„Santaka“ / Vilkaviškiečių „liga“ – neteisėtos akcizinės prekės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-07-27 23:18

Dalinkitės:  


Marijampolės AVMI viršininkė Danguolė Ona Kučinskienė sako, kad jų pareiga pirmiausia parodyti verslininkui daromas klaidas, o baudžiama tik nustačius tyčinius veiksmus.
Jolantos VAIČAITIENĖS nuotr.

Vilkaviškiečių „liga“ – neteisėtos akcizinės prekės

Kristina VAITKEVIČIENĖ


Verslas šiuo metu išgyvena ne pačius geriausius laikus. Ne paslaptis, kad lietuvaičiai ypač linkę slėpti mokesčius, imasi nelegalių darbų, kitokiomis priemonėmis bando pataisyti savo padėtį. Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos parengtai verslą prižiūrinčių institucijų veiklos koncepcijai, kuri leis jų veiklą orientuoti daugiau į pagalbą verslui, o ne represinių priemonių taikymą. Vis dėlto kontrolė veikia visu pajėgumu.

Kokių pažeidimų verslo srityje pasitaiko Vilkaviškio rajone ir kaip į tai reaguoja Valstybinė mokesčių inspekcija, kalbamės su Marijampolės AVMI viršininke Danguole Ona KUČINSKIENE.

– Kokių mokesčių vengimo būdų susigalvoja verslininkai ir ar jų išradingumas padidėjo sunkėjant padėčiai?

– Stebint verslo elgseną lėtėjant ekonomikai bei išanalizavus mokesčių vengimo tendencijas, nustatyta, kad pradėjo plisti pastaraisiais metais išgyvendinti mokesčių vengimo būdai, susiję su pajamų neapskaitymu, nelegaliu darbu. Naujausias reiškinys, nebūdingas ankstesniems metams, kai trūkstant apyvartinių lėšų vengiama laiku deklaruoti buhalterinėje apskaitoje apskaitytas pardavimų pajamas. Taip nutolinamas mokesčių mokėjimo terminas.

Taip pat delsiama išrašyti prekių arba turto pardavimo PVM sąskaitas faktūras, nors tos prekės ar turtas jau seniai yra perduoti pirkėjui. Išlieka populiarūs tokie piktnaudžiavimo būdai, kaip beprocentinių paskolų teikimas asocijuotiems asmenims, siekiant išvengti pajamų apmokestinimo, bei privačių poreikių tenkinimas įmonių lėšomis, taip padidinant įmonės PVM ataskaitą.



– Kokių priemonių imamasi siekiant išsiaiškinti, ar įmonės nesukčiauja?

– Šiuo metu Mokesčių inspekcija daug dėmesio skiria analitinei veiklai: stebimi bei analizuojami mokesčių mokėtojų veiklos rodikliai, rinkos dalyvių sandoriai, deklaruojami bei mokami mokesčiai.

Tokia administratoriaus veikla netrukdo verslo veiklos, o sukaupta informacija padeda sutrumpinti vykdytinas kontrolės procedūras.

Marijampolės AVMI vykdomų patikrinimų trukmė šių metų pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2008 metų laikotarpiu, sutrumpėjo nuo 21 iki 17 dienų, o mokestinių tyrimų – nuo 19 iki 14 dienų.

– Kokioms sritims skiriamas didesnis dėmesys?

– Šiais metais daugiau dėmesio skiriama PVM, GPM ir akcizų kontrolei.

Kruopščiau stebimi sandoriai tarp asocijuotų asmenų, užsienio vienetų veikla, aiškinamasi darbo santykių vengimo atvejai įforminant su asmenimis kitas civilines sutartis.

Atsižvelgiant į vykusius pokyčius prekybos versle, šiais metais taip pat daug dėmesio skiriama prekybai turgavietėse kontroliuoti. Pagal mokesčių administratoriaus kompetenciją analizuojami ir kontroliuojami mėsos ir daržovių bei vaisių įvežimų srautai iš užsienio šalių, realizavimo sandoriai vidaus rinkoje.

Marijampolės AVMI taip pat tikrina mažmeninės prekybos, paslaugų sektoriaus bei kitas įmones, asmenis, vykdančius individualią veiklą.



– Kiek Marijampolės AVMI šiais metais atliko patikrinimų, kiek skirta baudų?

– Šįmet atlikome 243 mokestinius tyrimus ir 40 patikrinimų. Po mokestinių tyrimų verslininkams nurodyta patikslinti deklaracijas, siekiančias 5,1 mln. litų sumą. Patikrinimų metu priskaičiuota 1,3 mln. litų mokesčių, baudų ir delspinigių suma.

– Ką reikėtų daryti įmonėms, kurios dėl patiriamų sunkumų neišgali sumokėti mokesčių?

– Trūkstant apyvartinių lėšų ar esant kitiems sunkumams, mokesčių mokėtojas turėtų kreiptis į mus ir tartis dėl mokestinės paskolos sutarties sudarymo ar kito mokesčių atidėjimo būdo. Jokiu būdu nebandyti sukčiauti, siekiant išvengti mokestinių prievolių.

Verslininkai turėtų nepamiršti, kad vengdami mokėti mokesčius jie ne tik sulaukia baudų ir delspinigių, tačiau ir susigadina savo verslo reputaciją, kitaip mažina socialinę gerovę.

– Kokius dokumentus būtina pateikti?

– Mokesčių administratorius sprendimą atidėti mokestinės nepriemokos mokėjimą ar jį išdėstyti priima tik nustatęs, kad nedelsiant ją sumokėjus mokėtojo finansinė būklė taptų kritinė arba jis patirtų didelių sunkumų vykdydamas kitus savo finansinius įsipareigojimus. Toks mokestinės nepriemokos mokėjimo atidėjimas ar išdėstymas suteiktų jam galimybę stabilizuoti savo finansinę būklę ir sumokėti mokestinę nepriemoką vėliau.



Sprendimas atidėti mokestinės nepriemokos mokėjimo terminą ar jį išdėstyti gali būti priimtas tik tuomet, jeigu mokesčių mokėtojas kartu su prašymu pateikia dokumentus, pagrindžiančius, kad turi realių galimybių atsiskaityti per prašomą suteikti mokestinės nepriemokos atidėjimo laikotarpį.

Tokiu atveju, kai mokesčių mokėtojai turi mokestinę nepriemoką, kurios negali sumokėti dėl lėšų trūkumo, o ji susidarė dėl to, kad jiems už atliktus darbus ar suteiktas paslaugas skolingos iš valstybės ar savivaldybės biudžeto finansuojamos įstaigos, mokesčių inspekcija atleidžia nuo delspinigių arba jų dalies.

– Kokia padėtis Vilkaviškio rajone?

– Šiais metais į mus dėl mokesčių atidėjimo kreipėsi penkios Vilkaviškio įmonės, kurioms mokesčių atidėta už 397 tūkst. litų.

Iš viso Marijampolės apskrityje yra sudarytos 34 mokestinės paskolos sutartys 6 mln. litų nepriemokai atidėti.

Iš jūsų kaimynų šakiečių sulaukta dviejų prašymų dėl 159 tūkst. litų sumos.

– Kokia efektyviausia priemonė yra išaiškinant įvairius pažeidimus, ar daug jų pasitaiko Vilkaviškyje?

– Per pirmąjį metų pusmetį sulaukėme 31 pranešimo apie galimus mokestinius pažeidimus pasitikėjimo telefonu 1882. Net 8 iš jų nurodyti Vilkaviškio rajone, dvigubai daugiau – Marijampolės rajone, 4 – Kazlų Rūdoje, 2 – Kalvarijoje.

Toks pranešimų gavimo būdas pasirinktas ir dėl suaktyvėjusios kovos su atlyginimais vokeliuose. Šiandien galima drąsiai teigti, kad ši priemonė pasiteisino, mokesčių mokėtojai aktyviai padeda mažinti šešėlinio verslo apraiškas. Pasitikėjimo telefonas tapo ir pagalbine priemone, padedančia analizuoti pokyčius šalies versle: pastebėti naujas mokesčių nemokėjimo tendencijas ir jau žinomų modelių paplitimą. Tiek pasitikėjimo telefonas, tiek ir kitos priemonės padeda mokesčių inspekcijai operatyviai vertinti pokyčius versle ir pasirinkti efektyviausius kontrolės būdus kovojant su šešėline ekonomika.

– Tiriant gautus pranešimus Marijampolės apskrityje surašyta 11 administracinės teisės pažeidimų protokolų. Kiek iš jų surašyta Vilkaviškio rajone ir kokių?

– Tiriant pranešimus jūsų rajone, administracinės teisės pažeidimų protokolų surašyta nebuvo. Tačiau pasitaikė atvejis, kai dėl pasitikėjimo telefonu gauto skundo Vilkaviškio rajono įmonėje buvo atliktas patikrinimas, kurio metu nebuvo pateikti jokie patikrinimui reikalingi dokumentai. Tuomet dėl galimo dokumentų paslėpimo, neišsaugojimo ir sunaikinimo apie šią įmonę buvo surinkta medžiaga ir perduota Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai.

– Kokios tendencijos, vengiant mokesčių, pastebimos Vilkaviškyje ir ar išryškėja koks nors mūsų rajonui būdingas bruožas?



– Marijampolės apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, gavusi iš Vilkaviškio policijos komisariato pranešimus, 2009 metų I pusmetį Vilkaviškio rajono gyventojams pagal patikrinimo aktus priskaičiavo 98 tūkst. litų akcizo mokesčio, delspinigių ir baudų už neteisėtai laikytas ar gabentas akcizines prekes. Dar 31 tūkst. litų akcizo mokesčio buvo sumokėta pačių gyventojų po Marijampolės AVMI priminimo susimokėti. Todėl vienas iš dažniausiai daromų pažeidimų Vilkaviškio rajone – neteisėtas akcizinių prekių laikymas ir gabenimas.

Taip pat pasitikėjimo telefonu dažnai pranešama apie nelegalų darbą ir vykdomą nelegalią veiklą. Kaip tik šį mėnesį vienoje Vilkaviškio rajono įmonėje buvo nustatytas nelegalaus darbo atvejis.

– Ką manote apie Teisingumo ministerijos pasiūlymą, kuriam neseniai pritarė ir Vyriausybė, tramdyti verslą kontroliuojančias institucijas?

– Šiuo metu vykdomos kontrolės prioritetai ir yra kuo mažiau trukdyti verslui, mažinti patikrinimų ir tyrimų trukmę.

Sukaupta informacija apie mokesčių mokėtojų veiklos rodiklius, rinkos dalyvių sandorius, deklaruojamus bei mokamus mokesčius padeda sutrumpinti vykdytinas kontrolės procedūras, o pastebėjus įmonės klaidas mokesčių mokėtojui pirmiausia siūloma jas ištaisyti.



Sankcijos taikomos tik nustačius mokesčių vengimo faktus.





Publikuota: 2009-07-27 23:18:29

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai