„Santaka“ / Parodoje „Technologijos gamtai“ – ir ES paramos nauda Marijampolės apskričiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2014-10-06 16:11

Dalinkitės:  


Parodą „Technologijos gamtai“ Vilkaviškio kultūros centre galima apžiūrėti iki spalio 21 dienos.

Parodoje „Technologijos gamtai“ – ir ES paramos nauda Marijampolės apskričiai


Vilkaviškio kultūros centre savo kelionę po Lietuvą pratęsė fotografijos paroda „Technologijos gamtai“, čia vyksianti iki spalio 21 d. Per visą parodos kelionę būtent objektui iš Marijampolės apskrities buvo skirtas didžiausias dėmesys – Marijampolės dujų talpykla puikavosi ant plakatų, kviečiančių į parodą visoje Lietuvoje.

Ši technologinė inovacija svarbi ir Vilkaviškio gyventojams. Nuotraukose, kurių autorius – fotomenininkas Audrius Tuleikis, Vilkaviškio gyventojai galės pamatyti ne tik šį objektą, bet ir kaip technologijos pakeitė visos Lietuvos aplinką per 2007–2013 m., Europos struktūrinių fondų paramos laikotarpį, įgyvendinus aplinkotvarkos projektus.

Vis dažniau prie didžiųjų Lietuvos miestų vandenvalos įmonių galima išvysti keistų, akiai įdomių objektų, panašių į didelius balionus. Tai dujų talpyklos, kuriose kaupiamos biodujos. Kaip ir perdirbti skirtos atliekos, taip ir biologiškai suyrančios atliekos, atskirtos nuo kitų rūšių komunalinių atliekų, gali būti naudingos. Perdirbtos biodujų reaktoriuose, jos gali būti naudojamos energijai gaminti.

Marijampolės krašte nuotekų valymas tapo kur kas efektyvesnis ir ekonomiškai naudingesnis, kai 2013 metų pradžioje buvo baigtas įgyvendinti projektas „Marijampolės dumblo apdorojimo įrenginių statyba“.



Per 3,5 metų, pasinaudojus ES struktūrinių fondų parama, buvo atnaujinta Marijampolės nuotekų dumblo apdorojimo įranga ir techninė bazė: rekonstruotas dumblo pūdytuvas, pastatyta sausinimo įranga, mikroturbina, džiovinimo įrenginiai, džiovinto dumblo saugojimo aikštelė, biodujų talpykla.

Bendrovės įrenginiai, kuriuose numatomas tvarkyti nuotekų dumblas, susidarantis ne tik Marijampolėje, bet ir Kazlų Rūdoje, Kalvarijoje, Šakiuose bei Vilkaviškyje, kasmet gali išdžiovinti apie 1 950 tonų dumblo. Be to, dabar bendrovėje dumblas efektyviai panaudojamas biodujų gamybai.

Iš viso fotomenininko Audriaus Tuleikio darbuose užfiksuota 16 projektų skirtinguose Lietuvos miestuose bei gyvenvietėse, parkuose bei draustiniuose, naujuose arba uždarytuose sąvartynuose, vandentvarkos įmonėse. Parodą pristato Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), kuri užtikrina, kad projektai būtų įgyvendinami efektyviai. Nuo 2007–2013 m. programos įgyvendinimo pradžios iš viso pasirašyta per 400 sutarčių, kurių vertė didesnė nei 3,4 milijardo litų.

„Siekiame parodyti, kokia įgyvendintų šiuolaikinių aplinkos tvarkymo sprendimų nauda gamtai ir žmonėms. Fotografijos paroda „Technologijos gamtai“ pristato įvairiose srityse įgyvendintus projektus ir atskleidžia ne tik jų praktinę, bet ir estetinę naudą gyventojams, kurie džiaugiasi pagražėjusia savo aplinka“, – sakė APVA vyriausiasis patarėjas Kastytis Tuminas.



Objektus fotografavęs Audrius Tuleikis buvo sužavėtas ne tik rekreacijai skirtais objektais, naujai parodančiais Šatrijos ir Juozapinės kalvas, Masčio ežerą, Kernavės šilus, bet ir vandentvarkos objektų techniniais sprendimais, šiuolaikine jų architektūra.

Iš pradžių fotografas buvo nusiteikęs nelengvai užduočiai: ieškoti, kaip neparadinę gyvenimo pusę pateikti estetiškai, parodyti pramoninių objektų teikiamą naudą, dėl jų pagerėjusią tvarką. Vis dėlto fotografo įspūdis netrukus pasikeitė išvydus baigtus vandentvarkos objektus.

„Nereikėjo ieškoti estetikos – ji jau buvo. Pasirodo, objektai patys savaime yra modernūs bei tvarkingi. Tai – pažangios technologijos, puikiai sutariančios su aplinka“, – džiaugėsi Audrius Tuleikis.

Dauguma projektų iš esmės pagerino įvairių Lietuvos vietovių aplinkos vaizdą ir sveikatingumą. Miestai bei miesteliai tapo švaresni. Vietoj nelegalių šiukšlynų ar pavojingomis atliekomis užterštų teritorijų atkurta natūrali gamtos aplinka, išvalyti įvairiomis pramoninėmis ir organinėmis sąnašomis užteršti vandens telkiniai. Tūkstančiams Lietuvos gyventojų atsirado galimybė prisijungti prie centralizuoto vandens tiekimo ir nuotekų nuvedimo sistemų bei jomis naudotis. Prie nutiestų tinklų jau prisijungė arba iki programos pabaigos dar prisijungs per 60 tūkstančių šalies gyventojų.



Jau pastatytos arba rekonstruotos 47 nuotekų valyklos ir 23 vandens būklės gerinimo įrenginiai. Nutiesta bei rekonstruota daugiau kaip 1700 km vandentiekio ir nuotekų tinklų. Visoje Lietuvoje sukurta nauja pažangi atliekų tvarkymo sistema: uždaryti šimtai sąvartynų, sukurta 10 regioninių atliekų tvarkymo sistemų, įrengta 11 regioninių sąvartynų. Lietuvos gyventojai realią naudą pajuto ir įgyvendinus saugomų bei praeityje užterštų teritorijų, vandens telkinių būklės gerinimo darbus, Baltijos pajūrio juostos tvarkymo ir kitus projektus.

Paroda finansuojama iš Sanglaudos fondo lėšų, o joje pavaizduoti projektai – iš Europos regioninės plėtros ir Sanglaudos fondų lėšų.

Šiemet APVA mobilioji paroda aplankys 12 savivaldybių. Parodą apžiūrėti galite iki spalio 21 d. Vilkaviškio kultūros centre.

Užsk. 5491





Publikuota: 2014-10-06 16:11:32

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai