„Santaka“ / Priklausomybę nuo alkoholio padeda įveikti „kodavimas“

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-12-17 07:55

Dalinkitės:  


Priklausomybę nuo alkoholio padeda įveikti „kodavimas“


Priklausomybė nuo alkoholio – liga, sugriovusi ne vieno žmogaus gyvenimą. Ja gali susirgti bet kas, nepriklausomai nuo išsilavinimo ar socialinės padėties. Tad kaip ją išgydyti?


Gydo kompleksiškai


Alkoholizmas yra lėtinė įvairialypė liga, apimanti tiek psichologinius asmenybės, tiek fiziologinius organizmo pokyčius. Veiksmingiausias priklausomybės nuo alkoholio gydymo būdas yra kompleksinis. Jis apima vaistų, sukeliančių alkoholio netoleravimą, slopinančių potraukį išgerti bei stabilizuojančių nervų sistemą, vartojimą ir psichologines poveikio priemones, tokias kaip psichologinis konsultavimas, individuali ir grupinė psichoterapija.

Priklausomybei nuo alkoholio gydyti itin veiksminga specializuota grupinė psichoterapija („Anoniminiai alkoholikai“, „Minesotos programa“). Vienas galimų alkoholizmo gydymo būdų yra „kodavimas“. Tai dažniausiai psichologines ir medikamentines poveikio priemones apimanti procedūra, skirta susilpninti potraukį alkoholiui bei sukelti laikiną jo netoleravimo reakciją.


Mirties baimė


„Kodavimas“ – tai būdas kovoti su alkoholizmu, pasitelkiant mirties baimę. 1984 m. rusų gydytojas A. R. Dovženko sukūrė įtaiga pagrįstą („išgersi – mirsi“) priklausomybės nuo alkoholio gydymo metodą, kurį pavadino „kodavimu“. Nors iš pradžių buvusios Sovietų Sąjungos medicinos specialistai šį gydymo būdą vertino kritiškai, šiuo metu jis yra vienas populiariausių tarp priklausomų nuo alkoholio žmonių, ypač – posovietinėse šalyse.



Vis dėlto Vakarų Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose šis metodas yra nesuprantamas. Vakariečiai, gydydami alkoholizmą, daug dėmesio skiria paties sergančio asmens įtraukimui į gydymo procesą. Su tokiu žmogumi dalijamasi informacija apie gydymo eigos etapus, vaistų veikimą, taikomų metodikų pranašumus ir galimus rezultatus. O „kodavimas“ yra itin direktyvi procedūra, paremta gydytojo autoritetu ir visišku pasitikėjimu specialistu.


Svarbi nuostata


Gydant priklausomybę nuo alkoholio, svarbiausias sėkmės veiksnys yra pats žmogus ir jo apsisprendimas nebevartoti alkoholio. Jeigu tai pavyksta, nesvarbu, koks buvo naudojamas gydymo metodas: „kodavimas“, medikamentai, psichoterapija – didžiausias nuopelnas yra paties žmogaus, sugebėjusio atsisakyti alkoholio.

Tačiau klinikinėje praktikoje neretai tenka susidurti su situacija, kai artimieji nori, kad žmogus nebegertų, „užsikoduotų“, o jam pačiam to nereikia. Tokiu atveju sunku tikėtis sėkmės. Vis dėlto kartais tai geriau nei iš viso nekreipti dėmesio į geriantį žmogų.

Labai svarbi paties asmens nuostata: ar jis negeria dėl to, kad buvo „užkoduotas“, ar jis „koduojasi“ dėl to, kad nori negerti. Pirmu atveju apsauga nuo alkoholio vartojimo yra labai silpna, paremta vien baimės faktoriumi. Tokiu atveju „užkoduotas“ žmogus neretai skaičiuoja dienas ir valandas, kada vėl galės išgerti.




„Kodavimo“ galimybės


Norint sėkmingai atlikti „kodavimo“ procedūrą, būtinas „besikoduojančio“ žmogaus bendradarbiavimas. Prieš procedūrą yra paruošiamasis laikotarpis, kada pacientui paaiškinama „kodavimo“ esmė ir paprašoma ne mažiau kaip dešimt dienų nevartoti alkoholio. Tai labai svarbus gijimo metas, susijęs su fiziologiniais pokyčiais organizme ir psichologiniu nusiteikimu gyventi blaiviai.

Neretai „kodavimas“ vertinamas kaip stebuklinga procedūra, kuri lyg chirurgo skalpeliu išpjaus ilgus metus varginusią alkoholizmo problemą. Tikimasi, kad praėjus „kodo“ laikui žmogus visiškai nebenorės gerti arba galės išgerti saikingai, o tai dažniausiai sukelia ligos atkrytį. „Kodavimas“ nėra stebuklas ar operacija, išgydanti nuo priklausomybės.


Paties pergalė


Kartais „užsikodavimas“ vertinamas kaip silpnumo ženklas ar žmogaus psichikos žalojimas. Iš tiesų, kai žmogus negeria, tai negeria ne „kodas“, gydytojas ar vaistai, o jis pats. Tai jo nuopelnas ir pergalė. „Kodas“ gali būti vienas ramsčių, padedančių susilaikyti nuo alkoholio sudėtingame kelyje į blaivybę. Būna, kad žmogus „koduojasi“ trumpam, o negeria ilgai, kartais net visą gyvenimą. Vadinasi, jis buvo apsisprendęs, o procedūra buvo tik kaip stumtelėjimas į priekį.



Priklausomybės nuo alkoholio gydymas yra sudėtingas ir ilgas. Šiandien dar nėra sukurta vaistų ar metodo, kuris padėtų visiškai išspręsti šią problemą. Todėl „kodavimas“, kaip viena sudedamųjų gydymo dalių, tam tikrame gydymo etape iš tiesų gali padėti pacientui sėkmingai susilaikyti nuo alkoholio vartojimo.



Mindaugas JASULAITIS

Medicinos centro „Neuromeda“ gydytojas psichiatras

Užsk. 7016





Publikuota: 2012-12-17 07:55:07

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai