„Santaka“ / Galima ištverti, bet neprivaloma kentėti

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-05-27 14:58

Dalinkitės:  


Kunigas Egidijus Juravičius sakė, jog dirbant bažnytiniame teisme nuomonė apie šeimą labai pasikeitė, nes čia išgirsti vien skaudžius dalykus.

Autorės nuotr.


Galima ištverti, bet neprivaloma kentėti

Birutė NENĖNIENĖ


Neseniai į Vaiko teisių apsaugos tarnybą kreipėsi jauna pora. Merginai – septyniolika, vaikinui – 21-eri. Jaunuolius atlydėjusi merginos mama buvo nusiteikusi ryžtingai tarpininkauti, kad „vaikai gautų leidimą tuoktis“. Jaunuoliai aiškino, jog jie myli vienas kitą, gyvena ir toliau nori gyventi kartu, bet jiems „negražu nuo žmonių“ nesusituokusiems.

Tarnybos viršininkė Danutė Viltrakienė paaiškino, jog Civilinis kodeksas vienintele paankstintų vedybų priežastimi nurodo nėštumą, todėl negali jiems išduoti pažymos teismui, kuris priimtų sprendimą, leidžiantį tuoktis nesulaukus 18 metų.

Kasmet į Vaiko teisių apsaugos tarnybą pažymų dėl teisės tuoktis anksčiau kreipiasi maždaug apie dešimt porų, nes kūdikių laukiasi septyniolikmetės, šešiolikmetės, net penkiolikmetės būsimosios nuotakos. Pasak D.Viltrakienės, tokių prašymų pastaraisiais metais daugėja. Tačiau pasitaikė tik vienas kitas atvejis, kai susituokė abu nepilnamečiai.



Bažnyčia nepataikauja

Minėtos poros vaikinas nelabai norėjo sutikti su Vaiko teisių apsaugos tarnybos išaiškintu civiliniu įstatymu. Nieko tokio, sakė, „vienas kunigas iš tolimesnės parapijos pažadėjo sutuokti“, o civilinę santuoką įformins, kai draugė sulauks pilnametystės.



Tačiau Vilkaviškio vyskupijos Bažnytinio teismo oficiolas, bažnytinės teisės specialistas kun. Egidijus Juravičius paaiškino: Bažnyčios kanonuose (įstatymuose) nurodyta, jog pirmoji kliūtis santuokai yra amžius. Katalikų Bažnyčia negali sutuokti vyro, jei jam dar nesuėję šešiolika, ir moters – jei nesuėję keturiolika. Toks jaunas amžius nurodytas todėl, kad šie įstatymai skirti viso pasaulio katalikams, mat skirtingose šalyse jaunuoliai nevienodai bręsta. Beje, kitas kanonų punktas nurodo, jog Vyskupų Konferencija turi teisę nustatyti didesnį amžių. Lietuvos Vyskupų Konferencija nutarė Lietuvos bažnyčiose sudaromoms santuokoms nustatyti 18 metų ribą, prisitaikant prie civilinės santuokos normų. Besituokiantiems jaunesniems nei 18 metų privalu gauti vyskupo leidimą. Tačiau vyskupas dabar į nepilnamečių tuoktuves žiūri griežtai ir leidimą išduoda tik tuo atveju, jei jaunuoliai jau turi gavę teismo sprendimą, tuokiasi „iš reikalo“.



Kitos kliūtys ir leidimai

Bažnyčia moko, kad santuokinis ryšys sudaromas visam gyvenimui, jį gali nutraukti tik mirtis, todėl vienąkart susituokus bažnyčioje, sutuoktiniui gyvam esant, kita santuoka bažnyčioje yra negaliojanti. Tačiau Bažnyčios kanonų teisė pateikia visą sąrašą taip vadinamų santuokinių kliūčių, kurioms esant (atsiradus) arba išaiškėjus, jog buvo nuslėptos, sudaryta Bažnyčioje santuoka tampa negaliojanti. Atskirais atvejais konkretiems žmonėms suteikiama dispensa – dėl viešo gėrio kunigas ar vyskupas turi teisę atleisti nuo įstatymo ir duoti leidimą tuoktis. Kunigas E.Juravičius apie tai nemažai informacijos pateikė vyskupijos šeimos centrų savanoriams.



Bažnytinis teismas santuoką negaliojančia pripažįsta tik surinkus visus reikalingus įrodymus.

Esminių santuokinių pareigų bei teisių ir vertės nesuvokimas, nenoras turėti vaikų, nuslėpta psichinė liga, alkoholizmas, narkomanija ar turimas tikslas išspręsti susituokiant homoseksualumo, transeksualumo ar nimfomanijos problemas santuoką leidžia pripažinti negaliojančia.

Po amžiaus kliūties kita iš pirmųjų santuokos kliūčių yra lytinis nepajėgumas. Santuoka negalioja, jei sąmoningai panaudojama apgaulė: moteris norėdama ištekėti sakosi nėščia, nors žino esanti nevaisinga. Arba įsikiša nėščios dukros tėvai ir priverčia susituokti – nori „sutvarkyti reikalus“. Apgaulinga, lengvabūdiška ir negaliojančia gali būti pripažinta ir tokia santuoka, jei bus įrodyta, jog vyras ar moteris siekė susituokti dėl turto, jei santuokinis gyvenimas nesiklostys dėl protinio nebrandumo, dėl santuokinių teisių ir pareigų bei tikslų supratimo trūkumo ir kt.



Giminės – ne pora

Jokie įstatymai neleidžia tuoktis tėvui su dukterimi, motinai su sūnumi, o taip pat šie ryšiai negalimi giminystės šalutinėje linijoje iki ketvirto laipsnio: tarp brolio ir sesers, tarp tėvo brolio ir brolio dukters arba tarp motinos brolio ir brolio ar sesers dukters, tarp tetos ir seserėno arba tarp tetos ir brolėno, tarp tetos sūnaus(pusbrolio) ir pusseserės (iš tėvo pusės), tarp vyro ir jo brolio ar sesers anūkės, tarp moters ir jos brolio ar sesers anūko.



Svainystė reiškia tam tikrą asmenų artumą, kylantį iš galiojančiai sudarytos santuokos. Tačiau negaliojanti santuoka būtų tarp uošvio ir marčios, uošvienės ir žento, patėvio ir podukros, kuri yra žmonos dukra iš kitos santuokos, arba pamotės ir posūnio, kuris yra vyro sūnus iš kitos santuokos. Svainystės kliūtį Bažnyčia įvedė, kad apsaugotų santuokos vienumą ir pasitikėjimą tarp sutuoktinių bei giminaičių.

Civiliniame kodekse nėra ir viešo padorumo kliūties. Ji atsiranda tada, kai vienam iš sugyventinių mirus antrasis norėtų tuoktis su pirmojo sūnumi ar dukra. Tačiau Bažnyčios ir civilinė teisė neleidžia tuoktis įtėviams su įvaikiais.



Tokia auka nereikalinga

Gyvenimas tampa sudrumstas dėl santuokinių savybių trūkumo, jei santuokoje tikimasi siekti skirtingų (ar savanaudiškų) tikslų. Kartais žmonos kenčia smurtą, nes įtikėjusios, jog prieš Dievą duoto santuokos pažado sulaužyti negalima. Tačiau didesnė blogybė, jei tokioje aplinkoje traumuojami vaikai. Bažnyčia tokiu atveju tolerantiška skyryboms ar - bandymui vyrui ir žmonai pagyventi atskirai.



Publikuota: 2005-05-27 14:58:07

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai