„Santaka“ / Laidojimo paslaugų versle – sumaištis ir nežinia

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-08-19 06:40

Dalinkitės:  


„Kaspino“ savininkė Rimutė Rakauskienė ir laidotuvių organizatorius Vaidas Bagvila sakė, jog rengdami laidojimo namus iškart numatė patalpas šaldyklai ir palaikų paruošimui.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Laidojimo paslaugų versle – sumaištis ir nežinia

Eglė KVIESULAITIENĖ


Lie­pą įsi­ga­lio­ju­si nau­ja Žmo­nių pa­lai­kų lai­do­ji­mo įsta­ty­mo nuo­sta­ta ga­li pri­vers­ti iš šio vers­lo pa­si­trauk­ti dau­ge­lį ra­jo­ne vei­kian­čių ri­tua­li­nių pa­slau­gų įmo­nių. Įs­ta­ty­mas iš­gąs­di­no ir se­niū­ni­jas, kai­mo bend­ruo­me­nes, mat dau­ge­lis jų tu­ri įsi­ren­gę šar­vo­ji­mo sa­les, ku­rios, pa­si­ro­do, yra „ne­le­ga­lios“.



Rei­kia li­cen­ci­jų

Jau pa­mir­šo­me tuos lai­kus, kai į na­mus, kur pa­šar­vo­tas ve­lio­nis, ve­dė eg­li­ša­kė­mis nu­bars­ty­tas ta­ke­lis, o mi­rus ar­ti­ma­jam tek­da­vo iš­kraus­ty­ti vie­nin­te­lį bu­to kam­ba­rį, kad bū­tų ga­li­ma pa­sta­ty­ti šar­vo­nę.

Da­bar lai­do­ji­mo pa­slau­gas ra­jo­ne ci­vi­li­zuo­tai tei­kia net ke­lios bend­ro­vės. Be Vil­ka­viš­ky­je įsi­kū­ru­sių „Kas­pi­no“, „Šar­vo­nės“ ir „Ne­tek­ties“, Vir­ba­lio „Ra­my­bės“, lai­do­ji­mo pa­slau­gų įmo­nės vei­kia ir Ky­bar­tuo­se bei Pil­viš­kiuo­se, pa­ra­pi­jie­čiai šar­vo­ja­mi dvie­jo­se sa­lė­se po Vil­ka­viš­kio ka­ted­ra.

Tam pri­tai­ky­tas sa­les tu­ri be­veik vi­sos se­niū­ni­jos, net kai­mų bend­ruo­me­nės, kai ku­rias lai­do­ji­mo pa­slau­gas tei­kia ir li­go­ni­nės mor­go dar­buo­to­jai, Ma­ri­jam­po­lės me­di­ci­nos eks­per­tai.



Ta­čiau nau­jo­ji įsta­ty­mo nuo­sta­ta ga­li ge­ro­kai pra­re­tin­ti šių pa­slau­gų rin­ką. Mat mi­nė­ta veik­la už­sii­man­tys su­bjek­tai jau nuo lie­pos 1 d. pri­va­lo tu­rė­ti spe­cia­lius lei­di­mus-hi­gie­nos pa­sus bei li­cen­ci­jas veik­lai vyk­dy­ti.

Li­cen­ci­jos rei­ka­lin­gos vi­siems, no­rin­tiems už­siim­ti žmo­gaus pa­lai­kų lai­ki­nu lai­ky­mu, pa­ruo­ši­mu šar­vo­ti, šar­vo­ji­mu, žmo­gaus pa­lai­kų pra­di­niu ve­ži­mu, ve­ži­mu lai­do­ti, lai­do­ji­mu. Li­cen­ci­jas, pri­sta­čius rei­kia­mus do­ku­men­tus, iš­duo­da ap­skri­čių vir­ši­nin­kų ad­mi­nist­ra­ci­jos. Be­ne svar­biau­sias iš jų – hi­gie­nos pa­sas, dėl ku­rio rei­kia kreip­tis į Vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro spe­cia­lis­tus. No­rint gau­ti hi­gie­nos pa­są, tei­kia­mos pa­slau­gos bei pa­tal­pos tu­ri ati­tik­ti įsta­ty­me nu­ma­ty­tas nor­mas.



Di­de­li rei­ka­la­vi­mai

Ma­ri­jam­po­lės vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Vil­ka­viš­kio sky­riaus ve­dė­ja An­ge­lė Bud­ri­ke­vi­čie­nė ne­slė­pė, kad iš vi­sų ra­jo­ne lai­do­ji­mo pa­slau­gas tei­kian­čių bend­ro­vių šiuo me­tu dirb­ti ga­lė­tų tik dvi. Vi­sas lai­do­ji­mo pa­slau­gas ga­li teik­ti tik „Kas­pi­nas“, o UAB „Šar­vo­nė“ lei­di­mas-hi­gie­nos pa­sas iš­duo­tas šar­vo­ji­mui.



Ve­dė­ja pri­pa­ži­no, kad įmo­nėms, no­rin­čioms teik­ti ir pa­lai­kų pa­ruo­ši­mo, ir šar­vo­ji­mo pa­slau­gas, pa­gal nau­ją­jį įsta­ty­mą ke­lia­mi ga­na di­de­li rei­ka­la­vi­mai.

Rei­ka­lin­ga at­ski­ra, pa­gal spe­cia­lius rei­ka­la­vi­mus įreng­ta pa­lai­kų pa­ruo­ši­mo pa­tal­pa, šal­dyk­la su šal­dy­mo įran­ga, šar­vo­ji­mo sa­lė (jei yra ke­lios, prie kiek­vie­nos tu­ri bū­ti at­ski­ras lan­ky­to­jų kam­ba­rys), tua­le­tas lan­ky­to­jams, per­so­na­lo bui­ties pa­tal­pos (du­šas, tua­le­tas, per­si­ren­gi­mo kam­ba­riai), pa­tal­pa de­zin­fek­ci­nėms prie­mo­nėms lai­ky­ti.

Vi­sus šiuos rei­ka­la­vi­mus yra įgy­ven­di­nu­si vie­nin­te­lė lai­do­ji­mo pa­slau­gas tei­kian­ti „Kas­pi­no“ bend­ro­vė. UAB „Šar­vo­nė“ ne­tu­ri spe­cia­lių pa­tal­pų pa­lai­kų pa­ruo­ši­mui bei šal­dyk­los, to­dėl jie ga­li teik­ti tik šar­vo­ji­mo pa­slau­gas. Šar­vo­ji­mui ke­lia­mi ma­žes­ni rei­ka­la­vi­mai: ne ma­žes­nė turi būti nei 25 kv. m sa­lė su spe­cia­lia pa­ky­la kars­tui ir kė­dė­mis lan­ky­to­jams bei tem­pe­ra­tū­rą re­gu­liuo­jan­čiais kon­di­cio­nie­riais, poil­sio kam­ba­rys, tua­le­tas, per­so­na­lo kam­ba­rys bei va­ly­mo ir de­zin­fek­ci­jos reik­me­nų pa­tal­pa. Be to, pa­sta­tas, ku­ria­me šar­vo­ja­mi žmo­nės, tu­ri bū­ti ne ar­čiau kaip 50 met­rų at­stu­mu nuo gy­ve­na­mų­jų na­mų bei ug­dy­mo įstai­gų skly­po ri­bos.





Ne­ga­lės net per­vež­ti

A. Bud­ri­ke­vi­čie­nė pa­tvir­ti­no, kad ki­tos lai­do­ji­mo pa­slau­gas tei­kian­čios įmo­nės, užsiimančios palaikų paruošimu ir šarvojimu, dir­ba be li­cen­ci­jos. Tie­sa, kai ku­rios neturi nuosavų šarvojimo salių, tad už­sii­ma tik ri­tua­li­nių reik­me­nų pre­ky­ba ar pa­lai­kų per­ve­ži­mu, o velionį šarvoja kitų įstaigų šarvojimo salėse. Tokiu atveju licenciją privalo turėti patalpų savininkas.

Redakcijos kalbintas „Netekties“ savininkas Romas Savickas įsitikinęs, kad naujasis įstatymas per daug eskaluojamas ir be reikalo aštrina konkurencinę kovą laidojimo versle. Jo įmonė, atsižvelgiant į kliento pageidavimus, naudojasi įvairių šarvojimo salių paslaugomis. R. Savickas yra įsitikinęs, jog naujasis įstatymas „Netekties“ įmonės neliečia.

Virbalio „Ramybė“ sudariusi sutartį su „Kaspino“ įmone ir naudojasi jos paslaugomis, tad didelės problemos taip pat nemato.

Pilviškiuose šarvojimo salę naujai įrengusi ir šias paslaugas ketinanti teikti Daiva Jasulaitienė dėl naujojo įstatymo labai sunerimusi. Pagal šiuolaikinius reikalvimus patalpas įsirengusi moteris kol kas neteikia šarvojimo paslaugos, nes niekaip negauna licencijos dėl per mažo atstumo nuo kitų pastatų. Verslininkė įsitkinusi, kad būtinos įstatymo pataisos, kurios būtų palankios ne tik didžiųjų miestų laidojimo namams, bet ir provincijoms. Juk akivaizdu, kad visam rajonui tikrai nepakaks poros licencijuotų šarvojimo salių. O grįžti į tuos laikus, kai mirusieji buvo šarvojami namuose, ko gero, neketiname.

Nors Vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ras neiš­duo­da lei­di­mų pa­lai­kų per­ve­ži­mui ir jo ne­kont­ro­liuo­ja, Su­si­sie­ki­mo mi­nis­te­ri­ja taip pat ėmė­si prie­mo­nių tvar­kai su­griež­tin­ti. Li­cen­ci­ja pa­lai­kams per­vež­ti ne­bus iš­duo­da­ma įmo­nėms, tu­rin­čioms tik ka­ta­fal­kus. Ka­ta­fal­ku, kai at­stu­mas ne­to­li­mas, pa­lai­kus ga­li­ma vež­ti tik į ka­pi­nes. Mi­ru­sie­ji iš mir­ties vie­tos ar iš mor­go tu­ri bū­ti pai­ma­mi spe­cia­liais au­to­mo­bi­liais, ku­riuo­se bet ku­riuo me­tų lai­ku pa­lai­ko­ma že­ma tem­pe­ra­tū­ra.



Baus pa­gal įsta­ty­mą

A. Bud­ri­ke­vi­čie­nė aiš­ki­no, kad įstai­gų va­do­vai, leis­da­mi šar­vo­ti pa­lai­kus tam ne­pri­tai­ky­to­se bend­ruo­me­nių, kul­tū­ros na­mų, se­niū­ni­jų pa­tal­po­se, pa­žei­džia įsta­ty­mus. Už tai nu­ma­ty­ta ad­mi­nist­ra­ci­nė at­sa­ko­my­bė. Hi­gie­nos pa­sas ne­rei­ka­lin­gas tik baž­ny­čio­se įreng­toms šar­vo­ji­mo sa­lėms, jei už pa­slau­gas nei­ma­mas mo­kes­tis, o tik sa­vo no­ru au­ko­ja­ma baž­ny­čiai.

Įsi­ga­lio­jus li­cen­ci­ja­vi­mo tvar­kai, pa­lai­kų pa­ruo­ši­mu ne­be­ga­li už­siim­ti ir li­go­ni­nės. Pap­ras­tai gy­dy­mo įstai­go­se šiuo dar­bu už­sii­ma ne kū­no pa­ruo­ši­mo spe­cia­lis­tai, o pa­pras­čiau­si sa­ni­ta­rai, ne­tu­rin­tys spe­cia­lių ži­nių, ar ne­tgi pa­gal­bi­niai dar­bi­nin­kai. Pa­gal įsta­ty­mą žmo­gaus pa­lai­kai as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­je (iš­sky­rus pa­to­lo­gi­jos sky­rius), na­muo­se ar­ba įvy­kio vie­to­je lai­ko­mi ne il­gau kaip dvi va­lan­das po bio­lo­gi­nės mir­ties fak­to kons­ta­ta­vi­mo, iš­sky­rus at­ve­jus, kai tei­sė­sau­gos ins­ti­tu­ci­jos rei­ka­lau­ja ki­taip.



Kol kas Vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro spe­cia­lis­tai dar ne­nu­bau­dė nė vie­nos be li­cen­ci­jos lai­do­ji­mo pa­slau­go­mis už­sii­man­čios įstai­gos. Ta­čiau baus­ti ga­li ne tik te­ri­to­ri­nė vi­suo­me­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­ga, bet ir ki­tos vals­ty­bi­nės prie­žiū­ros ins­ti­tu­ci­jos. Lai­do­ji­mo vers­lu už­sii­man­čios bend­ro­vės de­juo­ja ne­ga­lin­čios skir­ti to­kių in­ves­ti­ci­jų, kad įsi­reng­tų pa­tal­pas pa­gal ke­lia­mus rei­ka­la­vi­mus, ta­čiau pui­kiai su­pran­ta, kad be li­cen­ci­jos dirb­ti ne­ga­lės: rei­kės ar­ba ją gau­ti, ar­ba pa­si­trauk­ti iš vers­lo.





Publikuota: 2009-08-19 06:40:11

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai