„Santaka“ / Laikinai einantis ūkio ministro pareigas K.Daukšys: „Sandoris dėl AB „Mažeikių nafta“ leis grąžinti rublinius indėlius ir kompensuoti už nekilnojamąjį turtą“

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-06-09 21:13

Dalinkitės:  


L.e. ūkio ministro pareigas K.Daukšys tiki, kad iš derybų dėl AB „Mažeikių nafta“ gautą naudą Vyriausybė maksimaliai panaudos Lietuvos žmonių labui.

Laikinai einantis ūkio ministro pareigas K.Daukšys: „Sandoris dėl AB „Mažeikių nafta“ leis grąžinti rublinius indėlius ir kompensuoti už nekilnojamąjį turtą“


Gegužės pabaigoje pagaliau išsklaidyta nežinomybės migla, dengusi derybas dėl AB „Mažeikių nafta“ (toliau – MN) pirkimo ir pardavimo naujiems savininkams. Beveik kasdien kūrybingi žurnalistai kurdavo naujus galimus derybų eigos scenarijus, vardijo „realiausius“ kandidatus ir „Vyriausybės favoritus“ įsigyti akcijas iš „Jukos“ ir Vyriausybės.

Pirmąją vasaros dieną Seimas patvirtino Vyriausybės parengtas sutartis, pagal kurias naujoji MN savininkė bus Lenkijos kompanija „PKN Orlen“. Su Vyriausybės derybininkams vadovavusiu ir šiuo metu laikinai ūkio ministro pareigas einančiu Kęstučiu Daukšiu kalbamės apie ilgai trukusias derybas, jų vertinimą, įtaką būsimam „Mažeikių naftos“ darbui ir gautų milijardų panaudojimą.



– Ministre, kaip jaučiatės pabaigęs derybas? Ar labai išvargino ilgas derybų maratonas?

– Turiu pripažinti, kad šios derybos buvo išties sunkios, ilgos, be galo svarbios visai Lietuvai, ir visa derybų grupė – aš, ūkio viceministras Nerijus Eidukevičius, Premjero patarėjas Saulius Spėčius – jautėme tą atsakomybę. Derybos vyko gerokai intensyviau nei planavome. Kartais juokaudavau, kad tapau „Mažeikių naftos“ ministru, nes šiam klausimui skyriau labai daug laiko ir energijos. Visa derybų grupė siekė Lietuvai naudingiausios šio sandorio baigties, todėl dirbome išties daug. Labai daug darbo įdėjo ir kiti Ūkio ministerijos specialistai, samdyti britų ir olandų teisininkai, kiti konsultantai. Derybų laikotarpiu tekdavo susitikti su komanda ir pirmą valandą nakties arba dirbti visą savaitgalį. Būdavo, kad nuspręsdavome, jog būtina skristi į susitikimą su „Jukos“ arba potencialių investuotojų atstovais, ir po poros valandų jau tekdavo sėdėti lėktuve, skrendančiame į Amsterdamą ar Londoną.



– Ar su daug kliūčių susidūrėte derybų metu?

– Buvo tam tikrų kliūčių, „kitokio“ požiūrio į derybų eigą, nesupratimų ir trukdymų. Vis dėlto manau, kad vykstant tokio lygio tarptautiniam procesui, šie dalykai neišvengiami, ir mes buvome jiems pasiruošę. Buvo pasipiktinimų, kad nieko nekomentuojame, per mažai atsakome į viešus klausimus, tačiau situacija reikalavo tylaus darbo – bet kokių derybų sėkmę lemia sutelktas darbas, o ne išorinis triukšmavimas. Stengėmės, kad Vyriausybės pozicija nebūtų per daug plačiai aptarinėjama, nes tai galėjo iš esmės pakenkti procesui. Džiaugiuosi, kad derybų pabaigą šiandien vainikavo išties geri rezultatai.

– Taigi kokie yra tie esminiai rezultatai, kuriais Jūs džiaugiatės? Kuo šios sutartys skirsis nuo buvusių, tarkim, „Williams“ kompanijos laikais?

– Pirma, bus panaikintos visos buvusios Lietuvai žalingos sutartys dėl AB „Mažeikių nafta“ – visos sutartys, susijusios su ankstesniais šios įmonės privatizacijos etapais bus nutrauktos ir bet kokie įsipareigojimai pagal ankstesnes sutartis bus visiškai panaikinti. Vadinasi, tokio turto grobstymo, piktnaudžiavimo, pinigų „iškėlimo“ į kitas ofšorines kompanijas, kaip kad buvo „Williams“ laikais, dabar tikrai nebeliks. Be to, anksčiau šita didžiulė įmonė buvo atiduota veltui, dar ir pridėjus 290 milijonų dolerių iš valstybės biudžeto. O dabar viskas vyksta atvirkščiai – mes gauname net 2,3 milijardo litų.



Antra, įdėjome tikrai gerus mūsų šalies nacionalinių saugumo interesų „saugiklius“. Ūkio ministerija paskirs stebėtoją, kuris informuos apie visus įmonėje daromus sprendimus, ir Vyriausybei bus suteikta teisė reikalauti atšaukti tuos sprendimus, jeigu jie keltų grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui arba energetikos saugumo politikai. Jeigu daugiau kaip 50 proc. „PKN Orlen“ balsavimo teisę turinčių akcijų įsigytų subjektas, kuris keltų grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, Vyriausybė vėlgi galėtų reikalauti parduoti MN akcijas tinkamam investuotojui.

Trečia, manau, kad gavome išties geriausią šiuo metu kainą už Vyriausybės valdomas akcijas. Daugiau nei 2,3 milijardo litų yra solidus indėlis į valstybės biudžetą. Be to, per trejus ar penkerius metus pardavę dar 10 procentų opcionų, gautume dar kelis šimtus milijonų litų pajamų.

– Vos tik pasirodžius informacijai apie sudarytą sandorį tarp lenkų kompanijos ir „Jukos“, kai kurie Rusijos atstovai pareiškė, kad nėra girdėję naujųjų MN savininkų, taip pat buvo iškeltas naftos teikimo klausimas. Kaip vertinate tokią Rusijos reakciją?

– Atvirai pasakius, renkantis „PKN Orlen“ ir mums buvo dvejonių būtent dėl naftos tiekimo užtikrinimo. Tikrai neatmestina galimybė, kad naftos tiekimas gali būti nutrauktas. Visgi manau, kad milijardus investuojanti kompanija, pirkdama MN, svarstė visus variantus. Primenu, kad į MN naftą galima tiekti ne tik sausuma, bet ir jūros keliu. Be to, lenkų bendrovė yra gana didelė Rusijos naftos pirkėja, todėl komerciniai pragmatiniai interesai turėtų dominuoti.



– Kaip Vyriausybė planuoja panaudoti gautas lėšas?

– Kol kas tegaliu pasakyti, kad derybų grupė labai stengėsi, kad Vyriausybės valdomos bendrovės akcijos būtų parduotos už didžiausią rinkos kainą ir atneštų maksimalų indėlį į valstybės biudžetą. Kaip žmogus ir kaip ministras pasisakau už tai, kad mes pagaliau grąžintume skolas žmonėms už žemę, už rublinius indėlius. Norėtųsi, kad žmonės galų gale atgautų tas skolas iš valstybės, nes gėda, kad jos neišmokėtos iki šiol. Noriu pasidžiaugti, kad tryliktoji – koalicinė Vyriausybė – sugebėjo pakloti pamatus tiek indėlių, tiek kitų skolų žmonėms grąžinimui. Be to, tikiuosi, kad gautos lėšos būtų paskirstytos ir inovacijoms skatinti, kapitalo rizikos fondams kurti ir kitoms svarbioms sritims, kurios yra mūsų šalies ūkio būsimo augimo pagrindas. Iš tiesų dabar mes turime unikalų šansą investuoti į sritis, kurioms labiausiai reikia reformų, kurios bus Lietuvos plėtros sritys, kurios gali pagerinti žmonių gyvenimą. Dėl to apsispręs visas Ministrų kabinetas. Tikiuosi, kad būsimai Vyriausybei pavyks šiuo šansu pasinaudoti maksimaliai.



Rūta PETKUTĖ



Publikuota: 2006-06-09 21:13:30

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai