„Santaka“ / Turtinamas Lietuvių gestų kalbos žodynas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-02-22 16:15

Dalinkitės:  


Turtinamas Lietuvių gestų kalbos žodynas


20-metį mininti lietuvių gestų kalba – ekspresyvi, turtinga ir nuolat kintanti. Šią žinią skleidžia nuo 2004 m. kurčiųjų ir girdinčiųjų rengiamas Lietuvių gestų kalbos žodynas (LGK), šiuo metu turintis daugiau nei 8 tūkst. gestų. Naujų gestų tyrėjai ieško ne tik pokalbiuose su kurčiaisiais, bet ir jų diskusijose socialiniuose tinkluose.

Fiksuoti gestų kalbos virsmus žodyno rengėjams – nelengva užduotis. Lietuvių gestų kalba skiriasi pagal regionus ir amžiaus grupes, kai kurie gestai vartojami tik darbo ar šeimos aplinkoje. „Dar nėra susiformavusios bendrinės gestų kalbos, todėl žodynas yra gyvas ir nuolatos keičiasi“, – pažymėjo Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų centro Metodinių priemonių rengimo ir gestotyros skyriaus specialistė Ieva Lemešiūtė.

Aprėpti dabartinę lietuvių gestų kalbą siekiama keliaujant po Lietuvą ir fiksuojant pokalbius su kurčiaisiais įvairiausiomis temomis. „Kartais pokalbiai vyksta laisvu formatu, o kartais pasiūloma tam tikra tema. Pavyzdžiui, jei kurčiasis dirba fabrike, jo prašoma papasakoti apie darbo specifiką. Taip sužinome naujus gestus – įrangos, technikos pavadinimus“, – sakė I. Lemešiūtė.

Filmuotą medžiagą žodyno sudarytojai parsiveža į sostinę, kur ją analizuoja. „Žodynas rengiamas komandiniu principu. Atradę naują gestą, kurtieji diskutuoja tarpusavyje apie jo reikšmę, paplitimą. Nusprendus įtraukti gestą į žodyną, sugalvojami gesto vartojimą atspindintys sakiniai. Naują gestą ir šiuos sakinius nufilmuojame studijoje. Tuomet juos išverčiu į lietuvių kalbą. Visą šią medžiagą pateikiame kompiuteriniame gestų kalbos žodyne“, – pasakojo gestų kalbos vertėja.



Gestai į žodyną patekti gali ir itin moderniu keliu – per socialinius tinklus. Girdintys žmonės įpratę savo mintis socialiniuose tinkluose, pavyzdžiui, „Facebook“, reikšti raštu. O štai kurtieji mėgsta diskutuoti save nufilmuodami.

I. Lemešiūtės teigimu, gestų kalbą atviresnę daro ir sparčiai tobulėjančios technologijos. Anksčiau gestus buvo įprasta įtraukti į spausdintinius daugiatomius žodynus, kuriuose juos bandyta aiškinti nuotraukomis. „Gestas atliekamas judesyje ir jį labai sunku užfiksuoti nuotraukoje. Kompiuteriniame žodyne galima pamatyti visą judesį ir sakinį. Tai didelis privalumas“, – sakė ji.

Ieškodami gestų kasdieninėje kalboje, tyrėjai gali parodyti, kokia ekspresyvi ir turtinga yra ši kalba. Ji turi savo unikalią gramatiką. Lietuvių kalboje žodis „plaukti“ gali apibūdinti bet ką: plaukti gali ir žmogus, ir laivas, ir antis, ir debesis. Gestų kalboje kiekvieną šį junginį pavaizduojame taip, jog tampa savaime aišku, kas plaukia.

Artimiausiu metu žodynas turės savo atskirą interneto puslapį. Taip pat ketinama pristatyti specialią aplikaciją mobiliesiems telefonams. Žodyno rengėjai turi ir daugiau ambicijų, tačiau joms įgyvendinti tikisi ir didesnės paramos iš valstybės.



Indrė LEONAVIČIŪTĖ







Publikuota: 2016-02-22 16:15:21

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai