„Santaka“ / Daktaro V.Kudirkos klėtelė kryžkelėje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-10-19 19:28

Dalinkitės:  


Daktaro V.Kudirkos klėtelė kryžkelėje


Prieš 40 metų krašto istorijos mylėtojų S.Ankevičiaus, V.Griniaus, Pr.Danilevičiaus, A.Petrikos, G.Karalienės pastangomis ir triūsu įkurtas dr. V.Kudirkos muziejus. Paežerių stalius A.Ramanauskas pagamino V.Griniaus suprojektuotus stalus ir stendus. S.Ankevičius ir V.Grinius komponavo užrašus, piešė užrašų raides, pjaustė jas iš faneros. „1985 m. rugpjūčio 8 d. po šimtamečiais ąžuolais, susirinkus gausiam būriui svečių, buvo atidengtas Vlado Pleškūno paminklinis akmuo su V.Kudirkos bareljefu ir atidaryta klėtelė-muziejus su V.Kudirkos, P.Rimšos ekspozicijomis ir kita etnografine medžiaga“, – mena Vytautas Grinius.

Klėtelės siela tapo mokytojas S.Ankevičius. Kai 1980 m. į klėtelę atkeliavo dr. V.Kudirkos smuikas, ši vieta tapo sakraline tautinio budinimo vieta. Sąjūdžio ir Atgimimo laikotarpiu į klėtelę pasiklausyti dr. V.Kudirkos smuiko melodijos ir S.Ankevičiaus įtaigaus pasakojimo nenutrūkstamu srautu plaukė lankytojai iš visų šalies kampelių, užsienio. Pavyzdžiui, 1978 m. klėtelėje apsilankė 1819 lankytojų, 1988 m. – 5347, 1989 m. – 6579. Lankytojai kruopščia mokytojo ranka surašyti registracijos knygose.

Knygose įrašyti ir šimtai atsiliepimų: „Dėkoju be galo nuoširdžiam klėtelės globėjui S.Ankevičiui už puikius paaiškinimus ir V.Kudirkos smuiku pagrotą Lietuvos himno melodiją. Tegul šis muziejus primena kiekvienam čia apsilankančiam meilės Lietuvai Tėvynei būtinybę ir tepaskatina eiti vien takais dorybės“ (vyskupas J.Žemaitis). „Tegul šis muziejus šviečia ateinančioms kartoms kaip simbolis tautai, kaip reikia kovoti, saugoti savo laisvę ir nepriklausomybę. Tegul Vinco Kudirkos dvasia lydi visus mūsų darbus“ (Valdas Adamkus).



Išėjus į amžinybę S.Ankevičiui, nutilo V.Kudirkos smuikas. Restauruotas ir lyg iš naujo gimęs smuikas rymo Paežerių dvaro rūmuose. Želia takeliai ir į klėtelę. Po Atgimimo dr. V.Kudirkos klėtelė sugrąžinta sodybos savininkams. Per audras virtęs medis pažeidė klėtelės stogą. Kudirkynės savininkai pagal išgales stogą suremontavo, tvarko želdynus ir aplinką.

Klėtelės panaudos sutartis su savininkais kol kas nepasirašyta. Tačiau ir juridiškai įteisinus klėtelės nuomą kyla įvairių minčių dėl ekspozicijos. Ar palikti taip, kaip ją įruošė S.Ankevičius su pagalbininkais, ar atnaujinti, įrengiant ir ekspoziciją S.Ankevičiui? Norėtume išgirsti paežeriečių ir kultūros istorijos puoselėtojų pasiūlymų bei minčių. O kokią muziejaus ateitį matė mokytojas S.Ankevičius? Cituoju ištrauką iš knygelės „Stasys Ankevičius. Daktaro V.Kudirkos klėtelės-muziejaus saugotojas“: „Atvykę specialistai muziejininkai papriekaištauja dėl netobulo eksponatų išdėstymo, sistemos trūkumo.

Matau tai ir aš (...) Senąją mokyklą prikėlę antram gyvenimui turėtume Paežeriuose kraštotyros muziejų. V.Kudirkos memorialiniame muziejuje liktų tik Didįjį Varpininką menantys eksponatai. Tada galėtų konsultantai, specialistai ir patarėjai padėti metodiškai išdėstyti eksponatus, kuriuos bemaž trisdešimt metų rinkau, apeidamas visas apylinkes, nuvažiuodamas tolėliau, ką įdomaus nugirdęs. (...) Kas žino, gal senosios mokyklos dvasia įskeltų ne vieną šviesos kibirkštėlę. O kad ir bent vieną! Tokios mano mintys apie ateitį“.



O gal paklausyti kito pasiūlymo – grąžinti klėtelę savininkams, kurie sodybą pritaikytų kaimo turizmo poreikiams ir globotų klėtelę? Juk P.Rimšos, S.Nėries, A.Vaičiulaičio gimtinės yra privačiose rankose.



Antanas ŽILINSKAS

Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius



Publikuota: 2005-10-19 19:28:14

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai