„Santaka“ / Valstybinės Kalvarijos psichiatrinės ligoninės praeities šešėliai / Istorija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Istorija

Dalinkitės:  


Dėl miestelyje įkurdintos psichiatrinės ligoninės senoji Kalvarija buvo pažymėta tam tikrais epitetais.

Valstybinės Kalvarijos psichiatrinės ligoninės praeities šešėliai


Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Kalvarija garsėjo savo kalėjimu, kuriame buvo kalinami dr. Vincas Kudirka, dr. Kazys Grinius, knygnešiai, kunigai ir kiti patriotai. Mieste buvo du caro kariuomenės pulkai ir didingos kareivinės.

Po karo, atgavus nepriklausomybę, Lietuvoje buvo žinomos dvi Kalvarijos. Žemaičių Kalvarija kvietė atvykti į savo didžiuosius atlaidus. O pasiūlymas atvykti į Suvalkų Kalvariją reiškė ne patį maloniausią komplimentą. Nes 1926 m. iš Tauragės į provinciją perkelta valstybinė psichiatrinė ligoninė ilgam laikui Kalvarijai suteikė tam tikrus epitetus.

Užmiestyje, už kilometro nuo Kalvarijos, sugriautame rusų kareivinių rajone buvo įsikūrusi „pamišėlių kolonija“. Liepų ir tuopų pavėsyje „žibėjo“ puošnūs rūmai. Prie pat tuo metu vadinamo Suvalkų plento stovėjo dviejų aukštų daktarų ir personalo namai. Kiek toliau – medžiais apaugusi niūrioji ligoninė. Pagrindinis ligoninės pastatas užėmė vieną, tačiau labai ilgą trijų aukštų mūrinį raudonų plytų namą.

Vidutiniškai patalpos priglausdavo penkis–šešis šimtus pacientų. Ligoniai buvo suskirstyti į šešis skyrius. Pirmieji skyriai priklausė „neramiems“ žmonėms, o antrame ir trečiame aukšte būdavo įkurdinami ramesni. Dažnai ligonį artimieji atveždavo „surakintą, kaip kokį žvėrį“. Anot šaltinių, ligoninės personalas tokių gydymo būdų netaikydavo.



Pacientai buvo keliami šeštą valandą ryte – kaip kariuomenėje. Visus nuprausdavo, aprengdavo ir išvesdavo į valgomąsias sales. Septintą valandą pusryčiams pateikdavo balintą kavą, juodą duoną, sūrį, dešrą ar kiaušinį.

Gydytojai, kurių įprastai kiekvieną dieną būdavo penki, ligonius lankydavo du kartus per dieną: 9 ir 17 val. Gydytojų nurodymus moterų skyriuje vykdydavo keturios gailestingosios seselės. Sergančių vyrų karalystėje tvarką palaikydavo penki atsargos sanitarijos puskarininkiai. Pietums duodavo tris patiekalus: sriubos, mėsos ir kompoto ar kisieliaus. Vakarienei – pieniška sriuba su juoda duona.

18 val. visus ligonius suvesdavo į „miegamąsias sales“, kuriose kiekvienas turėjo atskirą lovą. Visi pacientai vieną kartą per savaitę buvo maudomi voniose, skutami, apkerpami, gaudavo naujus baltus baltinius. Naktį prie ligonių budėdavo po du, o dieną – po tris ar keturis slaugytojus.

Senuose šaltiniuose teigiama, kad didelį skaičių pacientų sudarė žydų tautybės žmonės. Šie ligoniai paprastai sulaukdavo gausios ir reguliarios finansinės paramos iš kitų savo tautiečių. Visos Lietuvos žydai gausiai jiems aukodavo. Kiekvieną dieną siųsdavo valgių, rūbų, papirosų. Todėl žydai psichiatrinėje ligoninėje niekada neskursdavo ir buvo aprūpinti daug geriau už lietuvius.



Nuo Kalvarijos miesto ribos iki pat ligoninės buvo nutiestas tvarkingas cementinis šaligatvis. Visas kelias apšviestas, todėl ligoninėje dirbusiems kalvarijiečiams į darbą žingsniuoti buvo saugu.

Psichiatrinė turėjo aštuoniolika hektarų žemės. Dirbami laukai sudarė aštuonis, o likusieji priklausė pačiai ligoninės sodybai. Ten buvo įrengtas vasaros kino teatras, „klombos“ apsodintos dekoratyviniais medeliais ir gėlėmis. Visas įstaigos rajonas buvo kruopščiai tvarkomas ir prižiūrimas.

Anksčiau buvusiose pievose pacientai purendavo dirbamą žemę. Buvo auginami vaisiniai krūmai, medeliai – užveistas ištisas sodas. Išdirbtoje žemėje buvo auginami įvairiausi žemės ūkio produktai, kuriuos valgydavo tie patys ligoninės pacientai.

Pasak tuometinio įstaigos direktoriaus dr. Draugelio, „ligoninei reikia turėti nors ir šimtą hektarų. Nes daugelis pacientų pavasarį, vasarą ir rudenį labai mėgsta dirbti žemės ūkio darbus.“ Pasak jo, kai kurie pacientai, būdami gryname ore ir augindami daržoves, visiškai pasveikdavo.

Ligonius prižiūrėjo apie šimtą tarnautojų. Dauguma iš jų priklausė įvairiems meno kolektyvams. Kalvarijos ligoninė turėjo savo skaityklą ir knygyną.



Vos pravėrę psichiatrinės ligoninės duris daugelis išvysdavo gana keistą vaizdą: savotišką žmonių su protine negalia gyvenimą, tik jiems vieniems žinomus rūpesčius ir emocijas. Sveikieji, atvykę aplankyti savo artimųjų, pasijusdavo lyg turguje. Pacientai garsiai vienas su kitu kalbėdavosi, tardavosi, derėdavosi. Kiti visu balsu dainuodavo ar skaitydavo savo įsivaizduojamus pranešimus.

Atsirasdavo tokių žmonių, kurie atvežę ligonį į „pamišėlių koloniją“ gydytojų prašydavo jo ilgai gyvo nelaikyti ir tuoj pat „nuleisti kraują“. Nes „esą iš jo žmogaus jau vis tiek nebus.“ Į tokius prašymus nebuvo reaguojama, dažniausiai tokie artimieji daugiau ligonio jau nelankydavo.

Psichiatrinė ligoninė iš Kalvarijos buvo iškelta 1950 metais. O jos pastatuose įsikūrė okupacinis sovietų armijos dalinys. Dabar tai apleisti pastatai-vaiduokliai, gana retai sutinkami provincijos miestelių senojoje architektūroje.

Buvusios pamišėlių kolonijos liekanos Kalvarijoje tapo traukos centru kraupių praeities šešėlių ieškantiems turistams.

Tomas SUŠINSKAS

Muziejininkas



Publikuota: 2021-03-26 12:37:17

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai