„Santaka“ / Artėja gripas: skiepytis ar nesiskiepyti?

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-10-17 23:18

Dalinkitės:  


Kol kas prie gydytojų kabinetų eilių nėra – gripo sezonas dar neprasidėjo.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Artėja gripas: skiepytis ar nesiskiepyti?

Eglė KVIESULAITIENĖ


Artėja gripo sezonas ir kiekvienam, galvojančiam apie savo sveikatą, kyla natūralus klausimas: verta ar neverta skiepytis? Juo labiau kad jau porą metų lygia greta su bauginimu gripu mus gąsdina ir skiepais, o internete išplatintas filmas „Visa tiesa apie skiepus“ išvis apvertė žmonių sąmonę.

Skiepus ginanti medikų pusė tvirtina, jog filmo kūrėjai ir agitatoriai prieš vakcinas kol kas nepateikė jokių įtikinamų argumentų, kodėl skiepytis kenksminga, tačiau sugebėjo paveikti žmones emociškai. Vis dėlto filme medikai ir mokslininkai tvirtina, kad skiepai organizmui – baisus nuodas, o kai kurios privalomos vakcinos vaikams gali sukelti autizmą, epilepsiją, paveikti centrinę nervų sistemą, kad skiepų gamybai naudojamas nuodingasis gyvsidabris, o svetimas baltymas, esantis vakcinos sudėtyje, gali tapti alergijų priežastimi.

Kol skiepų šalininkai ir skeptikai ginčijasi, ieškodami vieni kitų klaidų ir įrodymų savo argumentams sustiprinti, eilinį pilietį, užverstą visokeriopa informacija, kankina nežinia, ar vakcina labiau padės, ar greičiau pakenks.

Ką patartų savo pacientams, klausėme gydytojų iš įvairių rajono sveikatos priežiūros įstaigų.



Larisa JELISEJEVA, Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė:



– Aš esu įsitikinusi, kad gripo vakcina – vienintelis efektyvus būdas, apsaugantis nuo ligos ir jos komplikacijų. Nors esu alergiška ir šiek tiek rizikuoju, vis tiek kasmet skiepijuosi. Gydytoja dirbu tris dešimtmečius, todėl labai gerai žinau, kaip dirbdavome, kai gripo vakcinos dar nebuvo. Dabar kaip košmarą prisimenu tuos laikus, kai epidemijos metu per dieną būdavo po 30 iškvietimų pas karščiuojančius ligonius. Dabar taip pasikeitusi situacija, kad jau gal 10–12 metų net per didžiausią epidemiją iškvietimų į namus būna tik 5–6. Manau, jog tokia statistika kalba apie didžiulį skiepų efektyvumą. Medicina žengia į priekį ir vis tobulėja, o konkurencija tarp farmacijos įmonių verčia gaminti kuo kokybiškesnius produktus. Tačiau virusai irgi nesnaudžia ir nuolat mutuoja. Jie labai „gudrūs“ – juk išgyveno žemėje nuo tų laikų, kai nebuvo jokios kitos gyvybės formos, tad prie aplinkos prisitaiko kur kas greičiau nei žmogus.



Kristina KUBILIENĖ, ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja:

– Kadangi virusai nuolat mutuoja ir keičiasi, priešvirusinės vakcinos man nekelia pasitikėjimo. Aš abejoju, ar įmanoma pataikyti ir sukurti vakciną būtent tokiam virusui, kuris siaus tą sezoną. Pati nuo gripo nesiskiepiju, o iš 13 mūsų skyriaus medikių skiepijasi tik viena, kuri turi lėtinių ligų. Tikrai niekada sunkia ligos forma nė viena nesirgome, komplikacijų nepatyrėme. Jeigu ir susergame kas porą metų, tai problemos iš to nedarome: dirbame pagal slankųjį grafiką, tad turime galimybę „išsigulėti“ ir vėl sugrįžti į darbą. Jeigu intervencijos į organizmą galima išvengti, tai tuo reikia ir pasinaudoti. Viename seminare esu girdėjusi pranešimą, kad gripo vakcina gali sukelti Alzheimerio ligą. Tiesa, įrodymų kol kas niekas nepateikė.



Šiaip nesu prieš skiepus. Jei liga sukeliama ne virusų, o kitų sukėlėjų, kurie nemutuoja, skiepai labai efektyvūs. Todėl nesu iš tų, kurie pritaria, kad vaikų nereikia skiepyti net profilaktiniame kalendoriuje numatytais skiepais. Žinoma, kaip gydytoja turiu savo nuomonę ir kai kurių grafikus keisčiau. Kai mažam kūdikėliui suleidžiama vakcina iškart nuo kelių ligų, jo silpnutei imuninei sistemai tuo metu suduodamas stiprus smūgis.



Virginija NAUDŽIŪNIENĖ, UAB Vilkaviškio šeimos klinikos gydytoja:

– Mūsų klinika vis negaudavo tiek vakcinų, kiek užsisakydavo. Todėl vienais metais jų užsisakėme daugiau nei tūkstantį. Tada paskiepijome kas trečią savo klinikos pacientą. Vakcina tikrai buvo veiksminga. Tais metais mūsų pacientai net virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sirgo mažiau, ne tik gripu. Nepageidaujamų organizmo reakcijų tikrai nepasitaikė. Kitais metais prasidėjo „antivakcininės“ akcijos. Tada norinčiųjų skiepytis atsirado vos 500... O gandai, kad gripo vakcina sukelia Alzheimerio ligą ar pan., ir lieka nepatvirtintais gandais. Kai konkurencinė kova vyksta tarp farmacijos firmų, gaminančių ir gripą gydančius vaistus, ir vakcinas, visko galima prigalvoti. Mes tų povandeninių dalykų, kokiais metodais kovojama už išlikimą rinkoje, nežinome, tačiau galiu atsakingai pareikšti, kad tikrai skiepytis agituoju ne todėl, jog klinika turi iš to kokią naudą. Mes tik vargstame, kai reikia suleisti vakcinas, kartais – net ligonio namuose. O medicinoje visuomet egzistuoja skeptikų ir palaikančiųjų pusės ne tik skiepų klausimu. Yra žmonių, kurie pripažįsta tik žoleles, kiti – senus, jau „atgyvenusius“ vaistus, nors yra daug efektyvesnių...



Mūsų klinikos medikai visi skiepijasi. Mes norime pačios būti sveikos ir darbingos, kai reikės gydyti ligonius. Siūlome ir žmonėms pasiskiepyti, ypač – vyresnio amžiaus, turintiems lėtinių ligų. Aš siūlyčiau būtinai paskiepyti ir vaikus, prie kurių itin „limpa“ virusai. Nuo skiepo tikrai dar nė vienas pacientas nenumirė, o nuo gripo komplikacijų, deja, taip.



Janina Elena POVILAIKIENĖ, Kybartų PSPC vadovė, gydytoja pediatrė:

– Galiu pasakyti drąsiai, kad gripo vakcina tikrai veiksminga. Jei žmogus ir suserga, tai perserga lengviau ir yra apsaugotas nuo komplikacijų. Daug metų dirbau Panevėžyje, dabar jau nemažai – Kybartuose, tačiau neturėjau atvejo, kad skiepas vaikui ar suaugusiajam sukeltų kokių komplikacijų. Žmonės dažniausiai turi kategorišką nuomonę: vieni – už skiepus, kiti – prieš. Pirmieji kasmet ateina į polikliniką ir klausinėja, kada gausime vakcinos. Tokie pacientai giriasi, kad skiepijasi ir neserga jau dešimtmetį. Skeptikai dažniausiai tvirtina niekada nesiskiepysiantys arba sako, jog kartą pabandę, bet nepadėjo. Aš patarčiau skiepytis, ypač žmonėms, turintiems lėtinių ligų.



Angelija BAKŠIENĖ, Šeimos medicinos centro gydytoja pediatrė:

– Tiems, kurie kuria mitus apie tai, kad skiepai silpnina imunitetą ir pan., pirmiausia reikėtų suprasti, kas yra vakcina ir kaip ji veikia. Veiklioji vakcinos medžiaga yra antigenai, kurie patekę į žmogaus organizmą sužadinama imuninę reakciją. Maždaug per 1–2 savaites pasigamina antikūnai ir kitos imuninės pajėgos. Šias porą savaičių, kol telkiama organizmo „kariauna“, kuri kovoja su patekusiais antigenais, imunitetas iš tiesų būna silpnesnis. Tačiau po to jis sustiprėja ir saugo organizmą. Skiepytis nuo gripo ar ne – kiekvieno individualus reikalas. Visame pasaulyje skiepai egzistuoja ir jų nauda pripažinta. O dėl vakcinų kenksmingumo, tai, pavyzdžiui, užterštame dirvožemyje, kur auga mūsų daržovės, gyvsidabrio yra kur kas daugiau. Be to, žiūrime televizijos laidas apie nesveiką maistą, užterštą, nesveiką orą, bet ir valgome, ir mašinomis važinėjame. Mano praktikoje tikrai nebuvo atvejų, kad vakcina pacientui sukeltų kokių sveikatos problemų.



Petras VAITIEKŪNAS, ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas medicinai:

– Reikia pripažinti, kad nedaug mūsų ligoninės medikų skiepijasi nuo gripo. Vieni tvirtina nesergantys gripu, kiti teigia savo darbe susiduriantys su tiek virusų, kad įgavę imunitetą bet kam. Neseniai su ligoninės terapeutais diskutavome, ar verta skiepytis nuo gripo, kiek naudinga ir kiek žalinga vakcina. Jaunam, sveikam žmogui skiepytis, manau, tikrai nėra būtina. Suprantama, jei būtum garantuotas, kad gripu nesusirgsi ar bent jau persirgsi lengva forma, skiepytis tikrai neverta. Tačiau visi priėjome prie bendros nuomonės, kad vis dėlto vakcina atneša kur kas daugiau naudos nei žalos.





Publikuota: 2011-10-17 23:18:31

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai