„Santaka“ / Kalbos svetainė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-03-24 09:27

Dalinkitės:  


Kalbos svetainė

Elena SABALIAUSKIENĖ

Apie linksnių ir asmenų galūnes



Lietuvių kalboje dalis linksnių ir asmenų galūnių gali būti ilgosios arba trumposios. Norėtųsi atkreipti dėmesį, kad oficialiuosiuose kalbos stiliuose (moksliniame, administraciniame, iš dalies publicistiniame) vartotinos tik pilnosios linksnių ir asmenų galūnės. Laisvuosiuose kalbos stiliuose (buitiniame, meniniame) galima vartoti ir trumpąsias formas: paupyje – paupyj, paupy; miškuose – miškuos; aukštame kalnelyje – aukštam kalnely; su pilnomis pintinėmis – su pilnom pintinėm; keliaujame – keliaujam; dirbkime – dirbkim ir t. t.

Paprastai leidžiama trumpinti ilgąsias veiksmažodžių tariamosios nuosakos formas: dirbtum(ei), dirbtu(mė)me; keliautum(ei), keliautu(mė)me ir pan. Kur kas rečiau vartojamos šitaip sutrumpėjusios daugiskaitos antrojo asmens formos: dirbtumėte – dirbtumėt, dirbtute; suptumėtės – suptutės, suptute. Oficialiuosiuose kalbos stiliuose įsitvirtino ir trumpoji liepiamosios nuosakos vienaskaitos antrojo asmens forma: dirbk, rašyk, klausyk, o ilgoji dirbki, rašyki, klausyki praktiškai nebevartojama. Tačiau reikia vartoti pilnąją veiksmažodžių bendraties formą: dirbti, rašyti. Trumpoji forma dirbt, rašyt pasitaiko tik laisvuosiuose stiliuose.

Bendrinėje kalboje vengtinos kai kurios paplitusios tarminės linksnių bei asmenų galūnės. Reikėtų įsidėmėti, kad, pvz., marinuotas daržo gėrybes laikome ne sandėliukyje, bet sandėliuke; turistinė žuvienė kunkuliavo ne katiliukyje, bet katiliuke ir t. t.

Tačiau šalia oficialių daiktavardžių formų moteries, obelies nėra klaida ir moters, obels. Vis dėlto geriau sakyti ir rašyti debesies, deguonies negu debesio, deguonio. Galima vartoti abi linksnių galūnes žodžiuose vėjyje ir vėjuje, kraujyje ir kraujuje; su dukterimi ir su dukteria, su seserimi ir su seseria. Įprasčiau sakyti vandeniu, akmeniu, piemeniu, šuniu, bet nėra klaida ir vandenimi, akmenimi, piemenimi, šunimi.

Dažnai klystame netaisyklingai vartodami įvardžio pats kilmininką. Derėtų įsidėmėti, jog pagrindinis normos variantas yra paties, o ne pačio (Paklausk jo paties).

Neretai linkstama kai kuriuos žodžius kaityti pagal kitą linksniuotę. Bendrinėje kalboje įprastos šios formos: atvejis, atvejį (ne atvejas, atveją); šviežias, šviežia (ne šviežus, švieži); giedras, giedra (ne giedrus, giedri). Tačiau blaivus, blaivi (ne blaivas, -a); smailus, smaili (ne smailas, -a); gudrus, gudri (ne gudras, -a).

Įsidėmėtina, kad būdvardžių ir būdvardiškųjų žodžių vienaskaitos naudininko ir vietininko galūnės yra kitokios negu daiktavardžių. Turi būti vartojamos tik taisyklingos darybos galūnės: sidabriniam (ne sidabriniui) papuošalui; auksiniam (ne auksiniui) žiedui; esminiam (ne esminiui) dalykui; auksiniame (ne auksinyje) narvelyje; sudėtiniame (ne sudėtinyje) sakinyje ir t. t.

Išimtis – galūnę -is turintys būdvardžiai, kurie sudaryti iš dviejų kamienų ir yra linkę daiktavardėti, pvz., mažametis, sengalvėlis, daugiaaukštis, juodbėris: grasino mažamečiui; skirta lėšų daugiaaukščiui renovuoti; gyvenu daugiaaukštyje. Jei į juos žiūrime kaip į priedėliais einančius daiktavardžius, nebus klaida ir tėveliui sengalvėliui, mažamečiui vaikui, juodbėriui žirgui, daugiaaukščiui namui. Tačiau jei į juos žiūrime kaip į būdvardžius, tai junginiuose su daiktavardžiais vartojame įprastas būdvardžių galūnes: mažamečiam vaikui, daugiaaukščiam namui, juodbėriam žirgui.

Nusakant metų dalis, mėnesius, savaites ir jų dalis pirmenybė teiktina (ypač prestižinėje bendrinėje kalboje) pagrindiniam normos variantui – galininko linksniui. Vietininkas – dalinis normos variantas, gali būti vartojamas laisvuosiuose stiliuose: rudenį (rudeny(je) šlapia; karas prasidėjo birželį (biržely(je); pirmadienį (pirmadieny(je) turiu išvažiuoti.

Dėl dviprasmiškumo negalima painioti veikiamosios rūšies būtojo kartinio laiko moteriškosios giminės vienaskaitos vardininko dalyvių (stovėjusi, perskaičiusi) ir to paties laiko padalyvių (stovėjus, perskaičius): Perskaičiusi (plg. Perskaičius) susimąstai.

Mūsų kraštietė poetė Salomėja Nėris rašė: „Rymo ramunėlė rudenio arimuos...“ Tai nepaprastai gražus poetinis tekstas, tačiau oficialusis dalykinis stilius mums leidžia vartoti tik paradigmą rudens arimuose...





Publikuota: 2009-03-24 09:27:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai