„Santaka“ / Penkeri metai gyvuoja tradicija rengti šventę savoje sodyboje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-06-21 17:01

Dalinkitės:  


Senos trobos kiemo vejoje – Vištyčio jaunystė.

Autorės nuotr.


Penkeri metai gyvuoja tradicija rengti šventę savoje sodyboje

Birutė PAVLOVIENĖ


Sūduva – vienintelė iš regionų Lietuvos liaudies buities muziejuje, etnografinėje ūkininko sodyboje, rengianti savo šventes.

Keturiasdešimties metų įkūrimo jubiliejų šiemet pažyminčiame muziejuje po atviru dangumi sekmadienį vykusi Sūduvių diena taip pat buvo jubiliejinė – penktoji. Ankstesniuose renginiuose iš mūsų rajono kolektyvų daugiausia kartų viešėjęs Vilkaviškio kultūros centro etnografinis ansamblis „Sūduviai“. Koncertavę Kybartų šokėjai, Gražiškių dainininkai, Girėnų kaimo kapela ir kiti. Į šių metų Rumšiškių šventę pirmąkart vyko dešimtmetį kitąmet švęsiantis Vištyčio Petro Kriaučiūno vidurinės mokyklos šokių kolektyvas, vadovaujamas Janinos Vasaitienės, dešimtmetį pernai minėjęs Pilviškių kultūros namų vokalinis ansamblis „Jovaras“ (vadovė Nemyra Gardauskienė) ir Pilviškių bendruomenės kaimo kapela (vadovas Juozas Valinskas).

Vištytiečiai, laukdami savo eilės išeiti į kiemo veją, neslėpė jaudulio. „O jeigu apsijuoksime? Bijome būti sukritikuoti dėl drabužių. Juk jie – ne visai sūduviški. Sijonų dryžiai – skersi, prijuostės – mėlynos. Jeigu kas, sakysime, kad atvykome nuo ežero krantų“, – kalbėjo J.Vasaitienė.



Nerimauta be reikalo: keturi jaunatvišką energiją spinduliavę šokiai buvo palydėti ne tik plojimų, bet ir šūksmų: „Pakartot!“

Iš visų penkių apskrities savivaldybių atvykę meno mėgėjų kolektyvai parodė daugiau kaip keturias valandas trukusią programą, kurią vainikavo Šakių rajono Paluobių kaimo teatro spektaklis. Renginio vedėja Marijampolės kolegijos dėstytoja Vida Mickuvienė sakė, kad šis teatras įkurtas 1937 metais. Sodybos klėties fone Paluobių artistai suvaidino nuotaikingą B.Dauguviečio komediją „Žaldokynė“.

Per visą šventę sodybos pakraščiuose šurmuliavo tautodailės ir amatų mugė. Dunksėjo Zyplių dvaro artelės kalvio kūjis. Nestigo norinčių, kad jis išraitytų laimės pasagėlę.

Marijampoliečiai leido patiems nusižiesti molio puodynaitę ar kitą indą. Vilkaviškietis Marijampolės muziejaus darbuotojas Albinas Kurtinaitis buvo atidaręs nacionalinės krašto valiutos – sūdono – kalyklos savitarnos skyrių. Pilviškietis Zigmantas Paškauskas siūlė paprastesnę produkciją – natūralių karklų pintines, kurių per metus pripina apie 200. Paklausa joms nemąžta. Sodybų šeimininkai į tokias pintines vis dažniau sodina gėles. Ilgo suolo prireikė pirmąkart į Rumšiškes atvykusiai vilkaviškietei Danutei Liubinskienei. Mat ji atvežė daugybę keistenybių ir praktiškų meniškų dirbinių, sukurtų iš kerpių, medžių šaknų ar šakų. Daugelio žvilgsnius traukė nuolatinių regiono švenčių dalyvių seserų pilviškietės Rasos Margelienės ir Bebrininkuose ūkininkaujančios Audronės Malinauskienės siuvinėtos staltiesės, staltiesėlės. Rasa sakė, kad šiuo metu puošia zanavykes – siuvinėja marškinius Plokščių etnografinio ansamblio moterims. Audronė pasakojo, jog išplėtė ūkį, turi 10 melžiamų karvių ir nepraleido progos pasinaudoti Europos Sąjungos parama. Įsigis melžtuves, ir tada rankos bus laisvesnės siuvinėjimui.



Bet nei adatos, nei siūlų nepadėjusios jos ir dabar, nors šiam pomėgiui, pasak A.Malinauskienės, laiko nugnyba tik iš tamsios nakties.

Senoviškas sviesto mušimo gudrybes demonstravo tautiniais drabužiais pasipuošusios Antupių kaimo bendruomenės atstovė Edita Jakimavičienė, jos dukra Brigita ir Vilkaviškio krašto muziejaus darbuotoja Aušra Mickevičienė. Pastaroji nuolat kvietė visus stabtelėti ir paragauti firminio Antupių „gaspadinių“ sūrio, tikro sviesto, užtepto ant šviežios duonos riekelės.

Jubiliejinės šventės proga Sūduvos regiono atstovai Lietuvos liaudies buities muziejui padovanojo dekoratyvinį varpą. Apskrities viršininko administracijos sekretorė Regina Puskunigienė, Regioninės plėtros departamento vyr. specialistė Danguolė Micutienė muziejininkams linkėjo jį įsiūbuoti taip, kad skambesys pakviestų šventines dienas savo sodybose rengti ir kitus etnografinius regionus. Muziejaus direktorė Violeta Reipaitė Sūduvos krašto atstovams išdalijo daug padėkos raštų. Džiaugdamiesi juos nešėsi meno mėgėjų kolektyvų vadovai. O štai iš penkių savivaldybių merų, kuriems irgi buvo pareikštos padėkos, asmeniškai jų nepaėmė nė vienas. Poros savivaldybių vadovai šventėje iš pradžių dalyvavo, bet jos pabaigos, uždarymo ceremonijos, tautai skirto laužo ir lauko vaišių jie nelaukė.



Publikuota: 2006-06-21 17:01:52

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ligoninės kieme – nauja eglė
* Liuteronų maldos namai kviečia į neeilinę pažintį
* Senovinių patiekalų receptai išliko bibliotekininkių dėka
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Apie žodį „rinkiminis“
Žodžio „rinkiminis“ daryba buvo vertinama kaip nebūdinga (priesagos -inis vediniai paprastai nedaromi iš abstraktų). Tačiau žodžio „rinkimai“ reikšmė sukonkretėjo ir vediniai „rinkiminis“, „priešrinkiminis“, „porinkiminis“ vertintini kaip galimi.
Atkreiptinas dėmesys, kad termininiuose junginiuose vartojamas nusakomasis kilmininkas, pvz.: rinkimų apygarda, rinkimų apylinkė, rinkimų komisija, rinkimų programa.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai