„Santaka“ / Kybartų pataisos namuose švenčiamos įkurtuvės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-06-16 16:07

Dalinkitės:  


Komisijos narys V.Vaitkus (dešinėje) sugriovė statybininkų planus trečiadienį švęsti pabaigtuves.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Kybartų pataisos namuose švenčiamos įkurtuvės

Eglė KVIESULAITIENĖ


Kybartų pataisos namai netrukus pradės veikti visu pajėgumu, mat šią savaitę komisija pasirašė aktą ir pripažino statinį tinkamu naudoti. Beje, statybos darbus atlikusios UAB „Vilkasta“ generaliniam direktoriui K.Kiaulakiui dėl to teko gerokai pasinervinti.



Akto nepasirašė

Trečiadienį į Kybartų pataisos namus susirinkusi Valstybinė komisija apžiūrėjo dažais kvepiantį penkiaaukštį pataisos namų bendrabutį, medicininos korpusą, valgyklą bei kitas antrame statybų etape suremontuotas bei neatpažįstamai pasikeitusias buvusios atvirosios kolonijos-gyvenvietės patalpas.

Anksčiau objektą vertinusi darbų komisija buvo pareiškusi pastabų, kurias statybininkai bei jų rangovai uoliai ištaisė.

UAB „Vilkasta“ generalinis direktorius Kazys Kiaulakis jau buvo lengviau beatsikvepiąs, kai komisijos nariai vienas po kito pasirašinėjo aktą.

Tačiau skrupulingai viską apžiūrėjęs Ekstremalių sveikatai situacijų centro visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėjas Vytautas Vaitkus kategoriškai pareiškė, jog objektas dar negali būti pripažintas tinkamu naudoti. Mat prie pataisos namų virtuvės agregatų dar neprijungtas vanduo.



Prisipildys per pusmetį



Nors K.Kiaulakis ilgai įrodinėjo, kad vandenį firma prijungsianti dar tą pačią dieną, V.Vaitkus įkalbamas nepasidavė. Kad nereikėtų vykti iš Vilniaus dar kartą, vilnietis komisijos narys aktą pasirašė, tačiau paprašė kolegės – Marijampolės visuomenės sveikatos centro Vilkaviškio filialo vyr. gydytojos Angelės Budrikevičienės, jog ji pasirašytų tik tuomet, kai vanduo bus prijungtas.

Statybininkai savo pažadus įvykdė, ir ketvirtadienio popietę gauti paskutiniai parašai – A.Budrikevičienės bei komisijos pirmininko Saulyčio Kurtinaičio.

Rekonstruotame pataisos namų bendrabutyje galės gyventi 430 nuteistųjų. Jie bus pradėti vežti jau liepos mėnesį. Pataisos namų direktorius Edmundas Žalys sakė, jog į Kybartus nebus vežami nuteistieji iš kitų laisvės atėmimo įstaigų. Tai bus naujai nuteisti asmenys. Kadangi vasarą daug teisėjų atostogauja, iš pradžių tikimasi sulaukti kelių dešimčių naujų gyventojų. Vėliau kas mėnesį jų pasipildys po 70–100. Tad iki Naujųjų metų pataisos namai turėtų būti visiškai apgyvendinti.



Grupės ir būriai

Įkalinimo įstaigoje nuteistieji bus skirstomi į penkis būrius, kiekviename bendrabučio aukšte – po vieną. Jame – beveik 70 kalinių. Formuojant būrius bus atsižvelgiama ir į pačių kalinių pageidavimus. Mat vyresnio amžiaus nuteistieji nenori gyventi su jaunais.



Ne paslaptis, jog įkalinimo įstaigų gyvenime egzistuoja kastos. Nuskriaustųjų kastos atstovai paprastai neskiriami gyventi su „verchais“ ir pan. Bendrabutyje dauguma kambarių dvylikaviečiai.

Pagal gyvenimo sąlygas grupės skirstomos į tris lygius. Gausiausia būna paprastoji grupė. Jai priskiriami kaliniai gali išeiti iš kambarių, vaikščioti zonoje, lankytis skaitykloje, koplyčioje, parduotuvėje, sportuoti, žiūrėti ar net kambaryje turėti savo televizorių.

Kiek mažesnės – lengvoji ir drausmės grupės. Lengvosios grupės kaliniai ne tik turi paprastosios grupės „laisves“, bet ir tam tikrų lengvatų. Jie gauna daugiau pasimatymų ir net iki 19 dienų atostogų. Lengvajai grupei kalinys gali būti priskirtas už gerą elgesį, dalyvavimą programose, gerą darbą.



Perkels į bendrabutį

Drausmės grupės kaliniai gyvena sugriežtintomis sąlygomis po tris viename kambaryje, kuris nakčiai užrakinamas. Dėl to kambariuose įrengti sanitariniai mazgai. Drausmės zonoje blogai besielgiantys nuteistieji gali būti perkelti į kameras, kurios užrakinamos ne tik naktį, bet ir dieną. Jų kambarių durys su papildomomis grotomis, maistas paduodamas pro langelį. Patys eiti į valgyklą jie negali. Iš kamerų kaliniai išvedami pasivaikščioti į nedidelius uždarus kiemelius. Drausmės zona nuo paprastosios atskirta aukšta tvora.



Iki šiol, kol buvo nebaigta bendrabučio rekonstrukcija, nuteistieji gyveno drausmės zonai priklausančiame pastate, tačiau paprastosios grupės sąlygomis. Patalpose, kuriose gali gyventi iki penkiasdešimt kalinių, jų buvo apie 25. Dabar nuteistieji bus perkelti į paprastąją zoną.



Dirba ir taupo

Pataisos namuose darbuosis 225 žmonės – prižiūrėtojai, medikai, virėjai, aptarnaujantis personalas ir kiti. 25 iš jų – patys nuteistieji. Planuojama sukurti ir daugiau darbo vietų kaliniams. 18 nuteistųjų bus įdarbinta taros lentelių pjovimo ceche. Nuo kolonijos laikų likę mechaninio apdirbimo cecho įrangos, tačiau su ja dirbti turėtų tam pasirengę specialistai.

Kaliniai bus mokomi vidurinės mokyklos kurso bei profesijos. Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyriaus profesijos mokytojai nuteistuosius mokys statybininko bei suvirintojo amato.

Iki šiol pataisos namuose gyvenę nuteistieji beveik visi noriai dirbo. Per mėnesį jiems buvo mokama 0,4–0,5 MGL dydžio alga (apie 60 litų). Juos kaliniai taupo norimiems daiktams įsigyti.

Anot pataisos namų direktoriaus, vienas kalinys svajoja kambaryje pasistatyti televizorių ir jau turi susitaupęs 300 litų. Kitas nori DVD grotuvo. Pagal Europos Sąjungos nuostatus galima įdarbinti tik tuos kalinius, kurie nori, nes priverstinis darbas laisvės atėmimo įstaigose draudžiamas.



Beveik 10 milijonų

Antrajam statybų etapui buvo skirta 4,7 mln. litų. Iš jų kieme paklota asfalto danga, įrengtas bendrabutis, medicinos tarnyba, stomatologijos kabinetas, dvi operacinės, procedūrinis, laboratorija. Supirkta visa medicininė įranga, tarp kurios – net rentgeno aparatas, taip pat baldai, virtuvės įranga.

Didžiuliuose šiuolaikiškuose katiluose bus verdamas maistas iškart keliems šimtams kalinių. Iki šiol nuteistiesiems maistas buvo gabenamas iš Marijampolės pataisos namų, o Kybartuose tekdavo tik pašildyti.

Pirmasis statybų etapas buvo baigtas praėjusių metų pabaigoje. Tuomet rekonstruoti drausmės zonos pastatai, kamerų tipo patalpos, lokalinis sektorius, pasivaikščiojimo kiemelis. Buvo įrengti apsaugos bokšteliai, tvoros, sumontuota apsauginė įranga. Šio etapo darbai kainavo 4,5 mln. litų.



Patikima apsauga

Pataisos namų direktorius kalbėjo, kad reikėtų dar 2 mln. litų, tuomet darbai būtų visiškai užbaigti. Dar nesutvarkyta aplinka, nepakloti šaligatviai, reikėtų rekonstruoti parduotuvę, kuri nebeatitinka standartų, dezinfekcinę kamerą, ilgalaikių bei trumpalaikių pasimatymų kambarius, sargybinių darbo ir poilsio patalpas.

Būtina duobė, ant kurios užvaromi ir tikrinami į teritoriją atvažiuojantys automobiliai.



Kai kuriuos darbus pataisos namai įsipareigoja atlikti savo jėgomis.

Pataisos namų direktorius patikino, kad įstaigos apsauga – pati naujausia ir tikrai patikima. Vien ji kainavo beveik milijoną litų.

Pataisos namų teritoriją juosia trys tvoros. Tarp jų yra pėdsakų juostos, kurios saugomos infraraudonųjų spindulių bei elektromagnetinių bangų barjerais. Šios apsaugos sistemos iškart informuoja, jei teritorijoje atsiranda objektas. Visą teritoriją stebi kameros ir daromi vaizdo įrašai.



Duobėta gatvė

Nors Kybartuose kali ne kartą teisti, taip pat už sunkius nusikaltimus bausmę atlikę kaliniai, netgi recidyvistai, bandymų pabėgti dar nebuvo.

Tikėtina, jog netrukus, kai nuteistųjų padaugės beveik 20 kartų, pasprukti į laisvę jie neketins. Mat daugelis namuose neturi tokių buities ir gyvenimo sąlygų, kokios suteikiamos pataisos namuose.

Kybartų pataisos namai – pati naujausia ir moderniausia laisvės atėmimo įstaiga visoje šalyje.

E.Žalys tikisi, jog rajonas atras lėšų išasfaltuoti duobėtai gatvei, vedančiai į Pataisos namus. Juk dabar ja kasdien į darbą važinės pora šimtų rajono gyventojų, nuteistųjų atvyks aplankyti artimieji iš visos Lietuvos.



Publikuota: 2006-06-16 16:07:32

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai