„Santaka“ / Radau paukščio jauniklį. Ką turėčiau daryti?

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-07-04 17:57

Dalinkitės:  


Radau paukščio jauniklį. Ką turėčiau daryti?


Įvertinkite situaciją, atsakydami į šiuos klausimus:

* Ar paukščiukas yra sužeistas arba sergantis (virsta ant šono, negali plasnoti; kraujuoja, sparnai nukarę, atrodo išsukti, plunksnelės pasišiaušusios; silpnai atrodo, dreba; užpultas ar sužeistas plėšrūno)?

– jei TAIP – kreipkitės į specialistą (ornitologą, gyvūnėlių veterinarą, gyvūnų globos draugiją);

– jei NE, žiūrėkite, ar jauniklis apsiplunksnavęs.

* Jei jauniklis plikas, bejėgis – reikia Jūsų pagalbos! Beieškodami lizdo, laikykite šiltai (nesuspauskite), toks jauniklis gali labai greitai sušalti! Jei galite rasti jo lizdą, įkelkite jauniklį atgal. Atsargiai stebėkite iš tolo. Jei tėvai lanko lizdą – palikite jauniklį. Jis saugus. Jei ne – kreipkitės į specialistą.

Jei lizdo negalite rasti arba jis suardytas, tuomet:

1) pagaminkite dirbtinį lizdelį – pradurkite keletą drenažo skylučių plastmasinėje dėžutėje, pvz., nuo margarino, išklokite ją sausa žole ar įdėkite senąjį pažeistą lizdą; padėkite į tą patį ar gretą esantį medį taip, kad neiškristų ir būtų apsaugotas nuo saulės ir plėšrūnų;

2) įkelkite jauniklį į pagamintą lizdą. Atsargiai stebėkite iš tolo. Jei tėvai lanko lizdą, jauniklis saugus. Jei ne – kreipkitės į specialistą.



* Jei jauniklis apsiplunksnavęs, jo šokinėjimas ar bėgiojimas ant žemės – visiškai normalus elgesys! Tėvai jauniklį vis dar maitina!

* Ar paukščiukas saugus nuo kačių, šunų ar žmonių (radote judrioje vietoje – gatvėje, ant šaligatvio, aikštėje ar pan.)?

– jei NE – įkelkite (saugiai paslėpkite) jauniklį į krūmus ar ant gretimo medžio šakos. Atsargiai stebėkite iš tolo. Jei tėvai yra netoliese – jauniklis saugus, jei ne – kreipkitės į specialistą.

* Radote pelėdos, apuoko, anties, žąsies, putpelės, kurapkos, pempės ar kitų panašių paukščių jauniklius (truputį panašius į viščiukus – su tvirtomis kojytėmis, pūkuotus):

– jei žinote, kad paukščiuko tėvai žuvę ar jauniklis sužeistas – kreipkitės į specialistą;

– jei jauniklis tiesiog atsiskyręs nuo motinos (o gal tiesiog nesuspėjo tinkamai pasislėpti) ir ji yra kur nors netoliese – palikite ar nuneškite motinos link tiek, kad ji galėtų girdėti savo jauniklį. Atsargiai stebėkite iš toli;

– jei jauniklis yra neįprastoje aplinkoje, nežinote, kur galėtų laikytis jo motina (aplink arti nėra medžių, krūmų, pievos ir pan.) ir ji per valandą nesusiranda jauniklio, kreipkitės į specialistą.

Įsidėmėkite: paukščių jaunikliams pagalbos reikia tik tada, jei jie sužeisti, užpulti katės ar šuns, rasti ant žemės pliki arba palikti abiejų tėvų!



* Jei jauniklis apsiplunksnavęs (aiškios plunksnelės, matyti trumpa uodegytė), šokinėja ar bėgioja ant žemės, nevykusiai tupia ar bando kopti į krūmelius – tai visiškai normalus elgesys! Jis mokosi skraidyti – tas gali trukti apie 2 savaites. Tokie jaunikliai yra palikti vieni mokytis ir vystyti skraidymo įgūdžius – jie šokinėja ar negrabiai skraidžioja nuo žemų krūmelių ant žemės. Tėvai yra netoliese, juos maitina ir darys tai tol, kol jaunikliai išmoks skraidyti ir patys susirasti maisto. Nesirūpinkite, atėjus nakčiai, tėvai jauniklius nusives į saugius krūmus ir paslėps nuo plėšrūnų.

Tėvai jauniklių nepaliks ir Jums pasitraukus, juos maitins ir toliau, net jei jauniklius ir paimsite į rankas, juos gelbėdami.

Jaunikliai, šaukdamiesi maisto, gali nesunkiai pritraukti netgi „įtėvius“, t. y. turinčius panašaus amžiaus savo vaikų tos pat rūšies paukščius, kurie pamaitins (šiuo atveju jauniklių globos instinktas labai stiprus).

Atminkite: tėvai ieškos dingimo vietoje jauniklių bent 1–2 paras! Suspėkite grąžinti, jei įmanoma!

Dauguma paukščių porų turi savo teritorijas. Net jei lizdas sunaikintas ar paukščiukai dingo, jų tėvai kurį laiką liks šioje teritorijoje ir tikėsis sulaukti jauniklių.

Jei radote iškritusį iš lizdo pliką jauniklį, o lizde yra kiti jo broliukai, būtinai įkelkite į tą patį lizdelį šalia kitų jauniklių. Jei lizdas prastos būklės ir įrengiate dirbtinį, būtinai perkelkite ir likusius jo broliukus – tėvai rūpinsis tik vienu lizdu!



* Ar tikrai jauniklis – paliktas našlaitis – galite įsitikinti:

– iš saugaus atstumo (ne mažiau kaip 15–20 metrų, o dar geriau, jei įmanoma, – iš netoliese esančios patalpos) stebėkite jauniklį bent 1–1,5 valandos; stebėkite atidžiai – tėvai atlėks ir vėl išlėks labai greitai ir netikėtai! Jei per tą laiką tėvai nepasirodys – tikėtina, kad jauniklis paliktas;

– jei radote, Jūsų nuomone, apleistą lizdelį su jaunikliais (labai retas atvejis, nebent abu tėvai būtų žuvę), patikrinkite išmatas: skaidrios su balta spalva išmatos arba žalia tulžis rodo, kad jaunikliai ilgai nešerti ir, tikėtina, palikti, o spalvotos išmatos rodo, kad tėvai jauniklius maitina.

Kol nugabensite paliktą ar sužeistą jauniklį specialistui:

– nešerkite jo ir negirdykite;

– laikykite šiltai – nedidelėje batų ar panašioje dėžutėje, išklotoje servetėlių ar popierinių rankšluosčių popieriumi, su kvėpavimui skirtomis skylutėmis dangtelyje; jei reikia, vieną dėžutės dugno kampą uždėkite ant šildytuvo ir įjunkite silpną šildymą arba padėkite ant šilto vandens pripildytos guminės medicininės pagalvėlės;

– laikykite tamsioje, tylioje vietoje, nenešiokite dėžutės, neleiskite prie jos naminių gyvūnų;

– jokiu būdu nepaleiskite „klajoti“ po kambarį ar automobilį!

Perspėkite savo vaikus, kaimynus ir draugus neimti sveikų paukščių jauniklių!





Publikuota: 2008-07-04 17:57:53

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai