„Santaka“ / Tarp kraštiečių populiari interneto svetainė pažeidinėja įstatymus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-02-04 15:57

Dalinkitės:  


Internetinę svetainę „Vilkanas–Vilkaviškis“ pamėgę tiek mūsų kraštiečiai, tiek emigrantai.

Autorės nuotr.


Tarp kraštiečių populiari interneto svetainė pažeidinėja įstatymus

Eglė KVIESULAITIENĖ


Sukurtos interneto svetainės vieniems tampa reklamine platforma ar pragyvenimo šaltiniu, kitiems – vieta saviraiškai. Tačiau kokių tikslų beturėtumėte, svarbiausia nepažeisti kitų žmonių teisių.



Administratoriai – paslaptis

Ne vienus metus feisbuko socialiniame tinkle gyvuojantį puslapį „Vilkanas–Vilkaviškis“ pamėgę nemažai mūsų krašto žmonių ir iš Vilkaviškio rajono kilusių emigrantų. Vien fotografijas publikuojanti svetainė turi per 7 tūkst. sekėjų, žmonės žavisi nuotraukomis, jas komentuoja, giria autorius už puikų darbą. Atrodytų, kad kažkas sukūrė puikų internetinį produktą, keliantį žmonėms tik geras emocijas, leidžiantį emigrantams pamatyti, kaip keičiasi ir gražėja jų gimtinė.

Visgi situacija ne tokia jau nekalta, kaip gali atrodyti iš pradžių. Mat puslapio administratoriai savo svetainei populiarinti naudoja ir nelegaliai gautas nuotraukas, o jų autoriai, net ir profesionalūs, visoje šalyje garsūs fotografai, apie tai nieko nežino. Net ir sužinoję į akis pareikšti pretenzijų negali, nes puslapio administratoriai savo tapatybę slepia. O svetainės tikslai vargiai tokie, kokius deklaruoja.

Žinute susisiekę su „Vilkanas–Vilkaviškis“ sužinojome tik tiek, kad svetainę administruoja keli žmonės, tačiau grupė turi vidaus taisykles ir jų laikosi. O taisyklės tokios, kad jei bent vienas nenori viešintis, tai ir visi nesisako, kas esą.





Siekia daryti malonumą

Anot „Vilkanas–Vilkaviškis“ administratorių, svetainė buvo sukurta visai atsitiktinai, joje buvo patalpinta vienintelė nuotrauka, tačiau kai ši sulaukė internautų susidomėjimo, prasidėjo platesnė veikla. Iš pradžių į svetainę žmonės galėjo nuotraukas įkelti patys, tačiau vėliau laisvos prieigos nebeliko, nes interneto vartotojai pradėjo kelti komercinio pobūdžio žinutes, reklamas, renginių anonsus, skelbimus.

Tad dabar vilkaviškiečiai ar kiti mūsų krašto fotografuojantys žmonės, norintys pasiviešinti „Vilkanas–Vilkaviškis“ svetainėje, gali nuotraukas tiesiog nusiųsti. Kartais su autoriais, prašydami pasidalyti fotografijomis, susisiekia ir patys svetainės administratoriai. Anot jų, pasitaiko, kad fotografai prašo neskelbti jų autorystės, kartais pasidalyti gražiomis nuotraukomis nori ne patys autoriai, o kiti žmonės.

Kaip rašė svetainės administratoriai, tai nėra komercinis projektas. Jų siekis – daryti malonumą kitiems, mat keli grupės nariai yra vilkaviškiečiai emigrantai, daugelis svetainės lankytojų – taip pat emigrantai, norintys prisiminti mylimo krašto kampelius.



Nuotraukas pašalino

Visgi kad ir kaip gražiai skambėtų svetainės administratorių planai ir siekiai, teisybės dėl pažeistų autorinių teisų ieškoję vilkaviškiečiai mano kitaip.



Vienas pirmųjų į „Vilkanas–Vilkaviškis“ svetainės administratorius kreipėsi vilkaviškietis Gintautas Gudaitis, savo fotografijomis ir filmuotais kadrais džiuginantis feisbuko draugus. Fotografą papiktino tai, kad jo nuotraukas „Vilkanas–Vilkaviškis“ skelbė tarsi savo, net nenurodydamas jų autoriaus. Tada G. Gudaitis pats kalbėjo su „Vilkanas–Vilkaviškis“ administratoriumi, vienu iš Vilkaviškio verslininkų (beje, „Santakai“ verslininkas išsigynė administruojantis svetainę), tačiau pasiekė tik tiek, kad buvo užblokuotas, jog nebegalėtų matyti puslapio turinio. Tačiau fotografas nenuleido rankų, kreipėsi į „Facebook“ tinklo administratorių ir autoriaus nuotraukos iš „Vilkanas–Vilkaviškis“ buvo pašalintos.

Su „Vilkanas–Vilkaviškis“ kovoja ir rajone gerai žinomas fotografas Dainius Čėpla. Fotomenininkas atsitiktinai pamatė svetainėje nemažai savo nuotraukų. Nors fotografo pavardė buvo nurodyta, tačiau jo leidimo niekas neprašė.

– Ne kartą turėjau reikalų dėl mano, kaip autoriaus, teisių pažeidimų, – sakė D. Čėpla. – Todėl ir šios svetainės administratoriams parašiau, kad išimtų mano nuotraukas, nes problemą spręsime teisiškai. Buvau viešai išvadintas arogantišku ir užblokuotas, bet nuotraukas išėmė.





Turi suvenyrų

Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centre dirbantis fotografas Andrius Birštonas taip pat minėtoje svetainėje matė daugybę savo nuotraukų, nors leidimo jas publikuoti klausta nebuvo. Tiesa, kol kas į svetainės administratorius vilkaviškietis nesikreipė, tačiau tokį elgesį vertina kaip žalingą praktiką.

– Tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys už fotografijas moka pinigus, o kažkas jas pasiima tiesiog už dyką net neatsiklausęs. Pirmą sykį susidūriau, kai autorinės teisės pažeidinėjamos tokiu mastu, – kalbėjo A. Birštonas. – Feisbukas suteikia įrankius, kad mano nuotraukomis būtų dalijamasi legaliai – nuoroda nukreipiant į mano svetainę. Bet „Vilkanas–Vilkaviškis“ tiesiog jas nukopijuoja ir įsikelia.

Be autorių sutikimo į minėtą svetainę keliama ir daugiau fotografų nuotraukų. Tačiau yra ir tokių, kurie fotografijas siunčia patys. Beje, viena autorė pastebėjo, kad „Vilkanas–Vilkaviškis“ įkelia ne visas atsiųstas nuotraukas, ir labai abejojo, ar svetainės kūrėjai neturi komercinių tikslų, mat net yra pasigaminę svetainę reklamuojančių suvenyrų. Už nuotraukų pasidalijimus fotografė yra gavusi dovanų – puodelį su „Vilkanas–Vilkaviškis“ logotipu.



Privalo gauti leidimą

Kaip tokia situacija vertinama teisiškai, pasiteiravome autorių teises ginančios asociacijos LATGA teisininkės Justinos Stadulytės.

– Naudojant autorių kūrinius svarbu užtikrinti tinkamą autoriaus turtinių teisių (t. y. teisių, susijusių su kūrinių panaudojimo būdais) bei neturtinių teisių (autorystės teisė, teisė į autoriaus vardą ir teisė į kūrinio neliečiamumą) įgyvendinimą, – aiškino J. Stadulytė. – Autorių turtinių teisių įgyvendinimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas, kuriame tiesiogiai įtvirtinta, jog bet koks kūrinio originalo ar jo kopijų panaudojimas be autoriaus, jo teisių perėmėjo ar jo tinkamai įgalioto asmens leidimo yra laikomas neteisėtu. Neturtinės teisės taip pat privalo būti įgyvendinamos, nebent autorius būtų aiškiai išreiškęs savo valią, jog nenori būti nurodomas kaip atitinkamo kūrinio autorius.

Tai, kad asmuo, naudodamas kūrinį, nurodo jo autorių, savaime nereiškia, kad jis yra gavęs autoriaus leidimą naudoti šį kūrinį. Ir atvirkščiai – jei kūrinių naudotojas gauna leidimą naudoti kūrinį, pareiga nurodyti autorių niekur nedingsta.

Susiklosčius situacijai, kuomet yra pažeidžiamos autorių turtinės ar neturtinės teisės, autorius turi teisę reikalauti, kad jo teisės būtų pripažintos, neteisėti veiksmai nutraukti, atlyginta už neteisėtą naudojimąsi kūriniu, sumokėta kompensacija.



Atsakomybė už autorių teisių pažeidimus taip pat numatyta ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse.

Neteisėtas literatūros, mokslo ar meno kūrinio viešas atlikimas, atgaminimas, paskelbimas, kitoks panaudojimas nekomerciniais tikslais užtraukia baudą nuo 280 iki 600 eurų.

Pakartotinai padarytas administracinis nusižengimas užtraukia baudą nuo 600 iki 850 eurų.

Teisininkė taip pat nurodė, kad mūsų tiriamu atveju fotografai, kurių autorines teises pažeidžia svetainė „Vilkanas–Vilkaviškis“, gali kreiptis ir į „Facebook“ administraciją, kuri gali tiesiog užblokuoti įstatymus pažeidžiančią svetainę.





Publikuota: 2021-02-04 15:57:01

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai