„Santaka“ / Naudingi patarimai keliaujantiesiems į užsienį

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Buhalterė ieško papildomo darbo. Tvarko įmonių, ūkininkų buhalteriją. Tel. 8 678 70 201.
Galioja iki: 2019-05-31 16:30:41

3 greta esančius sodus „Pasagos“ bendrijoje. Bendras plotas 12 a. Tel. 8 637 22 279.
Galioja iki: 2019-06-01 15:31:53Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-07-24 15:35

Dalinkitės:  


Į svečias šalis mus veda noras pamatyti, pažinti, pajausti kitų kraštų gyvenimus.

Laimos VABALIENĖS nuotr.


Naudingi patarimai keliaujantiesiems į užsienį

Planuojantiems keliones Europoje ir už jo ribų Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje pateikia patarimų, ką daryti, jei keliaujant iškiltų problemų.Kur kreiptis, jei prireikia skubios pagalbos?

Greitajai pagalbai, ugniagesiams arba policijai iškviesti skambinkite numeriu 112. Kad ir kurioje ES šalyje būtumėte, skambučiai šiuo numeriu yra nemokami. Dingus vaikui pagalbos galima kreiptis numeriu 116 000.Keliauju į tokias pasaulio šalis, kur nėra mano šalies ambasados ar konsulato. Kur kreiptis, jei prireiktų pagalbos?

Kasmet beveik 7 mln. ES piliečių persikelia gyventi arba keliauja už ES ribų, kur nėra jų šalies atstovybės.

Bet kurios ES valstybės narės pilietis yra ir ES pilietis, turintis teisę į konsulinę pagalbą ES nepriklausančiose šalyse, net jei jo šalies atstovybės ten nėra. Jeigu, pavyzdžiui, jus suėmė, patyrėte sunkią avariją ar pametėte svarbius dokumentus, galite kreiptis į bet kurios ES valstybės narės konsulatą ar ambasadą.

Be to, turite teisę į pagalbą įvykus krizei – ES valstybės narės privalo padėti evakuotis visų ES šalių piliečiams taip pat, kaip savo piliečiams.Ką daryti, jei užsienyje prireikia gydytojo pagalbos?

Jei keliaudami ES šalyje, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ar Šveicarijoje susirgsite ar susižeisite, turite teisę į būtinąją sveikatos priežiūrą laikino buvimo užsienyje metu. Tam reikia su savimi turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Gydymas valstybinėje sveikatos priežiūros sistemoje jums bus suteiktas tokiomis pat sąlygomis ir kainomis, kaip ir asmenims, apdraustiems toje šalyje, kurioje keliaujate. Tad prieš leisdamiesi į kelionę nepamirškite paprašyti šios kortelės. Ją nemokamai išduos jūsų šalies sveikatos draudimo įstaiga.

Jei sergate lėtine liga ir keliaudami užsienyje turite vartoti vaistus, prieš išvykdami paprašykite savo gydytojo išrašyti receptą, kuris galiotų ir užsienyje.Įsigijau kelionės paslaugų paketą, tačiau organizatorius bankrutavo. Ar galiu atgauti savo pinigus?

Kelionių paketų direktyva, kuria ginamos Europos vartotojų teisės, reglamentuojami kelionės paslaugų paketai. Juos sudaro bent du iš šių dalykų: transporto paslaugos, apgyvendinimo paslaugos, automobilio nuomos paslaugos.

ES taisyklėmis užtikrinamos svarbiausios vartotojų, įsigijusių kelionės paslaugų paketą, teisės. Tai, be kita ko, teisė gauti visą informaciją prieš sumokant už paslaugų paketą, teisė perleisti užsakymą kitam asmeniui, jei kelionę įsigijęs asmuo į ją vykti negali, teisė į pinigų grąžinimą ir repatriaciją organizatoriaus bankroto atveju.

Ateityje tokia apsauga bus užtikrinama ir 120 mln. keliautojų, įsigyjančių kitokias suderintas kelionių paslaugas, pavyzdžiui, savarankiškai perkančių internetu skrydį ir viešbučio ar automobilio nuomos paslaugas. Siūlomoms taisyklėms pritarė Europos Parlamentas ir Taryba. Jos turėtų būti priimtos šių metų rudenį.Ką daryti, jei atidedamas ar atšaukiamas lėktuvo, traukinio, autobuso ar kelto reisas?

Jei jūsų kelionė atidedama, transporto įmonė turi suteikti jums pakankamai informacijos ir pagalbą. Tam tikromis aplinkybėmis galite įgyti teisę į kompensaciją. Jei kelionė atšaukiama ir tenka nakvoti viešbutyje nepasiekus galutinio kelionės tikslo, transporto įmonė turėtų už jį užmokėti. Prieš keliaudami sužinokite, kaip reikalauti to, kas jums priklauso, – atsisiųskite taikomąją programą „Your Passenger Rights“ („Keleivių teisės visada po ranka“). Ji veikia išmaniuosiuose telefonuose su operacinėmis sistemomis Google Android, iPhone, iPad ir Windows Phone.Ar man reikia tarptautinio vairuotojo pažymėjimo, jei vairuoju nuosavą ar išsinuomotą automobilį kitoje ES valstybėje narėje? Ar kelių eismo taisyklės panašios kaip mano šalyje?

Bet kurioje valstybėje narėje išduotas vairuotojo pažymėjimas galioja visoje Europos Sąjungoje. Prieš kelionę pasitikrinkite, ar jo galiojimas nėra pasibaigęs, nes kitoje šalyje negalima vairuoti su laikinu pažymėjimu ar sertifikatu. Kelių eismo taisyklės skirtingose valstybėse narėse gali būti nevienodos. Ypač skiriasi greičio apribojimai.

Galite atsisiųsti nemokamą Europos kelių eismo saugos taikomąją programą, į kurią sudėtos visos svarbiausios kelių eismo taisyklės, galiojančios 28 ES valstybėse narėse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje. Ji veikia su Google Android, iPhone irWindows Phone operacinėmis sistemomis.Lupikiškos telefono sąskaitos gali sužlugdyti atostogų biudžetą. Kaip keliaujant jas sumažinti?

ES jums padeda taupyti, kai keliaujate ir naudojatės judriuoju tarptinkliniu ryšiu. Europos Komisija jau kelerius metus dirba, kad sumažintų viršutinę tarptinklinio ryšio kainų ribą (didžiausią tarptinklinio ryšio kainą, kurią moka tokiu ryšiu besinaudojantis ES vartotojas). Nuo 2016 m. balandžio mėn. tarptinklinis ryšys dar labiau atpigs, o nuo 2017 m. birželio mėn. tarptinklinio ryšio mokesčių išvis nebeliks. Nepamirškite – vis daugiau judriojo ryšio tinklo operatorių Europoje leidžia už fiksuotą sumą dieną, savaitę ar mėnesį naudotis ryšio paslaugomis užsienyje. Tokie pasiūlymai kur kas dažnesni vasaros atostogų laikotarpiu, tad būtinai pasiteiraukite operatoriaus, ar nėra specialių pasiūlymų.Per atostogas nusipirkau naujus batus, tačiau po savaitės jie suplyšo. Kaip atgauti pinigus?

Nesvarbu, kurioje ES šalyje apsiperkate, visur galite pasinaudoti pagrindinėmis vartotojo teisėmis. Pagal 2014 m. įsigaliojusias naujas ES taisykles vartotojams užtikrinama teisė panorėjus per 14 dienų grąžinti prekę, įsigytą internetu, paštu ar telefonu.

ES vartotojams suteikiama dvejų metų garantija, todėl pardavėjas privalo prekes su trūkumais nemokamai pataisyti ar pakeisti. Jei to padaryti per deramą laikotarpį arba be nepatogumų neįmanoma, galite paprašyti grąžinti pinigus ar sumažinti kainą.

Pinigus už kitoje šalyje įsigytą nekokybišką produktą galite atgauti atlikę tris paprastus veiksmus pagal Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūrą. Tai – dažniausia ir visose ES šalyse, išskyrus Daniją, taikoma procedūra. Ši sparti ir nebrangi įprastinio teismo proceso alternatyva šiuo metu gali būti naudojama komerciniams sandoriams, įskaitant vartotojų sandorius iki 2000 Eur. Pakanka kompetentingam teismui pateikti standartinę formą.Planuoju atostogas prie jūros. Ar galiu būti tikras, kad vanduo bus švarus ir saugus?

Kasmet prieš prasidedant vasarai ES paskelbia Europos maudyklų vandens kokybės vertinimo ataskaitą. Tikrinama 21 tūkst. maudyklų visose 28 ES valstybėse narėse, taip pat Albanijoje ir Šveicarijoje. 2014 m. maudyklų vanduo buvo gana aukštos kokybės: 95 proc. maudyklų atitiko ES teisės aktuose nustatytus minimalius vandens kokybės standartus. Daugelyje miestų nuotekos jau yra tvarkomos tinkamai, todėl į jūrų vandenis patenka mažiau nitratų, o mūsų upės yra švarios kaip niekad iki šiol.Muitų ir mokesčių taisyklės

Keliaujant iš vienos Europos Sąjungos šalies į kitą, muito mokesčiai nemokami. Mokesčiai (PVM ir akcizas) yra įskaičiuoti į pirkėjo mokamą kainą, todėl mokesčių jokioje kitoje ES šalyje mokėti nereikia, išskyrus kai kuriuos atvejus.

Jei grįžtate iš ES nepriklausančios šalies, taikomos kitokios, dažniausiai griežtesnės, taisyklės.

Keliaujant ES perkamų ar vežamų daiktų kiekis neribojamas, jei tie daiktai skirti naudoti asmeniškai, o ne parduoti. Kiekviena valstybė nustato skirtingą galimų įvežti asmeniniam vartojimui skirtų alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių kiekį. Orientacinės ribos, parodančios, kokį produktų kiekį galite vežtis, yra tokios: 10 l stipriųjų gėrimų, 20 l spirituoto vyno (pvz., portveino ar chereso), 90 l vyno (iš kurio ne daugiau kaip 60 l putojančio vyno), 110 l alaus.

Jei sugrįžtate į ES iš trečiosios šalies, galite įsivežti tam tikrą kiekį asmeniniam naudojimui skirtų prekių, neapmokestintų PVM ir akcizu. Tokios pačios taisyklės taikomos atvykstant iš Kanarų salų, Normandijos salų, Gibraltaro bei kitų teritorijų, kuriose netaikomos Europos Sąjungos PVM ir akcizo nuostatos. Alkoholiui nustatytos tokios ribos: 1 l stipriųjų (daugiau kaip 22 proc.) gėrimų arba 2 l spirituoto ar putojančio vyno, 4 l neputojančio vyno, 16 l alaus.

Tabako produktams taip pat nustatytos ribos, kad jie būtų įvežami tik asmeniniam naudojimui, o ne ekonominei veiklai.

Jei keliaujate oru ar jūra, galite atsivežti ir kitokių prekių (ne tik alkoholio ar cigarečių), kurių vertė neviršija 430 eurų, o jei keliaujate automobiliu, traukiniu, upėmis ar ežerais – prekių vertė negali viršyti 300 eurų. Kai kurios ES šalys jaunesniems nei 15 m. asmenims taiko bent 150 eurų mažesnes ribas.

Grįžtant iš daugelio ES nepriklausančių valstybių, draudžiama įsivežti net ir nedidelį kiekį mėsos ar pieno produktų. Išimtis taikoma tik Andorai, Farerų saloms, Grenlandijai, Islandijai, Lichtenšteinui, Norvegijai, San Marinui ir Šveicarijai. Taip siekiama apsaugoti ES gyvulius nuo ligų.

Šios taisyklės netaikomos gabenant gyvūninės kilmės produktus iš vienos ES šalies į kitą.Kelionės ir grynieji pinigai

Įvažiuojant į ES ar išvykstant ir vežantis 10 000 Eur ar didesnę grynųjų pinigų sumą (arba atitinkamą sumą kita valiuta), ją reikia deklaruoti muitinės tarnyboms. Keliaujant tarp ES šalių, grynųjų pinigų suma neribojama.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pilviškiečiai džiaugiasi pasirinkę gėlininkystės verslą
* Rašytojos Dainos Opolskaitės knyga įvertinta solidžia premija
* Paramos renginiai padeda augti talentams
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kas Jums svarbiausia darbovietėje?
Kolektyvo mikroklimatas.
Aiškios atsakomybės.
Įmonės patikimumas.
Karjeros galimybės.
Atlygis ir finansinis skatinimas.Kalbos patarimai

Ar vartotinas veiksmažodis „įdabartinti“?
Taip, naujadaras įdabartinti vartojamas reikšme „perkelti į dabartį; padaryti prieinamą dabartyje; suteikti dabarties pavidalą“. Pvz.: Režisieriai savo filmuose stengiasi įdabartinti istoriją. Bendrojoje vartosenoje prigijo ir daiktavardis įdabartinimas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas