„Santaka“ / Gyventojams teks mokėti senas sąskaitas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-08-24 15:14

Dalinkitės:  


Gyventojams teks mokėti senas sąskaitas

Eglė KVIESULAITIENĖ


Savo biudžetą vasarai suplanavusiems daugiabučių gyventojams teko patirti lengvą šoką, kai gavo praėjusio mėnesio sąskaitas už karštą vandenį. Nors vanduo ir gyvatuko šildymas nepabrango, kai kurių vartotojų sąskaitos išaugo daugiau nei 100 eurų.


Sumos skiriasi


Į redakciją paskambinęs virbalietis, gyvenantis Vilniaus g. 30A name, sakė negalėjęs patikėti savo akimis, kai vietoj kelių eurų, kuriuos tenka mokėti vasarą už karštą vandenį ir gyvatuką, pamatė papildomą mokestį už „viršnorminę“ šiluminę energiją. Suma buvo įspūdinga – 102,38 Eur. Tokią sąskaitą gavo ne jis vienas, o visų aštuonių jo namo butų gyventojai.

Ne ką mažesnės sąskaitos buvo pateiktos ir kybartiečiams, gyvenantiems Č. Darvino g. 11-ame name. Jų sąskaitos buvo papildytos 87,91 Eur mokesčiu. Didesnės ar mažesnės sumos už „viršnorminę“ šiluminę energiją buvo priskaičiuotos iš viso daugiau nei 2200 butų savininkų.

Tiesa, kai kurie šio mokesčio galėjo net nepastebėti, mat jis siekė vos kelis ar keliasdešimt centų. Pavyzdžiui, Vilkaviškio Nepriklausomybės g. 66-o namo gyventojams už „viršnorminę“ energiją reikėjo primokėti tik 6 centus.


Mokės ne visi



Kaip informavo UAB „Litesko“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas, vidutinis sąskaitų dydis už „viršnorminę“ šiluminę energiją mūsų rajone – 13,19 Eur. Galime pasiguosti nebent tuo, kad druskininkiečiams ši vidutiniškai tenkanti suma siekė net 30,26 Eur. Už „viršnorminę“ šiluminę energiją sąskaitos buvo pateiktos apie pusei visų UAB „Litesko“ ir trečdaliui UAB „Vilniaus energija“ aptarnaujamų klientų.

Prie gyventojams pateiktų sąskaitų buvo pridėti ir atsiprašymo „už nepatogumus“ laiškai, kuriuose išaiškinta, jog papildomai sumokėti reikia už šilumą, kuri daugiabutyje buvo suvartota nuo 2010 m. gegužės iki 2015 m. birželio mėnesio. Taigi kas mėnesį UAB „Litesko“ vartotojų tokiomis sąskaitomis tikrai „nedžiugins“.


Nuomonės išsiskyrė


Daugeliui gyventojų, gavusių sąskaitas už seniai suvartotą energiją, kilo du klausimai. Pirmas – iš kur atsirado ta „viršnorminė“ energija. Antras – kodėl sąskaitos buvo pateikiamos ne kas mėnesį, o iš karto už penkerius metus.

N. Mikalajūnas paaiškino, jog yra nustatyta energijos norma, kuri turėtų būti sunaudojama karšto vandens temperatūrai palaikyti (cirkuliacijai), o kitaip tariant – gyvatukui šildyti. Ją patvirtino Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Tačiau kai kuriuose namuose šiluminės energijos gyvatukui šildyti sunaudojama gerokai daugiau. Dėl to susidaro „viršnorminė“ energija.



Kad ne visuose namuose gyvatuko šildymui pakanka nustatytos normos, buvo aišku tiek šilumos tiekėjui, tiek tinklų prižiūrėtojui. Tačiau dėl to, kas turi padengti „viršnorminės“ energijos sąnaudas, nuomonės išsiskyrė.

UAB „Litesko“ vadovai buvo įsitikinę, jog energijos nuostolius turi padengti šilumos mazgus prižiūrinčios bendrovės. Kadangi mūsų rajone daugumą šilumos mazgų prižiūri dvi bendrovės – UAB Vilkaviškio komunalinis ūkis ir UAB „Kybartų darna“, šilumos tiekėjai joms kantriai kelerius metus siuntė sąskaitas. Šilumos tiekėjai motyvavo, neva prižiūrėtojas kaltas, kad gyvatukams šildyti, t. y. cirkuliacijai palaikyti, sunaudojama daugiau šiluminės energijos, nei Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatyta norma.

Tokias sąskaitas iš „Litesko“ gavo ir Alytuje, Druskininkuose, Biržuose, Kelmėje, Marijampolėje, Telšiuose daugiabučių šilumos mazgus prižiūrinčios bendrovės. Sąskaitas iš UAB „Vilniaus energija“ gavo ir sostinėje daugiabučių šiluma besirūpinančios bendrovės.


Kaltino prižiūrėtojus


Iš pradžių bandę dengti šiluminius nuostolius, šioje situacijoje savo kaltės neįžvelgę prižiūrėtojai kreipėsi į teismą. Šis procesas gerokai užtruko, tad galutinis sprendimas buvo priimtas visai neseniai. Teismas nusprendė, jog „viršnorminės“ energijos nuostolius turi padengti patys vartotojai.



Gavę teismo išaiškinimą, kam ir kaip paskirstyti sunaudotos šilumos kiekius, šilumos tiekėjai daugiau galvos nesuko ir susidariusias sąskaitas padalijo daugiabučių gyventojams. UAB „Litesko“ paskubėjo nuraminti vartotojus, kad už praėjusius metus delspinigiai ar palūkanos nebuvo priskaičiuojami.

Tiesa, toli gražu ne visų daugiabučių gyventojai gavo sąskaitas už „viršnorminę“ energiją. Kai kuriuose namuose gyvatukų sunaudojama energija atitiko nustatytas normas ir žmonėms neteks mokėti papildomai.

Tad didžiules sąskaitas gavę vilkaviškiečiai, kybartiečiai ir virbaliečiai ėmė piktai šnairuoti į šilumos mazgus prižiūrinčias bendroves, neva pinigus teks pakloti dėl šių darbo broko.


Gyvatukai – skirtingi


Tačiau UAB Vilkaviškio komunalinio ūkio direktorius Valentinas Gražulis nesutiko su komunalininkams mestais kaltinimais.

– Mes esame spiečiami į kampą dviejų įstatymų, – aiškino Vilkaviškio komunalininkų vadovas. – Iš vienos pusės – Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatytos energijos normos, kiek turi būti sunaudojama karšto vandens cirkuliacijai palaikyti, o iš kitos – higienos normos, kurios nurodo palaikyti privalomą karšto vandens temperatūrą. Įstatymas įpareigoja užtikrinti, kad karšto vandens temperatūra nebūtų žemesnė nei 50 0C. Kitu atveju rizikuotume, jog vamzdynuose gali pradėti veistis sunkią ir net mirtiną ligą legioneliozę sukeliančios bakterijos. Jei taip nutiktų, kas tada atsakytų už gyventojų sveikatą?

Tai, kad vienuose daugiabučiuose „viršnorminės“ energijos nesusidaro, o kitose susidaro gana daug, V. Gražulis kaltino ne tik „senovinę“ daugiabučių šilumos sistemą, bet kai kuriais atvejais – ir pačius gyventojus. Pasak komunalininkų vadovo, vis dar pasitaiko žmonių, „gyvatuko sąskaita“ išsivedžiojusių pogrindinį šildymą. Taip pat ir patys gyvatukai yra labai skirtingi. Vienur išvedžiotas vos 20 mm skersmens metro ilgio vamzdukas, o kitur – visą sieną dengiančios „kopėtėlės“. Tad visai normalu, jog gali susidaryti „viršnorminiai“ šilumos nuostoliai.

Paklaustas, kas galėtų išspręsti susidariusią problemą, V. Gražulis sakė, kad sumažinti šilumos nuostolius gali nebent daugiabučių šilumos sistemų renovacija.





Publikuota: 2016-08-24 15:14:29

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai