniam vandeniui (pavyzdžiui, turi daug mineralinių druskų, turi bikarbonatų, sulfatų, chlorido, kalcio, magnio, fluorido, geležies, natrio, rūgštinis vanduo, tinka kūdikių maisto gamybai, tinka sumažinto natrio kiekio dietai, gali laisvinti vidurius ir t. t.), taip pat tinkamumo vartoti terminą.

Be to, svarbu atkreipti dėmesį, kad fasuotas vanduo turi būti laikomas apsaugant nuo tiesioginių saulės spindulių.

Natūralus mineralinis vanduo – tai mikrobiologiškai visavertis vanduo, esantis požeminiame vandens sluoksnyje ar telkinyje ir išgaunamas iš vieno ar daugiau natūralių ar dirbtinai atvertų šaltinių.

Natūralų mineralinį vandenį galima atskirti nuo paprasto geriamojo vandens: pagal jo savitumą, kurį parodo jo sudėtyje esančios mineralinės medžiagos, mikroelementai ar kitos sudedamosios dalys, o kai kada ir tam tikras poveikis. Taip pat pagal jo natūralų švarumą ir tai, kad šios vandens savybės išlieka nepakitusios dėl to, jog vanduo požeminis ir yra apsaugotas nuo galimų užteršimo pavojų.

Natūralaus mineralinio vandens sudėtis, temperatūra ir kitos svarbiausios jo savybės turi išlikti pastovios ir neviršyti tam tikro natūralaus svyravimo ribų.



VMVT inf.





Publikuota: 2021-07-29 16:33:53

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai