„Santaka“ / Dėmesys prevencinėms priemonėms

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2014-10-20 17:07

Dalinkitės:  


Vilkaviškio visuomenės sveikatos biuro specialistė Inga Kuncevičienė pasakojo apie rūkymo žalą.

Autoriaus nuotr.


Dėmesys prevencinėms priemonėms

Andrius GRYGELAITIS


Gižų Kazimiero Baršausko pagrindinėje mokykloje itin didelis dėmesys skiriamas mokinių švietimui. Diskutuojama, kaip apsisaugoti nuo išorėje jų tykančių pavojų. Yra numatytas visas prevencinių priemonių ciklas. Pirmasis renginys buvo skirtas atkreipti dėmesį į jaunimo rūkymo problemą.


Savikontrolės komitetas


Per visus mokslo metus K. Baršausko pagrindinėje mokykloje turėtų būti suorganizuotas ne vienas prevencinis renginys. Mokinių laukia paskaita apie kūno priežiūrą, lytinį švietimą, narkotikų daromą žalą, daugybė kitų ne mažiau aktualių mokymų. Įstaigoje vykdomos sveikatingumo savaitės, vaikai raginami sportuoti ir sveikai gyventi. Čia veikia mokinių savikontrolės komitetas, kurio nariai yra patys atsakingi, kad jų draugai nenusižengtų mokyklos vidaus taisyklėms.

Gižuose, kaip ir daugelyje kitų rajono ugdymo įstaigų, viena iš opiausių problemų – mokinių rūkymas. „Tabako žala – akivaizdi. Vienas aštuntokas grįžęs iš bėgimo varžybų prisipažino, kad jei nebūtų rūkęs, greičiausiai būtų finišavęs prizininkų trejete. Deja, jam to padaryti nepavyko. Džiaugiamės, jog mūsų mokykloje, palyginti su kitomis rajono ugdymo įstaigomis, rūkančių vaikų nėra labai daug. Dėl to ir stengiamės užkirsti kelią šio žalingo įpročio plitimui“, – sakė K. Baršausko pagrindinės mokyklos direktorė Sidutė Černauskienė.




Rūko ir keturmečiai


Renginį, skirtą papasakoti apie rūkymo žalą, vedė Vilkaviškio visuomenės sveikatos biuro specialistė Inga Kuncevičienė. Ji mokiniams išdalijo 50 anoniminių anketų, kuriose buvo prašoma atsakyti į klausimus, susijusius su rūkymo patirtimi.

Iš 42 grąžintų anketų paaiškėjo, kad 13 mokinių niekada nebandė rūkyti. Jauniausias iš pabandžiusių buvęs vos ketverių metų. Didžioji dalis moksleivių pirmąją savo cigaretę surūkė būdami dešimties metų.

„Kaip rodo anoniminių anketų duomenys, dažniausiai vaikai cigarečių gauna iš pažįstamų ar net tėvų. Pasitaikė ir tokių atvejų, kai jaunuoliai rado išmestų cigarečių. Suaugusieji turėtų atsakingiau į tai žiūrėti. Liūdna, kad jau yra jaunuolių, per dieną surūkančių bent vieną pakelį“, – sakė I. Kuncevičienė.


Rūkaliai miršta anksčiau


Atrodo, visiems žinoma tiesa apie rūkymo žalą sveikatai, tačiau tai vis dėlto neatgraso jaunimo nuo cigarečių. Vien Lietuvoje per metus nuo rūkymo sukeltų ligų miršta per 7 tūkstančius žmonių. Daugiausiai tai – darbingo amžiaus vyrai.

Kuo anksčiau žmogus pradeda rūkyti ir kuo daugiau cigarečių surūko, tuo labiau jam didėja tikimybė anksti palikti šį pasaulį. Vien pavojus susirgti plaučių vėžiu rūkant išauga 10 kartų. Organizmas tampa imlesnis ir kitoms lėtinėms ligoms.



„Be nikotino, tabako dūmuose dar yra 400 kitų nuodingų medžiagų. Visos jos veikia žmogaus organizmą. Rūkaliai pradžioje jaučia atsipalaidavimą, sugebėjimą sutelkti dėmesį, tačiau iš tikrųjų jie tik silpnina savo nervų sistemą. Tabako poreikis tampa vis didesnis. Pamažu žmogus pradeda jausti nerimą, galvos skausmus, jį ima kankinti nemiga, krečia drebulys, pila prakaitas. Priklausomybė nuo tabako tokia stipri, kad žmogus nesugeba jo atsisakyti. Dėl to geriau išvis nepradėti“, – jaunimą ragino Visuomenės sveikatos biuro specialistė.

Ji pasakojo, kad pastaruoju metu itin populiarėjančios elektroninės cigaretės yra dar pavojingesnės nei įprastos. Vienoje elektroninių cigarečių skysčio kapsulėje, kurios talpa – vienas mililitras, yra 20 miligramų nikotino, o vienoje įprastoje cigaretėje – tik vienas jo miligramas. Jeigu jaunas žmogus neapskaičiavęs surūkytų visą kapsulę, gautų mirtiną nikotino dozę.





Publikuota: 2014-10-20 17:07:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai