„Santaka“ / Erdvės kaimo turizmui – dar plačios

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-03-18 07:15

Dalinkitės:  


Rakauskų sodyba, įsikūrusi Obelupių kaime, netoli Vilkaviškio, gali sutalpinti 80 į pokylį susirinkusių žmonių.

Autorės nuotr.


Erdvės kaimo turizmui – dar plačios

Kristina VAITKEVIČIENĖ


Palyginus praeitus ir užpraeitus metus, pagal statistiką šalies kaimo turizmo sodybose ilsėjosi 7,3 procento mažiau poilsiautojų. Nerimą kelia tai, kad pernai jose apsilankė perpus mažiau užsieniečių. Tačiau Marijampolės apskrityje poilsiautojų skaičius trečdaliu padidėjo. Ketvirtadaliu pakilo ir nakvynių skaičius.



Vilkaviškis pirmauja

Panagrinėjus Statistikos departamento duomenis matyti, kad praeitais metais apskrityje neįsikūrė nė viena nauja kaimo turizmo sodyba, tačiau padaugėjo vietų nakvynėms: šiuo metu dvidešimtyje sodybų nakvynės vietą gali rasti 570 žmonių.

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro duomenimis, šiuo metu Marijampolės apskrityje yra kiek daugiau registruotų apgyvendinimo vietų. Vien Vilkaviškio rajone jų priskaičiuojama dešimt. Aišku, įskaitant „Kapčiaus“ kempingą ir „Viktorijos“ bei „Pušelės“ poilsiavietes. Tiek pat oficialių kaimo turizmo sodybų yra ir Šakių rajono savivaldybėje. Šešios įregistruotos Kazlų Rūdos, keturios – Kalvarijos ir tik dvi – Marijampolės savivaldybėse. Tai jau 30 apgyvendinimo vietų. O kiek dar yra oficialiai neįregistruotų, bet kaimo turizmo paslaugas teikiančių sodybų, tiesiog netelpančių į nustatytus reikalavimus ir savo veiklą įvardijančių kitaip.



Džiugu, kad Vilkaviškio rajonas šiuo atžvilgiu apskrityje yra tarp pirmaujančių. Mat čia – daug lankytinų ir turistams įdomių vietų.



Užsieniečiai pasiilgę tikro kaimo

Pasak VTVIC darbuotojų, mūsų savivaldybė dėl savo gamtinių ir kultūrinių išteklių bei geografinės padėties yra viena patraukliausių turizmui Marijampolės apskrityje. Būtent tai ir leidžia kurti bei vystyti aktyvaus poilsio, kultūrinio ir pažintinio, etninio, kaimo, rekreacinio turizmo produktus.

Tačiau tie produktai daugiau pritaikyti vietiniams žmonės, kurie, ne paslaptis, užsisakydami įvairius pokylius su nakvynėmis ir išlaiko visą kaimo turizmo verslą. Pasak pačių sodybų savininkų, jie laukdami vien tiktai užklystančių užsieniečių tiesiog bankrutuotų.

Mat tokie svečiai labiau mėgsta kaimo turizmą, tiesiogiai susijusį su krašto tradicijomis. Užsieniečiai nori patirti tikrą kaimo gyvenimą, kartais – net padirbėti tvartuose ir daržuose. Tokių sodybų pas mus nėra, tačiau visiškai kaimo turizmo poreikius patenkina kaimynai lenkai. Pavyzdžiu gali būti kad ir už keliasdešimties kilometrų nuo sienos įsikūrusi Racių sodyba, turinti šeimyninį folkloro ansamblį, savo sūrinę, fermas ir sulaukianti nemažai svečių iš Italijos, Ispanijos, Vokietijos bei kitų šalių. Tad mūsų krašte šiam verslui kol kas niša neužimta.





Kaimo sodybos – pokyliams

Tačiau pokyliams su nakvyne vietų pas mus labai daug.

Jau senokai įsikūrusi ir mėgstantiems pašvęsti kaimiškoje aplinkoje su visais miesto patogumais gerai žinoma Petronėlės Arbatauskienės sodyba Vištytyje. Joje įrengta 14 kambarių, kuriuose gali prisiglausti ir pasimaitinti geras pusšimtis žmonių. Sodyba siūlo išvykas dviračiais, pėsčiomis, vandeniu, jodinėjimą arkliais, medžioklę, žvejybą, pirtis, baseiną, kubilus, internetą. Gyvenimas čia verda ir žiemą, mat siūlomos ir žiemos pramogos.

Kiek naujesnė pokylių ir apgyvendinimo verslo „padangėje“ yra Rakauskų sodyba, įsikūrusi Obelupių kaime, netoli Vilkaviškio. Ji gali sutalpinti 80 žmonių. Nakvynė suteikiama apie trisdešimčiai svečių. Čia yra virtuvė su maisto gaminimo įranga, serviravimo indais. Prie sodybos – didelis senas sodas, du įžuvinti tvenkiniai, laužavietė, šašlykinė, pirtis. Siūlomos švenčių organizavimo, maitinimo, stalų dekoravimo, floristės paslaugos. Vasarą čia laisvą savaitgalį rasti sunku.

Vygrelių kaime, vienkiemyje netoli Gražiškių, įsikūrusi Laimutės ir Stanislovo Petrukaičių sodyba gali sutalpinti 20 žmonių. Pasak savininkų, čia dera senosios tradicijos ir modernumas, yra visi patogumai. Sodyboje prie Vygrio ežero vienu metu leidžiama ilsėtis vienai svečių grupei. Čia taip pat yra banketų salė, pirtis, dviračių, sporto ir žaidimų inventoriaus nuoma, siūloma pažvejoti, pažaisti stalo ir lauko tenisą bei kt.



Tiek pat poilsiautojų gali priimti ir tame pačiame kaime įsikūrusi Algimanto Džermeikos sodyba. Šalia jos auga įspūdingas ąžuolas, kurio kamieno skersmuo – 2 m, o aukštis – 11 m. Jame įrengta pavėsinė – apžvalgos aikštelė, į kurią telpa apie 20 žmonių. Pobūvių salė sodyboje gali sutalpinti iki 100 žmonių, name yra dušas, tualetas, virtuvė su indais.

Žirgėnų kaime, 1 km nuo Vištyčio ežero, įsikūrusi buvusio rajono mero Jono Mačio sodyba su 50 vietų banketų sale. Penkiuose kambariuose yra 15 miegamųjų vietų. Čia taip pat galima išsinuomoti dviratį, yra pirtis, židinys, laužavietė.

Bartninkų miestelyje paslaugas siūlo Babeckų sodyba, kurioje vienu metu gali tilpti iki pusšimčio svečių ir yra 20 miegamųjų vietų. Tai – vietinių gyventojų šeimos verslas. Jauni verslininkai čia įdėjo daug širdies gražindami aplinką.

Keturvalakių centre įsikūrusi Juozo Norbuto sodyba gali priimti 20 svečių. Dviejuose kambariuose įmanoma apnakvindinti iki 12 žmonių. Yra pirtis, kubilas. Kaip sako pats savininkas, čia visais metų laikais galima ilsėtis ir puikiai leisti laiką. Tai – nedidelei kompanijai arba šeimos poilsiui skirta oazė. Tačiau atrodo, kad pastaruoju metu gyvybės sodyboje nėra.

Naujausia užregistruota sodyba yra Paikio upelio slėnyje, Rūdos kaime, netoli Gižų, įsikūrusi „Garbarnė“.

Keturiuose kambariuose čia gali apsigyventi 10 žmonių, švęsti – dvigubai daugiau. Be jau kitose sodybose teikiamų išvardytų paslaugų, čia poilsiautojams siūlomas skraidymas ir parašiutizmas. Senojoje sodyboje seneliai buvo įkūrę kailių dirbtuves – garbarnę, nuo to kilęs ir sodybos pavadinimas. Teritorija užima 2,64 ha plotą, kurį puošia augantis miškas, upelis ir 3 tvenkiniai.



Statistika lieka statistika

Taigi, vien rajono kaimo turizmo sodybose pokyliauti gali apie 300 žmonių. Daugiau nei pusė jų turi galimybę likti nakvoti. Jeigu įskaičiuotume kempingus „Kapčių“, „Pušelę“ ir „Viktoriją“, tai maitinimo vietų skaičius padidėtų daugiau nei dvigubai, o nakvoti galėtų dar keturiskart tiek.

Visi pakalbinti verslininkai teigė, kad dažniausi jų klientai – vietiniai žmonės. Užsieniečių sulaukia tik trys minėti kempingai.

Ir tikėk paskui statistika... Apytiksliai paskaičiavus, vien mūsų rajone gali apsinakvoti apie 500 žmonių, o „pabaliavoti“ – dar daugiau. Nors pagal statistiką tai beveik siekia visos apskrities nakvynės vietų skaičių.

Vilkaviškio rajonas šalyje nėra labai klestintis kaimo turizmo srityje, tačiau jei lygintume pagal savivaldybės plotą, tikrai būtų ne paskutinėje vietoje. Aišku, daugiausia kaimo turizmo sodybų yra Ignalinos, Molėtų, Lazdijų, Trakų, Utenos rajonų savivaldybėse. O pagal skaičių mus lenkia Ignalinos ir Molėtų rajonų savivaldybės, kuriose kaimo turizmo paslaugas teikia 48 sodybos, Trakų – 38, Lazdijų ir Utenos – po 37, Plungės – 35, Zarasų – 33, Varėnos – 28, Klaipėdos rajono savivaldybėje – 21 sodyba.







Publikuota: 2011-03-18 07:15:39

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai