„Santaka“ / Ką daryti, jeigu mišką nusiaubė škvalas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-11-14 08:22

Dalinkitės:  


Ką daryti, jeigu mišką nusiaubė škvalas


Pastaruoju metu permainingi orai ir stiprūs vėjai pridaro nemažai žalos gamtai ir privačių miškų savininkams. Svarbu žinoti, kad savininkas, kurio mišką nusiaubė škvalas, privalo savo valdą kuo skubiau tinkamai sutvarkyti. Pateikiame keletą patarimų, ką skubiai reikėtų daryti, jeigu Jūsų mišką nusiaubė škvalas:

• Per 5 dienas po vėjovartų pastebėjimo praneškite urėdijai arba Valstybinės miškų tarnybos (VMT) teritoriniam poskyriui pagal miško vietą apie škvalo pažeistą mišką. Jei planuojate pasinaudoti ES parama miškui sutvarkyti ir atkurti, pareikalaukite, kad Jūsų sklypas būtų užregistruotas girininkijos Abiotinių veiksnių, ligų, vabzdžių ir gyvūnų padarytų pažeidimų registracijos žurnale.

• Apeikite savo mišką ir nustatykite plotus, kuriuose sveikų stačių medžių mažiau nei pusė (sveiki medžiai sudaro mažesnį kaip 0,4 skalsumą). Tokius plotus geriau iškirsti plynai. Kirsti plynai nėra privaloma, tačiau palikus tokį išretintą medyną dar kelerius metus teks šalinti naujai išvirtusius ir nulinkusius medžius, todėl bus daug sudėtingiau užtikrinti miško atkūrimą.

• Šiems plotams apmatuoti pasikvieskite specialistą (miškininką), nes tam reikia specialių įrankių ir miškotvarkinės informacijos.



• Likusiame plote apytikriai suskaičiuokite nulaužtus ir nulenktus medžius pagal medžių rūšis. Išverstų su šaknimis nereikia skaičiuoti.

• Užpildykite pranešimą apie ketinimą kirsti mišką ir išsiųskite paštu registruotą laišką į rajono, kuriame yra miškas, VMT Miškų kontrolės skyriaus teritorinį poskyrį. Telefonu sužinokite, ar Jūsų pranešimas užregistruotas. Galite jį užpildyti ir poskyryje, tik su savimi turėkite miško nuosavybės dokumentus. Taip pat galima pranešimą pateikti internetu per Aplinkosaugos leidimų išdavimo sistemą ALIS.

• Plynais sanitariniais kirtimais kertamiems plotams paruoškite biržės atrėžimo dokumentus ir kreipkitės į VMT teritorinį poskyrį dėl leidimo kirsti mišką išdavimo. Pagal leidimą galima kirsti iki gruodžio 31 d.

• Jei plynai reikės iškirsti didesnį kaip 1 ha plotą, sklypą privalo apžiūrėti Valstybinės miškų tarnybos specialistas pagal atskirą prašymą (prašymas apžiūrėti plyną sanitarinį kirtimą (>1ha)).

• Pirmiausia pasirūpinkite, kad būtų atlaisvinti pravažiavimai pro Jūsų sklypą. Vėliau imkitės ribinių linijų. Jeigu Jūsų medžiai guli ir kaimyno sklype, o kaimyno – jūsiškiame, susisiekite su sklypo kaimynais ir susitarkite dėl ribų tvarkymo. Jei kaimynų nepažįstate, kreipkitės į Valstybinės miškų tarnybos teritorinį poskyrį.



• Jei vėjovartas ketinate tvarkyti savo jėgomis, susipažinkite su saugaus darbo metodais tvarkant vėjovartas, įsigykite pagalbinius įrankius saugiam darbui.

• Pirmiausia tvarkykite gulinčius nulaužtus beržus ir pušis, kad mediena neprarastų vertės (nepamėlynuotų), vėliau – stuobrius ir išverstus medžius, o tik po to – nulenktus. Sveikus medžius pasilikite pabaigai. Egles būtinai sutvarkykite ir išvežkite iš miško iki pavasario. Jei visas vėjovartas ir vėjolaužas tikitės sutvarkyti per 3–4 savaites, to eiliškumo galite nesilaikyti.

• Susižinokite, kokie sortimentai dabar perkamiausi (storis, ilgis, kreivumas, šakotumas). Patarti gali urėdijų prekybos skyriai ir privačios medieną perkančios firmos. Kainas geriausia sužinoti skambinant pirkėjams.

• Miško savininkui svarbios keturių rūšių kainos: nenukirstas miškas, mediena miške, tarpiniame sandėlyje (miške prie kelio) ir vartotojo sandėlyje. Brangiausia mediena – vartotojo sandėlyje. Iš jos atėmus medienos pervežimo kainą, gauname kainą tarpiniame sandėlyje. Iš šios kainos atėmę medienos išvežimo ar ištraukimo iš kirtavietės iki kelio kainą, gausime kainą miške. Atėmę medienos gamybos (pjovimas, genėjimas, kirtavietės sutvarkymas ir kt.) kainą, nustatysime nenukirsto miško kainą.



• Įvertinę darbų ir medienos kainas, nuspręskite, kaip parduosite medieną: ar nenukirstą mišką, ar organizuosite darbus patys ir parduosite sortimentus tarpiniame sandėlyje, ar tiesiai vartotojams.

• Jei plynai kertate didesnį kaip 0,5 ha plotą ir norite pasinaudoti ES parama miškui atkurti, kreipkitės į 2010 m. vėtros padarinių tvarkyme įgijusius patirtį LMSA narių-įmonių specialistus arba susiraskite Žemės ūkio ministerijos akredituotą miškų ūkio konsultantą. Jie patars, kaip įforminti vėjovartų tvarkymo ir kitus darbus, užpildyti paraišką. Taip išvengsite klaidų ir sutaupysite laiko. Su paramos tvarka galite susipažinti Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos įgyvendinimo taisyklėse „Miškininkystės potencialo atkūrimas ir prevencinių priemonių diegimas“.

• Samdydami rangovus, sudarykite sutartis raštu, nes įvykus nelaimingam atsitikimui atsakomybė gali tekti Jums. Sutartyse taip pat konkrečiai sutarkite, kaip turi būti sutvarkyta kirtavietė, kaip bus atlyginami nuostoliai už miško pažaidas, kelių sugadinimą ir pan.

Daugiau informacijos miškininkystės temomis rasite svetainėje www.lietuvosmiskai.lt.



Vidmantas JUSAS

Lietuvos miško savininkų asociacijos Marijampolės skyriaus pirmininkas



Informacija publikuojama bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija

Užsk. 6520






Publikuota: 2012-11-14 08:22:01

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai