„Santaka“ / Vištyčio ežeras poilsiautojus traukia ne mažiau nei jūra

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-07-15 17:18

Dalinkitės:  


Net ir šiokiadieniais iki Vištyčio atidumia kauniečiai, šakiečiai, marijampoliečiai, kybartiečiai, virbaliečiai... Šis jaunuomenės būrelis su tėvais atvyko iš Klampučių.

Autorės nuotr.


Vištyčio ežeras poilsiautojus traukia ne mažiau nei jūra

Birutė PAVLOVIENĖ


Vištytiškiai kalba, kad pabūti prie jų ežero darosi lygiai taip pat „madinga“, kaip ir nuvažiuoti prie jūros.

Suvalkijos perlo pakrantes poilsiautojai ypač apgula savaitgaliais.



Darbai ir nuostoliai

Ne visi atvykstantys turi norų ir galimybių apsistoti privačiuose „Pušelės“ ar „Viktorijos“ kempinguose. Daug kas renkasi paprastesnio tipo nemokamas poilsiavietes ir stovyklavietes.

Vištyčio regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas sakė, kad šiam sezonui buvo pasiruošta neblogai. Bendradarbiaujant su seniūnija, miškininkais visuomeninėse poilsio vietose pastatyta naujų įrenginių, pakrantėje prie miestelio išasfaltuota viena automobilių stovėjimo aikštelė, tvarkytas Šventojo šaltinėlio kalnas, nupjaunama žolė ir prie kitų lankytinų objektų.

Norėdamos susipažinti su parko teritorijoje esančiomis kultūros, gamtos vertybėmis, organizuotos grupės gali kreiptis iš anksto, prieš savaitę (tel. 63 532, 63 581). Parko darbuotojai nemokamai palydi pasirinktu maršrutu. Direkcijoje galima gauti Šilelio pažintinio tako, viso Vištyčio regioninio parko schemas.

Praėjusį savaitgalį buvo surengtas kompleksinis parko direkcijos, aplinkosaugos, policijos ir kitų žinybų atstovų reidas. Tikrinta, kaip poilsiautojai laikosi įstatymų reikalavimų, Regioninio parko tvarkymo plano, lankymo taisyklių. Surašyta keletas administracinių teisės pažeidimų aktų. Direktoriaus teigimu, dėl smulkmenų reido dalyviai žmonių netrikdė. Aktus rašė tik tiems, kurie automobilius buvo pasistatę vos ne ežero vandenyje ar kitaip nepaisė elementaraus padorumo.



Lankydamiesi prie Vištyčio ir jo apylinkėse šią savaitę, įstikinome, jog parko darbuotojams jau tenka skaičiuoti ir nemažus nuostolius, nors vasara dar tik įpusėjo. Miestelio pakraščio stovyklavietėje nuplėštas metalinis krepšinio lankas, „nurėdytos“ sūpuoklės ne tik čia, bet ir Šilelio poilsiavietėje. Pavogta ąžuolinių suoliukų, stalų. Prie lankytinų parko objektų mąžta informacinių ženklų. Aprašų lentelių, supažindinančių su parko įžymybėmis, buvo pastatyta per dvidešimt. Dabar likę tik keletas. Tokio aprašo jau nebėra ir apžvalgos aikštelėje, iš kurios matosi trys ežerai: Vištyčio, Grabausko ir Pakalnių. Lankytojai, užlipę stačiais mediniais laipteliais, nuo regyklos viršūnės atsiveriančia įspūdinga panorama galėdavo gėrėtis ir prisėdę. Šiuo metu telikę suolo šonai.

Barbariškai niokojamas Pavištyčio piliakalnis, kuris yra archeologinis paminklas. Kol kas nenustyta, kas jį šturmuoja savo visureigiais. Paežerės stovyklavietėse daug kur į žemę įkasti masyvūs pieštuko formos ąžuoliniai riboženkliai, pristabdantys motorizuotuosius. Ar tik neprireiks tokiais „špicais“ arba grioviais apjuosti ir piliakalnį?



Kur nori – nesustosi

Iš Vištyčio miestelio pasukę didžiųjų kempingų link vedančiu keliu, poilsiautojai žvalgosi nuo seno jiems žinomų smėlėtų ežero pakrančių. Šiemet čia iškart galima pastebėti, kad prie asfaltuoto kelio stovi du nauji ženklai: vienas ribojant greitį, kitas draudžian stovėti.



Nerijus Paškauskas sakė, jog 60 km per valandą greitis nustatytas siekiant išvengti žmonių gyvybes pasiglemžiančių avarijų. Eismą čia sunkindavo ir šalikelėje sustatomos automašinos, todėl dabar stovėti uždrausta.

Bet yra manančių (taip kalbėjo ir „Santakos“ redakcijai skambinę gyventojai), jog toks ženklas atsirado, kad kuo didesnį atvykstančiųjų srautą nukreiptų į privačias poilsiavietes. Juk kuomet automobilio negalima pasilikti, kaip buvo įprasta anksčiau, šalikėlėje, kuri yra ežero pusėje, žmonės bus priversti važiuoti tolyn į „Viktoriją“ ar „Pušelę“. N.Paškauskas sakė, jog taip teigti yra absurdiška, nes už šių kempingų dar yra ir dvi nemokamos (Šilelio ir Pakalnių) stovyklavietės. Neskaičiuojant tokios pat, esančios prie Vištyčio miestelio, už jo maždaug kas kilometrą (4 km ruože) yra dar kelios visuomeninės laikino poilsio zonos. Tik į jas reikia nueiti automobilius pasilikus kitoje kelio pusėje esančiose automobilių stovėjimo aikštelėse.

Poilsiautojai širsta, kad dėl to pailgėja atstumas iki ežero, į jį su visa manta tenka traukti per kelią, kuris pėstiesiems taip pat nėra saugus. Bet, pasak direktoriaus, pajūryje irgi nesustosi kur nori, o tik ten, kur nustatyta. Visos Vištyčio paežerės, kurioje problemų kelia ir savininkams grąžinta ar privatizuota žemė, automobiliais, palapinėmis, laužavietėmis taip pat neužgriozdinsi. Kur ir ką galima įrengti (aikšteles, poilsiavietes ir t.t.), reglamentuoja Vyriausybės patvirtintas Vištyčio regioninio parko tvarkymo planas.



„Anksčiau ar vėliau ir prie Vištyčio poilsiautojai turės priprasti laikytis nustatytos tvarkos“, – kalbėjo N.Paškauskas. Kol kas dar nemažai automobilių tenka matyti stovinčių ir „po ženklu“.



Ne plynas laukas

Gyvenimui žengiant į priekį, patogumų žmonės pageidauja ir nemokamose stovyklavietėse bei poilsiavietėse. Jų infrastruktūrai dar toli iki to lygio, kuris poilsiautojams sukurtas privačiuose kempinguose. Bet visuomeninėse Vištyčio paežerės poilsio zonose jau irgi pasitinka ne plynas laukas ar tuščias miškas, o stalai, suolai, tualetai, šiukšliadėžės, konteineriai. Kai kur pastatytos ir persirengimo kabinos. Tai vienur, tai kitur akis džiugina įvairūs aplinką puošiantys dekoratyviniai elementai. Neabejojama, kad ateityje visuomeninių stovyklaviečių vaizdas tik gerės. Kai kuriose gal atsiras ir geriamojo vandens.



Skausmingos problemos

Vištyčio seniūnas Bronislovas Polita didžiausiu savo galvos skausmu vadino seniūnijai tekusią prievolę rūpintis, kad iš valdiškų poilsiaviečių būtų išgabentos šiukšlės. Pakrantės ruože pastatyti septyni konteineriai. Į juos šiukšles iš dėžių ir bet kur suverstų krūvų sugabena ir parko darbininkai. Šiukšlių surinkėjais būna ir seniūnijos siunčiami „biržininkai“. Po savaitgalio antplūdžių konteineriuose visos paliktos atliekos nesutelpa. Du parko darbininkai, kuriems daugiau kaip 10 tūkstančių hektarų užimančiame parke pakanka ir kitų darbų, vienas kitas „biržininkas“ – per menkos jėgos, kad valdiškose poilsiavietėse žmones kasdien pasitiktų tvarkinga aplinka. Štai, pavyzdžiui, prie miestelio esančioje poilsiavietėje antradienį matėme vos ne kalnus priverstų, išdrabstytų šiukšlių. „Paprasčiausiai nespėjome visko išgabenti“, – kalbėjo seniūnas.

Anksčiau konteinerius išveždavo kartą per dvi savaites, dabar tai daroma kiekvieną savaitę. Bet vėlgi: vien per pusantros savaitės šiukšlių išvežimas iš visiems skirtų poilsiaviečių „suvalgė“ apie 800 litų seniūnijos biudžeto lėšų.

Vištyčio kaimo bendruomenė ir seniūnija paruošė raštą rajono Savivaldybės tarybai, kad ji priimtų sprendimą kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę, kuri numačiusi dar keturiolikai šalies miestelių suteikti kurortinės vietovės statusą. Jeigu Vištytis jį gautų, daug kas keistųsi, nes kurortinis miestas ar miestelis turi visai kitokias galimybes tvarkytis, kurti tai, ką žmonės nori matyti kampeliuose, kurių gamta tikrai nenuskriaudė.



Publikuota: 2005-07-15 17:18:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ligoninės kieme – nauja eglė
* Liuteronų maldos namai kviečia į neeilinę pažintį
* Senovinių patiekalų receptai išliko bibliotekininkių dėka
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Apie žodį „rinkiminis“
Žodžio „rinkiminis“ daryba buvo vertinama kaip nebūdinga (priesagos -inis vediniai paprastai nedaromi iš abstraktų). Tačiau žodžio „rinkimai“ reikšmė sukonkretėjo ir vediniai „rinkiminis“, „priešrinkiminis“, „porinkiminis“ vertintini kaip galimi.
Atkreiptinas dėmesys, kad termininiuose junginiuose vartojamas nusakomasis kilmininkas, pvz.: rinkimų apygarda, rinkimų apylinkė, rinkimų komisija, rinkimų programa.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai