„Santaka“ / Tradicija sena, o būdai nauji

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-03-25 16:57

Dalinkitės:  


Rankdarbių meistrė Birutė Duobienė parodė, kad ant spalvotų kiaušinių paišyti pėdeles, saulutes labai patogu su korekciniu pieštuku.

Autorės nuotr.


Tradicija sena, o būdai nauji

Renata VITKAUSKIENĖ


Jei dar neatsikratėte darbo įtampos ar jau pernelyg įaudrino prieššventinė ruoša, imkitės rankdarbių. Ir atsipalaiduosite, ir originalių, savo rankomis dekoruotų margučių, interjero puošmenų turėsite. Vilkaviškiečių pasiūlytiems darbams nereikia jokio ypatingo išankstinio ruošimosi ar įgūdžių – tik noro išmėginti ką nors naujo ir iš to patirti džiaugsmo.

Vilkaviškio trečiojo amžiaus universiteto (TAU) darbščiųjų rankų klubo narės velykinių dekoracijų – margučių, kraitelių ir krepšelių, žvakių, įvairiausių kompozicijų – prisidariusios pačiais įvairiausiais būdais. Nelengva būtų suskaičiuoti, kokiomis technikomis moterys kiaušinus paverčia velykaičiais. Vienus spalvingais raštais apneria, kitus apklijuoja siūlu, o paskui ant jų kruopščiai lipina smulkius makaronus, taip sukurdamos liaudiškus ornamentus, be abejo, margina vašku, svogūnų lukštais, populiariąja dekupažo technika.

Neseniai senjoros išmoko, kad kiaušinį galima tiesiog... „aprengti“ margučiu. Kaip tą padaryti, pamokė TAU klausytoja Dalia Monkevičienė. Ji dekoravo išpūstus kiaušinius, nes tokius galima ir į kraitelę suguldyti, ir ant sužaliavusios medžio šakos pakabinti. Moteris pataria marginti naminių vištų kiaušinius, nes „valdiškų“ forma prastesnė. O velykaičio grožis daug priklauso ir nuo formos.



Prieš „rėdant“ kiaušinį, reikia per jo vidurį nuo smaigalio link drūtgalio apeinant ratu flomasteriu nubrėžti tarytum ašinę liniją. Paskui ant jos sausais klijais priklijuoti įstrižos medžiagos neplačią juostelę, šitaip kiaušinį vizualiai padalijant į dvi dalis. Velykaičio „rūbui“ geriausia pasirinkti šiek tiek tįstančio audinio skiauteles. Jas klijuoti reikėtų sausais klijais. Pradedama nuo šono, kur yra plačiausia kiaušinio vieta, ir sukant ratu slenkama link centrą žyminčios juostelės. Po mažą plotelį lukšto vis tepant klijais audinys pirštais atsargiai spaudžiamas prie kiaušinio, žiūrint, kad neliktų pūslelių. Pasiekus juostelę, ant jos reikėtų truputėlį užleisti medžiagos, o kas liks – nukirpti. Lygiai taip „aprengiama“ ir kita kiaušinio pusė.

Šitokio dekoravimo būdo privalumas yra tas, kad jūsų velykaitis gali būti papuoštas tokiomis pačiomis, o galbūt skirtingomis, tačiau tarpusavyje derančiomis skiautėmis ar netgi kontrastingais audiniais. Kai abi kiaušinio pusės jau bus apklijuotos, o skiautės „susitikusios“, sudūrimo vietą beliks paslėpti po kokia puošnia juostele. Šį akcentą D. Monkevičienė pataria klijuoti lipalu. Galima sakyti, jog toks velykaitis bus ne tik originalus, bet ir antrąsyk panaudosite jau atitarnavusį daiktą.



Jeigu žavi vašku marginti margučiai, bet nesijaučiate perpratę šios gana sudėtingos technikos, galima leistis į tam tikrą kompromisą.

Vilkaviškietė Birutė Duobienė pataria karštą vašką ir pagaliuką pakeisti korekciniu pieštuku.

Moteris pirmiausia nudažo kiaušinius pasirinkta spalva. Parduotuvėje dairantis dažų verta prisiminti, kad lietuvių tautodailėje juoda spalva simbolizuoja žemę, raudona – gimimą, gyvenimą, šviesą, šilumą, sėkmingą pradžią ir visų šių dėmenų vienovę. Be to, raudonai spalvai nuo seno priskiriama nepaprasta galia pašalinti visas blogybes. Žali margučiai – tai pavasario augmenija, javų daigai. Geltona bei rusva spalvos reiškia pribrendusius javus, mėlyna – žydrą dangų, nešantį palaimą pasėliams ir visai augmenijai.

Spalvoti kiaušiniai baltai „išrašomi“ senaisiais simboliniais raštais, perduodančiais žinią, linkėjimą. „Patarčiau raštą kurti liaudiškais motyvais: iš taškelių, pėdelių, kryželių, saulučių“, – pataria B. Duobienė. Rankdarbių meistrė priduria, jog korekciniu pieštuku geriau marginti karštą kiaušinį, tada baltas dažas greičiau išdžius. Tokį margutį paskui dar galima dekoruoti žymekliais. Birutei patinka aukso, o labiausiai – juoda spalva. Mat tada kontrastingos spalvos viena kitą itin išryškina.



Velykinė kompozicija bus jaukesnė, jeigu joje derės pačių numarginti margučiai ir savomis rankomis „dekupažuota“ žvakė. Pasidaryti originalią žvakę pamokė Danutė Rauzienė. Šiuo būdu dekoruoti geriausia tinka cilindro formos lygi žvakė. Pagal pasirinktos žvakės dydį reikia iš popierinės servetėlės išsikirpti nusižiūrėtą paveikslėlį, nusilupti viršutinį sluoksnį su vaizdu. Iškarpa turėtų būti tokia, kad jos kraštai, uždėjus ant žvakės, neišsikištų.

Uždegę kitą, ne puošiamąją, žvakelę virš jos liepsnos palaikykite metalinį arbatinį šaukštelį. Servetėlės iškarpa prie žvakės prilydoma atsargiai braukiant per popierių įkaitusiu šaukštuku. Kadangi metalas greitai atvėsta, įrankį teks kaitinti ir kaitinti, žiūrėti, kad servetėlė nesiraukšlėtų, kad neliktų pūslelių. „Sušilęs parafinas tarytum įtraukia servetėlę. Reikėtų labai kruopščiai prilydyti iškarpos kraštus. Darbas atrodys įspūdingiau, jeigu žvakės ir servetėlės fono spalva sutaps“, – patarimų nešykštėjo D. Rauzienė, palinkėdama nepristigti kantrybės ir kruopštumo.





Publikuota: 2016-03-25 16:57:41

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai