„Santaka“ / Iš Vištyčio kilusį karo gydytoją Afganistanas sužavėjo

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-09-04 15:03

Dalinkitės:  


Hari Rud upė ties Čagčaranu.

Iš Vištyčio kilusį karo gydytoją Afganistanas sužavėjo


Čagčaranas – istorinis miestas

Beveik 30 mln. gyventojų turinčiame Afganistane yra vos keli tūkstančiai kilometrų grįstų ar asfaltuotų kelių. Daugelis kelių pravažiuojami tik vasarą, o kelionė iš Kabulo į Heratą automobiliu trunka vos ne savaitę. Vidutinis judėjimo greitis kalnų keliais yra ne didesnis nei 12 kilometrų per valandą. Judėjimą Afganistano keliais sunku pavadinti važiavimu. Iš tikrųjų tai yra ilgas valandas trunkantis kratymasis per duobes, kopimas aukštyn, slinkimas žemyn, pasruvusių ar užšalusių upių kirtimas, vinguriavimas giliais ir pavojingais kalnų tarpekliais. Tiesa, Afganistanas turi ir savą avialinijų kompaniją, kurios lėktuvai retkarčiais leisdavosi ir Čagčarano oro uoste. Nusileidimo takas taip pat neasfaltuotas.

Čagčaranas, esantis Hindukušo kalnuose, toliau rytuose pereinančiuose į Himalajų kalnus, įžymus ir istorine prasme. Čia prieš 2336 metus su savo 50 000 karių kariuomene, keliaudamas iš Persijos į Indiją, pražygiavo Aleksandras Makedonietis. Galvojama, kad viena iš Afganistano tautų, chazarai, yra Aleksandro Makedoniečio karių palikuonys. Jis, norėdamas įtvirtinti užkariavimus, visam laikui gyventi Afganistane paliko apie 1000 savo karių.





Ištyrėme vandens kokybę

Bendradarbiaujant su vietos valdžia ir JAV tarptautinio vystymo agentūra (US AID), buvo patvirtinti ir dabar jau baigiami įgyvendinti ligoninės šiuolaikinės vandentiekio ir kanalizacijos sistemos įrengimo bei valgyklos statybos projektai. Jų vertė yra beveik 200 000 JAV dolerių. Planuojama, kad šį rudenį vieno mėnesio specializacijai į Kauno medicinos universiteto klinikas atvyks keturi vietinės ligoninės chirurgai. Visas jų specializacijos išlaidas padengs Lietuva.

Praėjusią vasarą karo ligoninėje buvo atlikti vandens mikrobiologiniai tyrimai. Buvo nustatyta, kurie šuliniai švarūs, o kurių vandenį prieš vartojant reikėtų virinti. Daugiau nei pusės ištirtų šulinių vanduo buvo labai užterštas ir netinkamas vartoti. Visus tyrimų rezultatus pateikėme Čagčarano ligoninei ir provincijos gubernatoriui. Informacija apie nešvarius šulinius, iš kurių vanduo turi būti virinamas, buvo paskelbta vietinio radijo bangomis.

Blogiausia, kad Čagčarane nėra giluminių gręžinių. Vietiniai gyventojai vartoja gruntinį ir vietinės upės Hari Rud vandenį. Tame pat upės vandenyje besimaudantys žmonės, skalbiančios moterys, atvesti atsigerti ar išmaudyti gyvuliai, plaunami automobiliai ir semiamas maistui virti bei gerti vanduo – čia yra įprastas kasdieninis vaizdas.





Labai myli savo vaikus

Krito į akis tai, kad afganistaniečiai labai myli savo vaikus ir dėl jų aukoja absoliučiai viską. Jei vaikas serga, šeima daro viską, kad jis išgyventų – parduoda turtą, gyvulius, jei reikia, gydymui pinigų duoda mula (musulmonų šventikas) ar aukoja visas kaimas.

Jei tėvas atveža į ligoninę vaiką, jis būna šalia tol, kol vaikas pasveiksta. Kartą paklausiau, kaip tėvas atgabeno savo septynerių metų sūnų, sergantį sunkia kaulų liga. Išaiškėjo, kad savo vaiką į ligoninę jis ant rankų kalnų keliukais nešė dvi dienas.

Be abejo, gydymas yra mokamas ir kompensuojamų vaistų čia nėra – valstybė sveikatos apsaugai skiria 4 JAV dolerius vienam gyventojui per metus. Jei neturi pinigų, nestok net į eilę pas gydytoją. Tačiau pinigų, o ypač gydymui ir vaistams, Afganistane gali pasiskolinti be didesnių problemų. Bankų, kurių čia nėra, ir pigesnių vaistinių vaidmenį atlieka turgus.

Afganistane egzistuoja dar viena – tradicijų problema. Jei moteris nori vykti pas gydytoją, ji privalo gauti ne tik vyro, savo šeimos, bet ir mulos sutikimą. Jei ji sutikimo negauna, neretai būna pasmerkta mirčiai. Į tai žiūrima kaip į visagalio Alacho valią.



Gydytojai emigravo



Nors visi gydytojai dirba valstybinėse gydymo įstaigose, tačiau dažnas iš jų užsiima privačia praktika. Beveik kiekvienas gydytojas turi savo vaistinę, į kurią ir nukreipia pacientus.

Kai kurie privatūs gydytojai turi nedideles laboratorijas ir net palyginti brangią medicininę aparatūrą – echoskopus. Afganistane yra trupučiuką daugiau nei 2000 gydytojų, t.y. 10 000 gyventojų tenka vienas gydytojas. Lietuvoje šis rodiklis siekia 40 gydytojų 10 000 gyventojų. Maždaug 75 procentai visų gydytojų yra emigravę į kaimynines šalis, Europą ir ypač JAV.



Dešimt milijonų minų

Nepaisant labai teigiamų tendencijų, padėtis Afganistano sveikatos apsaugos sistemoje yra kritiška. Kas penktas kūdikis miršta nesulaukęs vienerių metų amžiaus, kas ketvirtas vaikas čia miršta nesulaukęs 5 metų – daugiau nei 300 000 vaikų per metus. Dar beveik 100 000 vaikų per metus miršta nuo infekcijų – dizenterijos, choleros, vidurių šiltinės, tuberkuliozės, meningitų. Kas penkta moteris miršta dėl gimdymo komplikacijų – maždaug 45 moterys per dieną.

100 000 gyventojų tenka tik viena gydymo įstaiga, 10 000 gyventojų tenka 2 ligoninės lovos (Lietuvoje – 98 lovos). Centriniame Afganistano regione yra 50 procentų visų šalies ligoninių, iš kurių 90 procentų tenka Kabului, su apylinkėmis turinčiam … 5 mln. gyventojų.

Dar viena didelė Afganistano problema – tai minos ir improvizuoti sprogstamieji užtaisai. Afganistanas yra viena iš valstybių, kurios teritorija labiausiai užminuota. Minų Afganistane yra per 10 milijonų. Apytiksliai pusantro milijono afganistaniečių žuvo, o beveik 20 procentų gyventojų yra fiziškai suluošinti dėl karo pasekmių. Kas ketvirtas afganistanietis nukentėjo nuo minų.

JTO duomenimis, dėl minų per mėnesį Afganistane žūdavo iki 300 žmonių, dabar šis skaičius kur kas mažesnis. Tik pusė iš nukentėjusių patenka į gydymo įstaigas. Iš jų 99 procentus sudaro civiliai, apie pusę jų – vaikai.

Afganistane šiuo metu dirba 50 išminuotojų komandų iš viso pasaulio. Mūsų buvimo metu Lietuvos PAG išminuotojų komanda sunaikino dešimtis tonų įvairių sprogmenų. Tikimasi, kad išminavimo darbai Afganistane bus baigti tik 2013–2015 metais.



Vilius KOČIUBAITIS



(Tęsinys. Pradžia Nr.97.)



Publikuota: 2006-09-04 15:03:40

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai