„Santaka“ / Nauja tvarka leidžia supirkėjams skriausti ūkininkus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-11-03 09:17

Dalinkitės:  


Laima ir Vladas Bingeliai skaičiuoja, kad pardavę dvi telyčias skerdyklai, kuri jų kainą nustatė pagal skerdenų kokybę, prarado apie 360 litų.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Nauja tvarka leidžia supirkėjams skriausti ūkininkus

Algimantas GUDAITIS


Rudenį ateina galvijų realizavimo metas. Kiekvienas ūkininkas už porą metų augintą buliuką ar telyčaitę tikisi gauti didesnį pinigą. Deja, tas viltis dažnai nubraukia laisvoje rinkoje svyruojančios kainos, o neretai ir gyvulių supirkėjų savanaudiškumas.



Paini sutartis

Niekur neradę tiesos ir nesulaukę supratimo į redakciją atėjo Vištyčio seniūnijos, Vištyčio II lauko kaimo ūkininkai Antanas ir Aldona Tupčiauskai. Spalio 16 dieną iš Tupčiauskų UAB „Pajūrio mėsinė“ atstovė Jūratė Kazakevičienė nupirko du bulius ir telyčią. Buliai buvo Lietuvos juodmargių veislės. Vienas svėrė 465 kg, antras – 460 kg. Mėsinių galvijų veislės telyčia svėrė 385 kilogramus. Išsiveždama gyvulius supirkėja davė ūkininkui pasirašyti ir paliko sudėtingą 2 lapų, 4 dalių 25 punktų gyvulių pirkimo-pardavimo sutartį. Sutarties forma ne pačių pirkėjų sugalvota: ją 2003 m. vasario 27 d. įsakymu Nr.3 D-70 patvirtino žemės ūkio ministras. Reikia būti nemažai pasimokinusiam ir pakankamai raštingam, kad bent pusdienį pastudijavęs suprastum sutarties nuostatas.

Pasak A.Tupčiausko, gyvulius pasvėrė bandovežio vairuotojas, o supirkėja net iš automobilio neišlipusi į sutartį įrašė parduotų gyvulių skaičių, svorį, skerdenos (tikriausiai būsimos) kategoriją, raumeningumo klasę, bazinę jos kainą. Žinoma, ūkininką labiausiai domino kaina. Iš įrašų sutartyje buvo galima suprasti, kad už bulių skerdenos kilogramą turėtų būti sumokėta po 7,15 Lt, už telyčios – 5,40 Lt bazinė kaina.





Kainos sumažėja skerdyklose

Po kelių dienų Tupčiauskai iš UAB „Pajūrio mėsinė“, įsikūrusios Klaipėdos rajone, Kretingalės miestelyje, gavo PVM sąskaitą-faktūrą, kurioje parašyta, kad paskerdus ūkininko gyvulius, iš vieno buliaus gauta 219,1 kg, iš antro – 207,5 kg, o iš mėsinių galvijų veislės telyčios – 174,6 kg skerdienos. Už buliaus skerdienos kilogramą, priklausomai nuo skerdykloje nustatyto mėsos riebumo ir raumeningumo, jau bus mokama ne pirkimo-pardavimo sutartyje įrašyta, o nauja išvestinė kaina: už sunkesnio buliaus skerdienos kilogramą – 6,72 Lt, antro buliaus – 6,35 Lt, telyčios – 3,98 Lt. Už vieną beveik dvimetį bulių ūkininkas gaus 1472,35 Lt, antrą – 1317,63 Lt, o mėsinę telyčią – 694,91 Lt.

– Tai grynas kaimo žmonių apiplėšimas, – širdo A.Tupčiauskas. Pasak ūkininko, kai išsivežė gyvulius į pirkimo-pardavimo sutartį supirkėja įrašė prie bulių „A“, prie telyčios – „E“ kategorijas, raumeningumo klasę „Seurop“, riebumo klasę 1–5. Ką reiškia šios raidės, skaičiai ir žodžiai ūkininkas sako nesuprantąs. Jis mato tik sutartinę (supirkėjai vadina bazine) kainą – 7,15 Lt už bulių ir 5,40 Lt už telyčios skerdienos kilogramą. Tačiau sąskaitoje-faktūroje mėsos klasės ir kategorijos jau kitokios ir supirkimo kaina žymiai mažesnė.



– Jei man būtų pasakę, kad mokės tiek, kiek įrašė PVM sąskaitoje-faktūroje, aš būčiau į kiemą tokių supirkėjų neįsileidęs. Geriau tegul atvažiuoja pirkėjas su išklibusiomis svarstyklėmis ir sumoka tiek, kiek kieme sutari, – tvirtino Vištyčio krašto ūkininkas A.Tupčiauskas.



Parduoda nematom

Ne vien Tupčiauskai jaučiasi nuskriausti gyvulių supirkėjų. Į rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyrių, redakciją kreipiasi ir daugiau ūkininkų, kurie tvirtina, kad pagal naują tvarką gyvulius parduoda lyg ir nematom – jie nežino kur ir kas juos paskerdžia, kokio riebumo ir raumeningumo būna jų augintinių mėsa, kiek ji sveria. Apgauti jaučiasi ir Sūdavos kaimo ūkininkai Laima ir Vladas Bingeliai. Jie dvi mėsinių galvijų veislės telyčias pardavė ŽŪKB „Krekenavos mėsa“, įsikūrusiai Kėdainių rajone, Mantvilonių kaime.

– Telyčios buvo kaip nulipdytos, viena svėrė 518 kg, kita – 515 kg. Kai gyvulius išsivežė, žadėjo, kad už skerdienos kilogramą išeis 5,92 Lt, o kai gavome sąskaitą, joje įrašyta, kad už vienos telyčios skerdienos kilogramą duos 5,74 Lt, o už antros – tik 4,96 Lt, – aiškino V.Bingelis. Ūkininkas sakė nesuprantąs, kodėl vienos mėsinės telyčios skerdienos išeiga siekė vos 45 proc. gyvo svorio.



– Gal kokį gabalą skerdikai po stalu pasidėjo, – dabar abejoja L.Bingelienė. Už daugiau nei pustonį sveriančią telyčią ūkininkė gaus tik 1128 litus.



Paklausė ministerijos

L.Bingelienė tvirtino, jog parduoti telyčias „Krekenavos mėsai“ susigundžiusi po to, kai „Santakoje“ perskaitė Žemės ūkio ministerijos informaciją, jog gyvulius geriau parduoti toms skerdykloms, kurios už juos sumokės pagal skerdienos svorį ir kokybę. Informacijoje rašoma, jog skatindamos gyvulių augintojus parduoti galvijus pagal naują sistemą, mėsos perdirbimo įmonės ir skerdyklos turėtų nustatyti tokias bazines skerdienos kainas, pagal kurias gyvulių augintojų gaunamos pajamos būtų lygios pajamoms, gautoms parduodant galviją pagal gyvąjį svorį, t.y. skerdienos kainos turėtų būti mažiausiai du kartus didesnės už gyvo svorio kainas.

– Paskambinau į „Srovę“ ir sužinojau, kad tuo metu (spalio pradžioje) „Srovė“ už galvijų gyvo svorio kilogramą moka 3,20 lito. Skerdyklos darbuotojai paaiškino, jog iš mėsinių veislių galvijų išeina nemažiau kaip 50 proc. skerdienos. Tai pagal ministerijos pažadus už telyčią turėjau gauti apie 1485 litus, – skaičiavo Sūdavos kaimo ūkininkė.



Laukia valdžios paramos

Apie naują gyvulių supirkimo tvarką, kai žemdirbiams už parduotus gyvulius apmokama ne už jų gyvą svorį, o už skerdienos kiekį ir kokybę, telefonu kalbėjausi su UAB „Agroveta“, kuriai priklauso „Pajūrio mėsinė“, žaliavų direktoriumi Artūru Lukšiu.

Direktorius aiškino, kad naują gyvulių supirkimo ir apmokėjimo tvarką patvirtino Žemės ūkio ministerija. Jo manymu, tai kur kas pažangesnė tvarka nei mokėjimas už gyvulio gyvą svorį.

Pasak A.Lukšio, dažnai pasitaiko, jog ūkininkai prieš parduodami galviją jį prigirdo paskanintu vandeniu, prišeria pasūdytais pašarais. Kol tokį gyvulį nuveži iki skerdyklos, jis iš savęs „išmeta“ apie 10–15 kg svorio.

Gyvulio skerdienų svorį ir kokybę nustato ne skerdyklos darbuotojas, bet specialus gyvulių skerdienų vertintojas, kuris yra VĮ „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ darbuotojas. Tik A.Lukšys nepridūrė, kad skerdienų vertintojas dirba po skerdyklų stogu ir yra visais požiūriais arčiau gyvylių supirkėjų nei jų augintojų.

Ūkininkai supranta, kad nei jie, nei „Santaka“ gyvulių supirkimo tvarkos nepakeis ir nepatobulins. Jie tikisi, kad jiems gali padėti rajono Savivaldybės atsakingi darbuotojai, rajone rinkti Seimo nariai.



Publikuota: 2005-11-03 09:17:46

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai