„Santaka“ / Mokesčių inspekcijos informacija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-12-30 09:52

Dalinkitės:  


Mokesčių inspekcijos informacija

Naujos Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projekto nuostatosPagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo (toliau – GPMI) projektą nuo 2009 m. sausio 1 d. nustatomas visoms pajamoms, išskyrus pajamas iš paskirstytojo pelno, vienodas — 15 proc. pajamų mokesčio tarifas. Privalomo sveikatos draudimo įmokos (6 ir 9 proc.) atskiriamos, jų mokėjimas nustatomas Sveikatos draudimo įstatyme.

Nuo su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų ir autorinių atlyginimų (išmokamų vykdant individualią veiklą ar pagal vienkartines sutartis) prievolė išskaičiuoti sveikatos draudimo įmokas nustatoma mokestį išskaičiuojančiajam asmeniui.

Pagal GPMĮ projektą kitoks – 20 proc. pajamų mokesčio tarifas nustatomas pajamoms iš paskirstytojo pelno. Tokioms pajamoms priskiriami dividendai (įskaitant ir skirstant vieneto pelną ar mažinant įstatinį kapitalą vieneto dalyvio gautas lėšas ar gauto turto tikroji rinkos kaina). Pajamoms, gautoms iš paskirstytojo pelno, nepriskiriamos neribotos civilinės atsakomybės vieneto dalyvio pajamos.

Neribotos civilinės atsakomybės vieneto dalyvio pajamos iš apmokestinto pelno, viršijančios 4000 Lt apmokestinamos taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą.

Dabar galiojančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatos lieka, išskyrus:

• įsigytam asmeniniam kompiuteriui ir/ar interneto prieigos įrengimui,

• palūkanoms, mokamoms už paimtą kreditą gyvenamajam būstui įsigyti ar statyti.

Taip pat keičiamos GPM lengvatų taikymo nuostatos.

GPMĮ projekte siūloma atsisakyti pajamų mokesčio lengvatos palūkanoms už paimtą kreditą gyvenamajam būstui statyti ar jam įsigyti (tačiau kartu, atsižvelgiant į teisėtus lūkesčius, siūloma suteikti gyventojams teisę atimti iš pajamų palūkanas už bet kurį vieną iki 2009 m. sausio 1 d. paimtą kreditą gyvenamajam būstui statyti ar jam įsigyti).

GPMĮ projekte taip pat siūloma atsisakyti nuostatų, suteikiančių gyventojams teisę iš pajamų atimti išlaidas už vieną įsigytą asmeninį kompiuterį ir (arba) interneto prieigos įrengimą, užtikrinant galimybę iš pajamų atimti už 2004–2008 m. pagal lizingo sutartį įsigytą kompiuterį 2009 metų ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais faktiškai apmokėtą kainos dalį, neviršijančią nustatytų dydžių.

Be to, nuo 2009 metų siūloma leisti atskaityti iš gyventojo apmokestinamųjų pajamų sumas, sumokėtas už profesinį mokymą ar studijas tik tuo atveju, jei juos baigus įgyjamas pirmas atitinkamas aukštasis išsilavinimas ir (ar) suteikiama pirma atitinkama kvalifikacija.Klausimai — atsakymai– Ar reikės mokėti pajamų mokestį nuo išmokos dalies, lygios įmokoms, jeigu nutraukiama gyvybės draudimo sutartis, sudaryta nuo 2003-01-01, ir gyventojas nesinaudojo GPMĮ 21 straipsnyje nustatyta lengvata iš pajamų atimti gyvybės draudimo įmokas?

– GPMĮ projekte nustatyta, kad, nutraukus nuo 2003-01-01 sudarytą gyvybės draudimo sutartį, gaunamos išmokos dalis, lygi pagal šią sutartį sumokėtoms įmokoms, kurios nebuvo atimamos iš pajamų GPMĮ 21 straipsnyje nustatyta tvarka, pajamų mokesčiu neapmokestinamos.

– Ar gyventojas, pageidaujantis, kad darbovietėje 2009 m. sausio mėnesį jam būtų taikomas NPD ir/ar papildomas NPD (už auginamus vaikus), turi pateikti darbdaviui naują prašymą?

– Gyventojui, kuris darbdaviui 2008 m. ar ankstesniais metais buvo pateikęs prašymą taikyti NPD (pagrindinį ar individualų), auginantis vaikus — ir papildomą NPD, nebūtina teikti naujo prašymo. Šie dydžiai darbovietėje gali būti taikomi anksčiau pateiktų prašymų pagrindu.

– Ar bus panaikinti verslo liudijimai, ar tik kai kurių rūšių?

– Pagal pateiktą GPM įstatymo projektą verslo liudijimai nėra naikinami. Verslo liudijimai 2009 metams pagal turimą informaciją neturėtų būti naikinami. Šiuo metu VMI jau išduoda verslo liudijimus 2009 metams.


Bus leidžiama naudoti kasos aparatus ir su senu PVM tarifuValstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad atsižvelgdama į diskusijose su verslininkais išsakytas problemas ir vadovaudamasi protingumo principu, formalius neatitikimus naujiems teisės aktams nelaikys pažeidimu.

Taip pat VMI pakeitė kasos aparatų naudojimą reglamentuojančius teisės aktus bei leidžia naudoti neperprogramuotus ir spausdinančius kvituose senąjį pridėtinės vertės mokesčio tarifą kasos aparatą, kol jis bus tinkamai sutvarkytas.


Mokesčių inspekcija ragina kasos aparatų perprogramavimą atlikti kuo skubiau, tačiau, remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2008 m. gruodžio 18 dienos įsakymu Nr. VA-69, verslininkai nuo sausio 1-osios gali naudoti ir neperprogramuotus kasos aparatus, kvituose ir kasos aparato dienos ataskaitose („Z“) gali spausdinti nepakeistus PVM tarifus ir neperskaičiuotas PVM sumas. Tačiau kasos aparato Kasos operacijų žurnaluose (apskaitos registruose) turi įrašyti naujus PVM tarifus ir atitinkamai apskaičiuotas PVM sumas.Klausimai – atsakymai– Kaip bus vertinami atvejai, kai kasos aparatai nebus perprogramuoti skaičiuoti 19 procentų PVM tarifą?

– Vadovaudamiesi Kasos apa- ratų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto LR Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimu Nr. 1283 27 punktu, jeigu ūkio subjektai kasos aparato kvituose ir kasos aparato dienos ataskaitose („Z“) spausdins nepakeistus PVM tarifus tol, kol perprogramuos kasos aparatus skaičiuoti naująjį PVM tarifą, VMI nelaikys to pažeidimu.

– Ar reikia ištaisyti PVM tarifą kasos aparato kontrolinėje juostoje atspausdintoje dienos ataskaitoje „Z“ tuo atveju, kai joje bus spausdinamas 18 procentų PVM tarifas po 2009 m. sausio 1 d.?

– Nebūtina, tačiau kasos aparatų naudotojai, pageidaujantys, kad kontrolinės juostos dienos „Z“ ataskaitoje būtų nurodytas naujas PVM tarifas, gali joje PVM tarifą ištaisyti ir perskaičiuoti rankiniu būdu (laikantis Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo 18 straipsnyje nustatytų reikalavimų).

– Kaip turi būti įforminti apskaitos dokumentai, kurie išrašomi asmeniui pageidaujant, jeigu kasos aparatas nepritaikytas skaičiuoti naująjį PVM tarifą?

– Pažymėtina, kad techninės problemos (kliūtys) neturi trukdyti tinkamai ir teisingai apskaičiuoti naująjį PVM tarifą ir jį nurodyti ne tik apskaitos dokumentuose, išrašomuose asmeniui pageidaujant, bet ir finansinėse ataskaitose.

– Mažmeninės prekybos įmonėje 2009 m. sausio mėnesį prekės buvo parduodamos kasos aparato kvite nurodant seną 18 procentų PVM tarifą. Kokią PVM sumą turi nurodyti sausio mėnesį atspausdintame kasos aparato kvite ir PVM deklaracijoje?

– Jei įsigaliojus naujam PVM tarifui kasos aparatai dar nebus perprogramuoti, atspausdintame kasos aparato kvite gali išlikti 18 procentų PVM tarifas, t. y. jo taisyti ir perskaičiuoti PVM sumą nebūtina, o PVM deklaracijoje PVM turi būti perskaičiuotas pagal naująjį PVM tarifą.

– Ar privaloma ištaisyti pirkėjui išduodamame kasos aparato kvite, pagal kurį išlaidos gali būti pripažįstamos sąnaudomis, PVM tarifo dydį tuo atveju, jeigu kasos aparatas nepritaikytas skaičiuoti naująjį PVM tarifą?

– Tokiu atveju taisyti PVM tarifo nebūtina. Tačiau pirkėjui pageidaujant, kad jam išduodamame kasos aparato kvite būtų nurodytas 19 procentų PVM tarifas ir perskaičiuota PVM suma, galima jame PVM tarifą ištaisyti ir perskaičiuoti rankiniu būdu (laikantis Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo 18 straipsnyje nustatytų reikalavimų).

– Ar privaloma ištaisyti PVM tarifą ir perskaičiuoti PVM sumą kasos aparato kvite tais atvejais, kai pirkėjui pateikiamas kvitas, kuriame nurodytas 18 procentų PVM tarifas ir nustatyta tvarka išrašoma sąskaita faktūra ar PVM sąskaita faktūra, kurioje nurodytas 19 procentų PVM tarifas?

– Tokiu atveju taisyti PVM tarifą ir sumą kasos aparato kvite nebūtina. Svarbu, kad išrašytoje sąskaitoje faktūroje ar PVM sąskaitoje faktūroje būtų nurodytas 19 procentų PVM tarifas ir pagal jį apskaičiuota PVM suma.


PVM įstatymo pakeitimo projektas. Numatomas naujas PVM tarifasAtsižvelgdama į būsimus mokesčių pasikeitimus Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos atsako į mokesčių mokėtojams kylančius klausimus.

Paaiškinimai ir atsakymai pateikiami atsižvelgiant į įstatymų projektus, kuriems Lietuvos Respublikos Seimas pritarė arba kuriems yra pritaręs Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.

Pasikeitus PVM tarifams, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad už tiekiamas prekes ir teikiamas paslaugas PVM apskaičiuojamas taikant PVM tarifą, galiojantį prievolės apskaičiuoti PVM atsiradimo momentu.

Atsižvelgiant į numatytas pereinamąsias nuostatas, po 2009 m. sausio 1 d. lengvatiniai PVM tarifai, galioję 2008 metais, galės būti taikomi tokiais atvejais:

– jeigu prenumeratos sutartys 2009 metams dėl periodinių leidinių tiekimo buvo sudarytos ir pagal jas apmokėta iki 2008 m. gruodžio 31 d., jų tiekimas apmokestinamas taikant 5 procentų PVM tarifą;

• jeigu išankstinis apgyvendinimo paslaugų užsakymas (rezervavimas) dėl šių paslaugų teikimo 2009 metais buvo registruotas iki 2008 m. gruodžio 31 d., jų teikimas apmokestinamas taikant 5 procentų PVM tarifą;

renginių lankymas 2009 metais asmenims, bilietus į juos įsigijusiems ir apmokėjusiems iki 2008 m. gruodžio 31 d., apmokestinamas taikant 5 procentų PVM tarifą;

• jeigu sutartys dėl gyvenamųjų namų statybos, renovacijos, apšiltinimo paslaugų, už kurias apmokama valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšomis, atlikimo buvo sudarytos iki 2008 m. gruodžio 31 d., šių paslaugų teikimas apmokestinamas taikant 9 procentų PVM tarifą;

vaistų ir medicinos pagalbos priemonių tiekimas asmenims, kuriems šių prekių įsigijimo išlaidos visiškai ar iš dalies kompensuojamos Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatyme nustatyta tvarka, iki 2009 m. birželio 30 dienos apmokestinamas taikant 5 procentų PVM tarifą.Klausimai – atsakymai– Kokį PVM tarifą nurodyti 2009 m. sausio 25 d. pateikiamoje PVM deklaracijoje?

– Kadangi sausio mėnesį bus pateikiama PVM deklaracija už 2008 m. gruodžio mėnesį, todėl PVM deklaracijoje turi būti nurodomi 2008 m. galioję PVM tarifai, t. y. standartinis 18 procentų PVM tarifas arba lengvatiniai – 5 ar 9 procentų PVM tarifai.– Ar bus pakeista PVM deklaracijos forma?

– Bus atlikti tik techninio pobūdžio PVM deklaracijos pakeitimai.– Iki kada reikės pateikti 2009 m. sausio mėnesio PVM deklaraciją?

– 2009 m. sausio mėnesio PVM deklaracija turi būti pateikta iki 2009 m. vasario 25 d.– Kokį PVM tarifą nurodyti 2009 m. sausio 1 d. ir vėliau išrašomose PVM sąskaitose faktūrose?

– PVM sąskaitose faktūrose, kasos aparato kvituose, išrašomuose 2009 m. sausio 1 d. ar vėliau, turi būti nurodomas naujas standartinis PVM tarifas – 19 proc.– Galiojant naujam PVM tarifui grąžinamos prekės, kurios buvo įsigytos 2008 metais, kai galiojo senas PVM tarifas. Koks PVM tarifas turi būti nurodomas prekių grąžinimo kreditinėje PVM sąskaitoje ar debetiniame dokumente?

– Prekių grąžinimo atvejais kreditinėje PVM sąskaitoje faktūroje ar debetiniame dokumente nurodomas PVM tarifas, galiojantis šių prekių tiekimo momentu. Todėl, nurodytuoju atveju prekių grąžinimą įforminančiame dokumente nurodomas senas PVM tarifas. Analogiškai PVM tarifas nurodomas ir kitais atvejais, kai PVM įstatymo nustatytais atvejais išrašomos anksčiau patiektų prekių (suteiktų paslaugų) kreditinės PVM sąskaitos faktūros.Daugiau klausimų – atsakymų internetiniame puslapyje www.vmi.lt, skiltyje „Mokesčių pasikeitimai 2009 metais“.Marijampolės AVMI informacija


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas