„Santaka“ / Jaunieji rašo prašymus susituokti laimingą dieną

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-09-22 17:31

Dalinkitės:  


Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Žydrūnė Blauzdžiūnienė pasiruošusi būsimiems jaunavedžiams išdalyti naujausius leidinukus, kuriuose gausu įvairios vestuvinės informacijos.

Autorės nuotr.


Jaunieji rašo prašymus susituokti laimingą dieną

Birutė NENĖNIENĖ

Vilioja skaičius

Jau kuris laikas pastebima, jog vasaros mėnesiais labai padaugėja sutuoktuvių. Rugpjūtis Vilkaviškyje šįmet buvo poringas kaip niekada: Civilinės metrikacijos skyriuje santuokas įregistravo 53 poros, ištuokas – tik dvi. Tuo tarpu birželio ir liepos mėnesiais susituokė po 21 porą, ištuokas įformino atitinkamai 13 ir 10 porų. Per pirmuosius tris metų mėnesius atšoktos tik 23 vestuvės.

Ir praėjusiais metais rugpjūtis buvo „derlingiausias“ – susituokė 44 poros, išsiskyrė 9. Matyt, atgyveno posakis, jog „ruduo – vestuvių metas“, nes šį rugsėjį žiedus sumainys tik 25 poros, t.y. perpus mažiau nei rugpjūtį (pernai pirmąjį rudens mėnesį užregistruota 18 santuokų).

Pastaruoju metu Civilinės metrikacijos skyriuje jau palikta keletas prašymų tuoktis 2007 metų liepos 7 dieną. Skyriaus vedėja Žydrūnė Blauzdžiūniene sakė, jog kai kurių didmiesčių metrikacijos skyriuose tą dieną jau užimtos visos vietos. Ši data pasirinkta kaip ypatingo, švento skaičiaus „septyni“ triguba kombinacija. Vedėja prasitarė, jog jau išgirdo pageidavimą sutuokti ateinančių metų liepos septintą dieną, septintą valandą.



Porai skirtas laikas

„Santuokas registruoti pradedame po pietų, paprastai nuo 14–15 valandos. Vienai porai skiriame 15–20 minučių. Kai per dieną tuokiasi ne daugiau negu dešimt porų, paprastai santuokų registravimą baigiame iki 17 valandos“, – aiškino Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos.

Pastaraisiais metais padaugėjo prašymų sutuokti penktadieniais, nors Civilinės metrikacijos skyriuje santuokos registruojamos dvi savaitės dienas. „Penktadienis dažniausiai pasirenkamas todėl, kad tada imame 20 litų mokestį, o šeštadienį santuokos registravimas kainuoja 80 litų“, – kalbėjo vedėja.

Penktadieniais iškilmių metu skamba muzikos įrašas, o šeštadienį klavišiniu instrumentu groja muzikantas, jaunieji pakviečiami uždegti židinį.



Laikosi įstatymo

Civilinės metrikacijos skyrius, tuokdamas poras, laikosi įstatymų. Santuoka registruojama vieno iš susituokiančiųjų arba jų tėvų gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigoje. Pateikus reikalingus dokumentus, santuoka registruojama praėjus ne mažiau kaip vienam mėnesiui nuo prašymo padavimo dienos, dalyvaujant patiems besituokiantiems ir dviem liudytojams. Civilinės metrikacijos įstaigos vadovas, prašant patiems besituokiantiems bei esant svarbioms priežastims, turi teisę registruoti santuoką nepraėjus vienam mėnesiui, tačiau ne anksčiau kaip po dviejų savaičių nuo prašymo padavimo dienos. Tokiu atveju susituokti pageidaujantys turi pateikti atitinkamos institucijos išduotą dokumentą, patvirtinantį nurodytą svarbią priežastį. Vilkaviškyje dažniausiai santuokos registravimas pagreitinimas dėl to, jog jaunoji netrukus turi gimdyti. Per aštuonis šių metų mėnesius susituokė 159 poros, iš jų šia teise pasinaudojo 27.



Pirma – į bažnyčią

Poros, kurios planuoja santuoką užregistruoti bažnyčioje, turėtų įsidėmėti, jog, vadovaujantis Lietuvos vyskupų konferencijos dokumentu dėl pasirengimo bažnytinei santuokai, parapijos klebonui reikia pranešti apie planuojamą santuoką prieš tris mėnesius. Per šį pasirengimo laikotarpį jaunuoliai privalo išklausyti paskaitų ciklą apie atsakomybę gyventi katalikiškoje šeimoje, susitvarkyti reikalingus dokumentus. Paskaitos sužadėtiniams vyksta Vilkaviškio dekanato šeimos centre kiekvieno mėnesio paskutinį šeštadienį (nuo 11 valandos) ir paskutinį mėnesio sekmadienį (nuo 14 valandos). Dėl tuoktuvių laiko susiderinama su parapijos, kurioje tuokiamasi, kunigais.

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos žiniomis, dauguma porų tą pačią dieną registruoja santuoką civilinėje įstaigoje ir bažnyčioje. Tačiau šiemet 23 poros iškilmingai tuokėsi tik bažnyčioje, o į Civilinės metrikacijos skyrių atėjo po vestuvių tam, kad jų santuokos faktas būtų įtrauktas į apskaitą. „Tokiais atvejais jokių iškilmių nebūna, tik atiduodame dokumentus ir palinkime laimingo gyvenimo“, – sakė Ž. Blauzdžiūnienė. Ji akcentavo tai, jog labai svarbu, kad laimingi jaunavedžiai, susituokę bažnyčioje, nepamirštų Civilinės metrikacijos skyriui apie tai pranešti per dešimt dienų. Jeigu per šį laiką bažnytinis santuokos liudijimas nepateikiamas, santuoka laikoma sudaryta nuo tos dienos, kai ji buvo įtraukta į apskaitą civilinės metrikacijos įstaigoje.



Amžius – ne riba

Pastebima, jog pastaruoju metu besituokiančiųjų amžiaus vidurkis yra 23 metai. Nuo metų pradžios užregistruotos penkios santuokos, kai vienas iš sutuoktinių buvo nepilnametis. Šiais atvejais visos be išimties – kūdikių besilaukiančios septyniolikametės. Yra kelios poros susituokusių devyniolikamečių. Dažniausiai pasitaiko „standartas“, kai jaunikis už jaunąją yra metais-trejais vyresnis. Tačiau pasitaiko tarp sutuoktinių 9, 15 metų skirtumas. Užregistruota 1978 metais gimusio jaunikio ir 1957 metų gimimo jaunosios santuoka. Neseniai 1945 metais gimęs vyras į žmonas paėmė 1981 metais gimusią merginą.



Šalis ir tautybė nėra kliūtis

Vasarą ypač padaugėja porų, kurios uždarbiauja užsienyje, bet sugrįžta susituokti į Lietuvą. Tačiau šiais metais jau dvylikos porų, susituokusių užsienyje, santuokos tik įtrauktos į apskaitą Lietuvoje. Įtraukiant į apskaitą užsienyje įregistruotą santuoką, jos pradžia laikoma užsienio valstybės institucijos išduotame santuokos liudijime nurodyta data. Nedaug, bet pasitaiko mišrių santuokų. Mūsų rajono „žentais“ šiemet tapo jaunuoliai iš Kolumbijos, Vokietijos.

Vilkaviškį pasiekia ir pavardžių naujovės. Yra ištekėjusių moterų, kurios pasiliko mergautines pavardes arba užsirašė dvigubą – savo ir vyro arba lietuvišką ir vokišką pavardes. Yra įforminusių moteriškos pavardės trumpinį.



Mados ir jubiliejai

Tai atskiro straipsnio tema. Tačiau Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos sakė pastebinčios vestuvių madų bumą.

„Stebint pastarųjų dvejų trejų metų vestuves galima tikėti, jog gyvenimas Lietuvoje gerėja“, – kalbėjo skyriaus vedėja Ž. Blauzdžiūnienė. Tuoktis atvykstama su gausesnėmis palydomis. Ne tik jaunieji, bet ir pulkas labiau išsipustę, merginos vienodų atspalvių suknelėmis, tuoktis atvažiuojama limuzinais.

Laikomasi tradicijos iškilmingai paminėti auksinius ir sidabrinius vestuvių jubiliejus. Tačiau civilinėje įstaigoje sulaukiama nedaug porų, pageidaujančių tokių iškilmių. Jubiliatai perjuosiami juosta, įteikiamas sveikinimas, bet jau senokai Savivaldybė neskiria lėšų simbolinei jubiliejaus lazdai-kuokai.

Pasak Ž. Blauzdžiūnienės, poros galėtų paminėti ar švęsti ir kitokias vestuvių sukaktis. Civilinės metrikacijos skyrius kiekvienai besituokiančiųjų porai dovanoja leidinius „Vestuvės“ ir „Vestuvės Suvalkijoje“, kuriuose gausu informacijos.


Vestuvių sukaktys



Ar žinote, kokias vestuvių sukaktis galima švęsti ir ką derėtų tokia proga dovanoti?



ŽALIĄSIAS vestuves sutuoktiniai pažymi pirmaisiais santuokos metais, kas mėnesį. Paprastai dovanojama tik gėlių.

POPIERINES vestuves – išgyvenus kartu dvejus metus. Dovanojamos knygos, gaminiai iš popieriaus.

ODINĖS vestuvės pažymimos sukakus trejiems santuokos metams. Dovanojami dirbiniai iš odos.

VAISINĖS vestuvės – po ketverių metų. Dovanojami vaisiai ir gėlės.

MEDINĖS vestuvės švenčiamos sukakus penkeriems santuokos metams. Dovanojami tik mediniai daiktai ir suvenyrai.

CINKO arba GELEŽINĖS vestuvės švenčiamos, kai santuokai sukanka šešeri metai ir šeši mėnesiai. Dovanojami cinkuoti indai.

VARINĖS arba VILNONĖS vestuvės būna po septynerių santuokos metų. Dovanojami dirbiniai iš vario, megztas vilnonis rūbas.

SKARDINĖS arba BRONZINĖS vestuvės pažymimos po aštuonerių santuokos metų. Paprastai dovanojami gaminiai iš skardos, pavyzdžiui, formos tortams kepti.

MOLINĖS vestuvės minimos po devynerių metų. Dovanojami keramikos gaminiai.

ROŽINĖS vestuvės švenčiamos po dešimtmečio. Aišku, kad viena svarbiausių dovanų – rožės.

STIKLINĖS vestuvės pažymimos po 15 santuokos metų. Dovanojami stiklo dirbiniai.

PORCELIANINĖS vestuvės švenčiamos po 20 santuokos metų. Galima dovanoti ir porceliano servizą.

SIDABRINĖS vestuvės – tai ketvirčio amžiaus santuokos jubiliejus. Sidabras simbolizuoja tvirtumą ir kilnumą. Dovanos – tik sidabrinės.

PERLINĖS vestuvės minimos po 30 santuokos metų. Dovanoti tinka perlus.

LININĖS vestuvės švenčiamos po 35 santuokos metų. Dovanojami namų apyvokos daiktai.

ALIUMININĖS vestuvės pažymimos kartu išgyvenus 37 su puse metų. Dovanos – iš aliuminio.

RUBININĖS vestuvės būna po 40 metų. Vyras žmonai gali dovanoti žiedą su rubino akimi. Tai simbolizuoja kraujo ryšį.

AUKSINĖS vestuvės švenčiamos po 50 metų. Šia proga dovanojami auksiniai ir paauksuoti dirbiniai bei papuošalai.

DEIMANTINES vestuves švenčia sutuoktiniai, drauge pragyvenę 60 metų.



Publikuota: 2006-09-22 17:31:59

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ligoninės kieme – nauja eglė
* Liuteronų maldos namai kviečia į neeilinę pažintį
* Senovinių patiekalų receptai išliko bibliotekininkių dėka
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Apie žodį „rinkiminis“
Žodžio „rinkiminis“ daryba buvo vertinama kaip nebūdinga (priesagos -inis vediniai paprastai nedaromi iš abstraktų). Tačiau žodžio „rinkimai“ reikšmė sukonkretėjo ir vediniai „rinkiminis“, „priešrinkiminis“, „porinkiminis“ vertintini kaip galimi.
Atkreiptinas dėmesys, kad termininiuose junginiuose vartojamas nusakomasis kilmininkas, pvz.: rinkimų apygarda, rinkimų apylinkė, rinkimų komisija, rinkimų programa.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai