„Santaka“ / Mėnesio tėvystės atostogas gaus gyvenantys santuokoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-07-17 18:00

Dalinkitės:  


Direktoriaus pavaduotoja Dovilė Rapulskienė minėjo ir kitais metais palaipsniui įsigaliosiančias pašalpas šeimoms, auginančioms mažamečius vaikus.

Autorės nuotr.


Mėnesio tėvystės atostogas gaus gyvenantys santuokoje

Birutė NENĖNIENĖ


Nuo liepos 1 dienos įsigaliojo kai kurie socialinio draudimo sistemos pakeitimai: padidintos pensijos, einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydis ir kt.

Didžiausia naujovė – nuo liepos 1 dienos įteisinta Lietuvoje dar netaikyta socialinio draudimo pašalpos rūšis – tėvystės pašalpa.



Mėnesio atostogos tėčiui

Šią naujovę pakomentavo „Sodros“ Vilkaviškio skyriaus direktoriaus pavaduotoja įmokoms, paslaugoms ir nedarbingumo kontrolei Dovilė Rapulskienė. Ji sakė, kad nuo liepos 1 dienos tėvams – vyrams gali būti suteiktos tikslinės atostogos, iki vaikui sukaks mėnuo. Atsižvelgdama į to pageidaujančio tėvo prašymą, įmonė (darbovietė) rašo įsakymą, kuris yra pagrindas skirti tėvystės pašalpą. Motina, kaip ir priklauso, gauna gimdymo (nėštumo) pašalpą, o jos terminui pasibaigus turi teisę išeiti vaiko priežiūros atostogų, iki vaikui sukaks metai ar treji.

Kad vaikui gimus tėvui būtų paskirta tėvystės pašalpa, reikalingos tam tikros sąlygos. T.y. kad jis būtų apdraustas ligos ir socialiniu draudimu (dirbantis), iš darbovietės išleistas tikslinių tėvystės atostogų ir per paskutinius 24 mėnesius iki pirmos tėvystės atostogų dienos turėtų ne trumpesnį kaip septynių mėnesių socialinio draudimo stažą.



Dar viena būtina sąlyga – gyvena santuokoje su vaiko motina. Ankstesniame įstatyme dėl tėvo teisės į atostogas vaikui prižiūrėti iki metų gyvenimas santuokoje nebuvo akcentuojamas.

Pretenduojantis gauti šią naują pašalpą tėtis turi pristatyti vaiko gimimo ir santuokos liudijimų kopijas. Tėvystės pašalpa mokama tėvystės atostogų laikotarpiu (iki vaikui sukaks vienas mėnuo). Jos dydis – 100 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Tėtis gali išeiti ir dalinių atostogų ne nuo vaiko gimimo dienos, bet nuo tos datos, kada įmonė parašys įsakymą.

„Šį, trečią, ketvirtį pašalpa bus apskaičiuojama iš pirmojo metų ketvirčio. Jei uždarbis mažas, yra mokama einamųjų metų draudžiamųjų pajamų trečdalis. Šiuo metu draudžiamosios pajamos yra 1212 litų. Taip žmogui bus parankiau“, – aiškino D.Rapulskienė.

Direktoriaus pavaduotoja sakė, jog „Sodroje“ yra paskelbta išsami informacija apie šią ir kitas naujoves, smulkiau galima sužinoti užėjus ar pasiskambinus. „Dėl tėvystės pašalpos sulaukėme tikrai daug skambučių, jaučiame žmonių, įmonių susidomėjimą, tačiau dokumentų kol kas niekas neatnešė,“ – sakė pašnekovė. Jos nuomone, šios tėčiui suteikiamos mėnesio atostogos palengvins mamos rūpesčius, bus moralinis ir materialinis šeimos palaikymas.





Prisiminti dvynukai

Anksčiau, gimus dvynukams, tėtis ar mama, išeinantys vaikų priežiūros atostogų, iki metų gaudavo 70 procentų kompensuojamo darbo užmokesčio pašalpą. Nuo šių metų liepos 1 dienos, gimus dvynukams, mokama šimto procentų uždarbio pašalpa. „Įstatymas leidžia šias pašalpas apskaičiuoti atgaline data ir iki liepos 1 dienos gimusiems dvynukams, iki jiems sueis vieneri metai. Rajone yra šešios tokios dvynukų mamos, kurioms apskaičiuosime ir išmokėsime skirtumą. Joms atskirai kreiptis nereikės, mes, įdiegę specialią programą, apie tai pranešime,“ – aiškino „Sodros“ specialistė.



Vyrai naudojasi nedrąsiai

„Sodros“ Vilkaviškio skyriaus direktoriaus pavaduotoja D.Rapulskienė paaiškino, jog nuo 2000 metų vienas iš tėvų (dirbantys ir socialiai drausti mama, tėtis, globėjas arba įtėvis) turi teisę išeiti vaiko priežiūros atostogų iki jam sueis vieneri metai.

Šiuo metu tėvystės-motinystės pašalpa, iki vaikui sueis vieneri metai, mokama 211 asmenų, iš jų septyni yra tėvai – vyrai, auginantys savo vaikus. Yra tokių atvejų, kai šiuo įstatymu naudojasi dirbantis tėvas – jis gauna pašalpą, o mama apdraudžiama valstybės iki vaikui sueis vieneri metai.



Pastarasis įstatymas motinai taikomas nuo 1999 metų spalio mėnesio, o nuo 2005 metų sausio 1 dienos ir nedirbantis tėvas gali būti draudžiamas valstybės, iki vaikui sueis vieneri metai. Nedirbantis tėvas arba mama yra valstybės draudžiami, jei turi trejus metus darbo stažo. Šiuo metu rajone yra 1213 dirbančių ar valstybės draudžiamų tėvų ir motinų, kurie augina vaikus iki trejų metų.

Europos Sąjungos direktyva suteikia vienodą teisę moterims ir vyrams turėti ne trumpesnes nei trijų mėnesių atostogas kūdikio priežiūrai ar vaiko globai, iki jam sukaks aštuoneri metai. Tačiau valstybės narės gali nustatyti, kad konkretus atostogų laikotarpis būtų suteikiamas atskirai tėvui ar motinai. Lietuvoje tėvai dar labai mažai pasinaudoja tėvystės atostogų teise.



Publikuota: 2006-07-17 18:00:27

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Teisingumo paieškos sprogo it muilo burbulas
* Tarybos nutarimai: didins darželinukų grupes, statys daugiabutį
* Infoturo dalyvius žavėjo degustacijomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai