„Santaka“ / Įdomiausia kelionė – gyvenimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2014-05-09 18:13

Dalinkitės:  


Kembridžas.

Vytauto MAČIULAIČIO nuotr.


Įdomiausia kelionė – gyvenimas


Jaunas menininkas Vytautas Mačiulaitis, sugrįžęs į tėvų žemę, Kybartuose surengė fotografijos parodą „Kelionė“, kurioje atspindėjo emigracijoje subrandintas mintis ir užfiksuotas akimirkas.

Gražus sutapimas: parodos išvakarėse Vytautui ir jo žmonai Jolantai gimė sūnus, todėl pats autorius negalėjo dalyvauti parodos atidaryme. Ją pristatė iš Kybartų kilęs Marius Ausiejus. Beje, jis sukūrė ir vizualiąją Vytauto fotodarbų parodą, kurią galima pamatyti adresu https://www.icloud.com/iw/#keynote/BAKcWZEx411ibkuBpuuBuHp7M1-vtC8myDCF/Vytautas_Mačiulaitis_-_Kelionė_2014_(GB)_master.

Parodoje galima įžvelgti kelias besiplėtojančias temas: tai – savo vietos suvokimas kultūrų sumaištyje, patirti nauji įspūdžiai, savojo identiteto paieškos, prioritetų ir vertybių išdėstymas.

Štai keletas ištraukų iš parodai užrašytų Vytauto minčių.

Kelionė. „Vieniems kelionė – tai kelias iki bažnyčios, kitiems – riedėjimas traukiniu aplankyti vaikų. Kiekvienas pasakotų skirtingus epizodus. Bet įdomiausia kelionė – mūsų gyvenimas. Kad ji būtų sėkminga, kad jaustum jos pulsą ir išliktum tikru žmogumi, reikia įdėti labai daug pastangų. Liejant ašarą – šypsotis, gerbti, aukotis, mylėti. Keliaukime prasmingai, nepasiduokime, o darbo vaisiai subręs laikui atėjus.“



Škotija. „Tarp nesuskaičiuojamų darbo dienų, virtusių metais, likimas buvo palankus man, kad savo akimis ir širdimi pajausčiau tą jausmą: užkopti ant kalno, stovėti ant Atlanto vandenyno slenksčio, pajausti senos pilies mūro kvapą. <...> Mes dažnai skubame, lekiame nepastebėdami, kas aplink mus dedasi. O be reikalo... Pažinti – tai galimybė matyti ir suvokti kitaip, nei įsivaizdavome.“

Grįžtu namo. „Sutikę gatvėje pažįstamą, kalbėdami telefonu kitame mieste, dažnai šiuos žodžius tariame neapgalvodami jų prasmės. Kartais reikia pabūti ilgą laiko tarpą toli nuo namų, kad pajaustume begalinį namų ilgesį ir suprastume, ką jie reiškia. Manau, daugelis, atsidūręs ne savoje žemėje, tą ilgesį jaučia giliai širdyje, tik ne visi drįsta tai pripažinti sau ar kitiems.“

Lietuva. „Klausimas, atrodo, paprastas, bet suvokimas ateina ne iš karto. Reikia palikti daugybę pėdsakų svetimoje žemėje, kad amžinai įspaustum pėdas savojoje. Tai ne tik žemės lopinėlis pasaulio žemėlapyje, tai jausmas, kurio nepatirsi keliaudamas svetur. Kartais nubusdavo keistas jausmas: svečioje šalyje turiu daugybę dalykų, daugybę galimybių, pasiūlymų, bet kažko trūksta... Nėra pilnatvės. Po kiek laiko suvokiu, kad čia neturiu svarbiausio – namų. Prisimenu, dar studentas būdamas vieną jaukų pavasario vakarą, eidamas vingiuotomis miesto gatvėmis, valgydamas juodą lietuvišką duoną ir nieko daugiau, stebėjau tekančią upę, apšviestus bažnyčios bokštus ir skriejančius automobilius pro šalį. Tą akimirką neturėjau gerai apmokamo darbo nei galimybių ar pasiūlymų, bet jaučiausi ypatingai. Širdyje jaučiau džiaugsmą ir tada supratau – štai tas jausmas, kurio nejutau ten.“



Gyvenant kitame krašte asmens ir tėvynės santykis išgyvenamas kitokiame lygmenyje. Vienaip tėvynė suvokiama gyvenant savame krašte, savos tautos, kalbos, kultūros apsuptyje. Ir visai kitokie jausmai aplanko, esant toli nuo tėvynės, kitokioje kultūrinėje aplinkoje.

Kaip vyksta šis psichologinis procesas? Žmogus gyvena kitoje kultūroje, o jo viduje veikia kita kultūrinė sistema, ir ji turi prisitaikyti prie esamos. Čia ir iškyla vidiniai prieštaravimai. Kiekvienas pasitinka naujai atsiradusį psichologinį darinį ir sprendžia šį susikirtimą individualiai. Vieni pradeda neigti savą ar sutiktą kultūrą, bandydami išvengti kylančių prieštaravimų, kiti jį nustumia į savo vidinę gilumą. Dar kiti priima iššūkį ir nebijo į akis pažvelgti susidariusiai vidinei sumaiščiai.

Iškyla svarstymai, kam save priskirti: naujai sistemai ar likti ištikimam savajam identitetui. Akistatoje pagunda rodo turtingus miestus, galingus pastatus, ekonominę gerovę, sutvarkytą socialinę sistemą. Kitoje barikadų pusėje stovi kieta tauta, atrėmusi sovietinės propagandos smegenų plovimo sistemą ir pirmoji suskaldžiusi tą pačią sistemą.

Norisi dėti ant svarstyklių šiuos „už“ ir „prieš“. Vytautas renkasi nedvejodamas ir atsako: aš esu lietuvis, man brangios mano šaknys, tradicijos, kultūrinis palikimas, Lietuva – mano namai. Svečioje šalyje paklaustas, iš kur yra kilęs, jis be jokio menkavertiškumo komplekso atsakydavo: mano tėvynė – Lietuva!





Zenonas MAČIULAITIS




Vytauto Mačiulaičio fotografijų paroda „Kelionė“ Kybartų parapijos salėje (J. Basanavičiaus g. 44, II a.) bus eksponuojama visą gegužės mėnesį.





Publikuota: 2014-05-09 18:13:20

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai