„Santaka“ / Išmokas gauna ir už pievas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-13 06:18

Dalinkitės:  


Arū­nas Kem­fer­tas, šį­met pa­dė­jęs mo­čiu­tei dek­la­ruo­ti na­tū­ra­lias pie­vas, sa­kė, kad ši­tie plo­tai nie­ka­da ne­bu­vo ap­leis­ti ir ne­pri­žiū­ri­mi.

Autorės nuotr.


Išmokas gauna ir už pievas

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Pir­ma­die­nį baig­tos rink­ti pa­raiš­kos pa­gal Lie­tu­vos kai­mo plėt­ros 2007–2013 me­tų pro­gra­mos (KPP) prie­mo­nę „Ag­ra­ri­nės ap­lin­ko­sau­gos iš­mo­kos“. Jos bu­vo ren­ka­mos kar­tu su že­mės ūkio naud­me­nų ir pa­sė­lių dek­la­ra­ci­jo­mis, tad pa­vė­la­vu­sie­siems nuo bir­že­lio 15 d. jau tai­ky­tos 1 pro­c. nuo­skai­tos už kiek­vie­ną pa­vė­luo­tą die­ną.

Prog­ra­mo­je „Kraš­to­vaiz­džio tvar­ky­mas“ pa­gal veik­lą „Na­tū­ra­lių ir pu­siau na­tū­ra­lių pie­vų tvar­ky­mas“ da­ly­vau­ja ir Vil­ka­viš­kio ra­jo­no že­mių sa­vi­nin­kai. Už kiek­vie­ną hek­ta­rą gau­na­ma iš­mo­ka po 338 Lt.

Šia pro­gra­ma nau­do­ja­si Stir­niš­kių kai­me tė­viš­kę pa­vel­dė­jęs Va­len­ti­nas Lit­vai­tis. Žmo­gus pa­ts že­mės ūkiu ne­si­ver­čia, nes tu­ri sa­vo vers­lą. Ta­čiau apie 7 ha jo tu­ri­mų pie­vų vi­sa­da lai­ku nu­pjau­tos, pa­lai­ko­ma ge­ra jų ag­ra­ri­nė būk­lė. To­kia pat pro­gra­ma nau­do­ja­si ir Vy­tau­tas Čės­na iš Ka­ra­lių kai­mo. Jis yra dek­la­ra­vęs 4 ha pie­vos. Taip pat 7 ha pie­vos tvar­ko Pra­nas Na­vi­ke­vi­čius iš Gra­žiš­kių se­niū­ni­jos.

Apie 6 ha pie­vos ne pir­mus me­tus dek­la­ruo­ja ir Grau­ži­niuo­se gy­ve­nan­ti Iza­be­lė Mil­da Ga­jaus­kie­nė. Šį­met do­ku­men­tus jai pa­dė­jo su­tvar­ky­ti anū­kas Arū­nas Kem­fer­tas, mat mo­čiu­tė nu­si­gau­ti į se­niū­ni­ją vie­na jau ne­pa­jė­gia.

– Anks­čiau mo­čiu­tė lai­kė ir kar­vių, ir ark­lių, bu­vo ir kiau­lių. Vis­ką spė­da­vo apei­ti, nors dir­bo be tech­ni­kos dau­giau nei 10 ha že­mės. Da­bar, ar­tė­da­ma prie aš­tuo­nias­de­šimt­me­čio, pa­ju­to, kad jau svei­ka­ta ne­lei­džia. Iš ūkio be­li­ko tik šuo ir gai­dys su viš­ta. Nuo­mo­tis ak­me­nuo­tos že­mės nie­kas ne­no­ri. Vi­sos pie­vos ply­ti ap­link na­mus. Bu­vo me­tų, kai rei­kė­jo ko­ne mal­dau­ti, kad kas pie­vas nu­pjau­tų. Šį­met ūki­nin­kams, ma­tyt, pri­rei­kė žo­lės, nes pa­tys pa­pra­šė, kad leis­tų nu­si­šie­nau­ti, – pa­sa­ko­jo anū­kas.

Pa­ra­ma pa­gal veik­lą „Na­tū­ra­lių ir pu­siau na­tū­ra­lių pie­vų tvar­ky­mas“ tei­kia­ma, sie­kiant iš­sau­go­ti ir tin­ka­mai tvar­ky­ti na­tū­ra­lias bei pu­siau na­tū­ra­lias pie­vas, šla­py­nes, iš­sau­go­ti ir pri­rei­kus at­kur­ti eks­ten­sy­vias ūki­nin­ka­vi­mo sis­te­mas pie­vo­se bei šla­py­nė­se. Taip pat šia pro­gra­ma sie­kia­ma ap­sau­go­ti nuo tar­šos bio­lo­gi­nę įvai­ro­vę ir van­dens tel­ki­nius.

Siek­da­mi gau­ti šias ES iš­mo­kas, pa­reiš­kė­jai tu­ri lai­ky­tis tam tik­rų rei­ka­la­vi­mų. Bend­ras že­mės ūkio naud­me­nų plo­tas, už ku­rį mo­ka­mos kom­pen­sa­ci­nės iš­mo­kos, tu­ri bū­ti ne ma­žes­nis kaip 1 ha. O lau­ko plo­tas, už ku­rį pa­reiš­kė­jas pra­šo iš­mo­kų, pri­va­lo bū­ti ne ma­žes­nis nei 0,1 ha.

Vi­si pa­reiš­kė­jai ir pa­ra­mos ga­vė­jai tu­rė­tų įsi­dė­mė­ti, kad už gau­na­mą pa­ra­mą jie tu­ri pri­siim­ti įsi­pa­rei­go­ji­mus ne trum­pes­niam kaip 5 me­tų lai­ko­tar­piui nuo pa­raiš­kos pa­ra­mai pa­tei­ki­mo die­nos.

Dau­ge­lis in­ten­sy­viai ūki­nin­kau­jan­čių­jų dėl šių iš­mo­kų pyks­ta ir sa­ko, kad nė­ra tei­sin­ga skir­ti iš­mo­kas tiems, ku­rie ne­ga­mi­na pro­duk­ci­jos, o tik nu­šie­nau­ja pie­vas. Net­gi va­di­na to­kius „so­fos“ ūki­nin­kais. Ta­čiau to­kia tvar­ka nu­sta­ty­ta vi­so­je Eu­ro­pos Są­jun­go­je. Be to, juk bū­na vi­so­kių at­ve­jų. Gal­būt že­mę pa­vel­dė­jęs ne­no­rin­tis ir ne­mo­kan­tis ūki­nin­kau­ti žmo­gus ją ap­leis­tų, juo­lab jei ši – ne pa­ties ge­riau­sio na­šu­mo ir nie­kas ne­no­ri jos pirk­ti ar nuo­mo­tis. Gau­da­mas to­kias iš­mo­kas, že­mės sa­vi­nin­kas bent jau ga­li pa­si­sam­dy­ti žmo­nes, ku­rie pa­gal rei­ka­la­vi­mus su­tvar­kys jo ne­kil­no­ja­mą­jį tur­tą. O ir iš­mo­kos – ne iš mū­sų vals­ty­bės ki­še­nės, tad pa­vy­dė­ti tik­rai ne­rei­kė­tų. Be to, yra ir in­ten­sy­viai ūki­nin­kau­jan­čių, val­dan­čių tik­rai ne ke­le­tą hek­ta­rų žmo­nių, ku­rie yra in­ves­ta­vę į že­mes ne­pa­lan­kio­se vie­to­vė­se bei dek­la­ra­vę jas kaip pie­vas pa­gal mi­nė­tą pro­gra­mą.

Vis dėl­to „so­fos“ ūki­nin­kų gre­tas pa­ma­žu re­ti­na griež­tė­jan­tys rei­ka­la­vi­mai dėl iš­mo­kų, taip pat – gy­ven­to­jų skun­dai dėl ap­leis­tų že­mių. Na­cio­na­li­nės mo­kė­ji­mo agen­tū­ros tik­rin­to­jai draus­mi­na tuos sa­vi­nin­kus, ku­rie sa­vo dek­la­ruo­to­se že­mės ūkio val­do­se ne­si­lai­ko ge­ros ag­ra­ri­nės būk­lės rei­ka­la­vi­mų, t. y. laiku ne­nu­šie­nau­ja pie­vų.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas